کد خبر: 11273

سایپا اسفند ماه سال گذشته از ۳ محصول خود به نام‌های سایپا ۲۳۲، رنو ساندرو و S۳۰۰ رونمایی کرد و حتی این محصولات را پیش‌فروش کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از وطن امروز، در همان جلسه رونمایی، قیمت پیش‌فروش خودروی ساندرو ۴۰ میلیون تومان، S۳۰۰ به مبلغ ۷۲ میلیون تومان و سایپا ۲۳۲ معادل ۲۶ تا ۲۸ میلیون تومان اعلام شد اما ۹ ماه پس از آن مراسم سایپایی‌ها اطلاعات خود را برای تعیین قیمت به شورای رقابت ارسال نکرده‌اند. به عبارت بهتر سایپایی‌ها سرخود محصولاتشان را قیمتگذاری کرده‌اند و علاقه‌ای به شفاف‌سازی در زمینه تعیین قیمت ندارند. همین عملکرد سایپایی‌ها موجب شد رئیس شورای رقابت از این رویه انتقاد کند. رضا شیوا درباره جزئیات آخرین جلسه شورای رقابت که با موضوع قیمتگذاری ۳ خودروی جدید سایپا برگزار شده بود، اظهار کرد: شرکت سایپا هنوز اطلاعات خودروهای جدید خود را به شورای رقابت ارسال نکرده است البته به نظر می‌رسد سایپا عجله‌ای هم برای ارسال اطلاعات خودروهای جدید خود به شورای رقابت ندارد!

هنوز دلیل واقعی پنهانکاری‌های سایپا مشخص نیست اما به نظر می‌رسد سود فروش محصولات بدون قیمتگذاری شورای رقابت بیشتر از زمان قیمتگذاری باشد. نادر قاضی‌پور، عضو ناظر شورای رقابت در این باره به «وطن امروز» گفت: هر محصول جدیدی که به بازار می‌آید باید توسط شورای رقابت قیمتگذاری شود چراکه امکان دارد حق و حقوق مردم ضایع شود. ما مواردی در شورای رقابت داشتیم که خودروساز محصول جدیدی را معرفی کرده بود اما بررسی‌ها نشان می‌داد آن خودرو دقیقا شبیه مدل‌های قدیمی است و فقط سپر و برخی از ظواهر را تغییر داده بود و قصد داشت ۱۳ میلیون تومان گران‌تر بفروشد! قاضی‌پور افزود: ما به‌عنوان نماینده مجلس در شورای رقابت و بسیاری از اعضای دیگر هم با این درخواست مخالفت کردیم. اگر بررسی‌های کارشناسان نبود آن خودروساز قصد داشت سوءاستفاده کرده و حقوق مردم را ضایع کند. به همین علت باید هر محصول جدید که به بازار می‌آید اطلاعات تولید و قیمت آن به دست ما برسد تا بتوانیم درباره نرخ نهایی آن تصمیم بگیریم. سایپا یا هر خودروساز دیگر موظف است این کار را بکند.

تعهد روی هوا!

سایپایی‌ها غیر از موضوع قیمتگذاری محصولات جدید خود اقدام عجیب دیگری را هم انجام می‌دهند و آن ادامه فروش محصولاتی است که موفق نشده‌اند به تعهدات آن عمل کنند. سایپا از مدت‌ها پیش تندر۹۰ را پیش‌فروش کرده اما خریداران تندر۹۰ ماه‌هاست با بدقولی این خودروساز مواجه می‌شوند. جالب اینکه اگر به سایت سایپا مراجعه کنید می‌بینید این خودروساز هنوز تندر۹۰ خود را پیش‌فروش می‌کند البته تاریخ تحویل آن تیر ۱۳۹۴ است! عدم انجام تعهدات مربوط به تندر۹۰ صدای رئیس شورای رقابت را درآورده است. وی در این باره گفت: شرکت‌های خودروساز موظف هستند تا پایان سال تمام تعهدات خود درباره خودروی تندر ۹۰ را نسبت به مشتریان خود انجام دهند. تا زمانی که قرارداد محکمی با رنو پارس نماینده شرکت رنو در ایران منعقد نشده است نباید تعهدات جدیدی در فروش این خودرو در قبال مشتریان ایجاد کرد. وی در پاسخ به این پرسش که برخی فعالان بازار معتقدند در انبار شرکت‌های زیرمجموعه سایپا تندر۹۰ به تعداد زیادی وجود دارد اما این شرکت حاضر به عرضه این خودروها در سطح بازار نیست، گفت: شورای رقابت به جد این موضوع را پیگیری و بازرسی‌هایی را از شرکت‌های خودروساز انجام می‌دهد.

هیچ شرکتی نباید اقدام به نگهداری این خودرو در انبارها کند و باید با راه‌اندازی خطوط تولید تعهدات خود را نسبت به مشتریان انجام دهد. قاضی‌پور، عضو شورای رقابت نیز با انتقاد شدید از عدم انجام تعهدات خودروسازان گفت: خودروسازان موظفند تا زمانی که به تعهدات خود عمل نکرده‌اند دیگر اقدام به پیش‌فروش خودروها نکنند. این یک تخلف است که خودروسازان تعهدات خود را انجام نمی‌دهند و محصولات خود را پیش‌فروش می‌کنند. آنها باید اول برادری خود را به مردم ثابت کنند بعد به پیش‌فروش‌های آینده فکر کنند. با این وجود سایپایی‌ها هنوز اقدام به پیش‌فروش تندر۹۰ می‌کنند و کاری به اظهارات اعضای شورای رقابت هم ندارند. معلوم نیست چه کسی باید درباره پنهانکاری‌ها و عدم اجرای تعهدات سایپا پاسخگو باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری