کد خبر: 10544

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی طی گزارشی نوشت، حصول یک توافق، عدم توافق یا تمدید توافق موقتی، سه سناریوی پیش روی بازار نفت در رابطه با مذاکرات هسته‌ای است و تاجران نفتی خود را برای روز بعد از این ۲۴ نوامبر آماده می‌کنند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی طی گزارشی اعلام کرد، ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب در ۲۴ نوامبر به پایان می‌رسد و تاجران نفتی خود را برای روز بعد از این مهلت آماده می‌کنند.

به نوشته این گزارش، اما با نزدیک شدن به زمان مقرر، تردیدها در مورد حصول یک توافق افزایش می‌یابد. در اینجا ۳ سناریو وجود دارد؛ حصول یک توافق، عدم توافق یا تمدید توافق موقتی.

* در صورت حصول توافق

این گزارش در مورد سناریوی نخست یعنی حصول توافق نوشت، برای تاجران نفتی، حصول توافق یعنی ورود نفت بیشتری از ایران به بازار و این امر به معنای عرضه بیشتر این کالای اساسی است که در حال حاضر بشکه‌ای ۷۹ دلار معامله می‌شود که ۲۳ درصد کمتر از قیمت ۳ ماه گذشته است. طبیعتا، بازارها کاهش بیشتر قیمت‌ها را پیش‌بینی خواهند کرد.

* اگر توافقی صورت نگیرد

در سناریوی دوم، اگر توافقی صورت نگیرد، احتمال اعمال تحریم‌های اضافی از سوی کنگره آمریکا علیه ایران وجود خواهد داشت. سال گذشته، مارک کریک و روبرت منندز سناتورهای آمریکایی، سند تحریم‌ها را بازنویسی کردند اما تحت فشار کاخ سفید این سند اجرایی نشد. در صورت اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران، قیمت نفت به شدت افزایش خواهد یافت.

جان کیلداف تاجر انرژی در این‌باره گفت، اگر توافقی صورت نگیرد، قیمت‌ها نه تنها به علت انتظار برای از دست دادن نفت ایران بلکه به علت تشدید تنش‌ها میان ایران و کشورهای غربی افزایش خواهد یافت.

تحلیلگری دیگر در این‌باره گفت، تنش‌های جهانی بر نگرانی‌ها در مورد عرضه نفت می‌افزاید و سبب افزایش قیمت نفت می‌شود اما پیشگویی در این‌رابطه برای طولانی‌مدت ممکن است آسان نباشد. افزایش قیمت نفت می‌تواند رشد اقتصادی را کاهش و عرضه را افزایش دهد که در این‌ صورت کاهش قیمت دیگری رخ خواهد داد.

* در صورت تمدید توافق موقتی

سناریوی دیگری که این گزارش مورد بحث قرار می‌دهد این است که اگر ایران و گروه ۱+۵ اعتقاد داشته باشند که به حصول توافق نزدیک هستند اما تا ۲۴ نوامبر این امر محقق نمی‌شود، هر دو طرف احتمالا با دومین تمدید این ضرب‌الاجل موافقت خواهند کرد اما بعید است این بار، جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان و سنا ساکت بنشینند و تمامی مجوزهای داده شده به ایران در سال گذشته را لغو خواهند کرد.

این گزارش در انتها می‌افزاید، حتی اگر توافقی صورت گیرد اما به نظر کنگره به اندازه کافی سختگیرانه نباشد، نمایندگان آمریکایی شرایط حرکت برای اوباما را دشوار می‌سازند. کنگره تلاش خواهد کرد تا منافذ تحریم‌های موجود را ببندد یا دسترسی ایران به حساب‌های ثالث را که برای انجام مبادلات تجاری استفاده می‌کند، قطع کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری