کد خبر: 11031

یک فعال صنفی کارگری با اشاره به سکوت وزارت کار در مورد بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی، گفت: در صورت تصویب این اصلاحیه، بیمه کارگران ساختمانی در وضعیت بدتری قرار خواهد گرفت.

به گزارش قم خبر ؛ کاظم احمدیان در گفت‌وگو با فارس، ضمن انتقاد از سکوت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اصلاح دوباره و تغییر ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در مجلس گفت: جای بسی تعجب و تأسف است که مسئولان این وزارتخانه نسبت به روند غیرکارشناسانه تغییر ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در مجلس شورای اسلامی بی‌توجه هستند.

این فعال صنفی کارگری افزود: بر اساس طرح مجلس، سازمان تأمین اجتماعی هر میزان که از محل ۱۲ درصد کل هزینه‌های صدور پروانه ساخت تأمین شود، به همان میزان می‌تواند کارگر ساختمانی را بیمه کند و در صورت تصویب این اصلاحیه، بیمه کارگران ساختمانی در وضعیت بدتری قرار خواهد گرفت.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارگری ساختمانی بنایان شهریار ادامه داد: طبق اصل ۷۵ قانون اساسی، طرح‌های قانونی، پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در باره لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به کاهش درآمد عمومی یا افزایش هزینه‌های عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس شورای اسلامی است که در آن راهکار جبران کاهش درآمد، یا تأمین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.

وی تصریح کرد: در صورت تصویب این طرح از یک سو به تبعیض میان کارگران دامن زده می‌شود و از سوی دیگر نیز تضاد با اصل ۲۹ قانون اساسی ایجاد می‌شود؛ اصلی که برخورداری از بیمه اجتماعی را حق مسلم همه مردم ایران می‌داند.

احمدیان با بیان اینکه طبق اعلام سازمان تأمین اجتماعی، از زمان تصویب و اجرایی شدن قانون بیمه اجتماعی، ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی در سراسر کشور تحت پوشش این نوع بیمه قرار گرفته‌اند، گفت: اکنون شمار زیادی از کارگران ساختمانی مشغول فعالیت هستند که معیشت آنها همواره با مشکل مواجه است، بنابراین انتظار می‌رود نمایندگان مجلس نسبت به امنیت شغلی و درمان کارگران زحمتکش ساختمانی دغدغه و مسئولیت‌پذیری داشته باشند.

این فعال کارگری افزود:‌ سکوت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی قابل قبول نیست.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری