کد خبر: 10540

رئیس کمیسیون ویژه هدفمندی یارانه‌‌ها در مجلس تاکید کرد: دولت اجرای فاز سوم هدفمندی را حتماً در بودجه خواهد آورد، منتظر هستیم که پیش‌بینی شود چرا که اگر قانون متوقف بماند، به مثابه ساختمانی نیمه‌کاره زیر برف زمستان است.

به گزارش قم خبر ؛ غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با فارس، در مورد اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری و اینکه اجرای آن سال بعد نیز در بودجه پیش‌بینی خواهد شد، اظهار داشت: بودجه سال ۹۴ دولت باید بدون تبصره باشد، زیرا همه تبصره‌ها به شکل قانون دائمی درخواهند آمد که در قالب طرح تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: بودجه دولت شامل یک ماده واحده، ردیف‌ها و جداول خواهد بود که بودجه سهل و آسان خواهد بود و طبعاً سال آینده نیازمند برداشتن گام بعدی هدفمندی یارانه‌ها هستیم.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه فرصت برای اجرای کامل هدفمندی یارانه‌ها از دست رفته است و این چند سال فرصت خوبی بود، اما شیوه اجرا به گونه‌ای بود که با وقفه روبرو شد.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه دولت یازدهم همدلی مجلس را برای اجرای هدفمندی یازدهم دارد، یادآور شد: این دولت نیز البته به گونه‌ای قانون را اجرا می‌کند که نگرانی‌هایی برای نمایندگان وجود دارد.

وی تاکید کرد: شیوه اجرا خیلی آهسته و کند است و قانون درصدد این بود که طی ۵ سال به آزاد‌سازی حامل‌های انرژی برسیم و درآمدی که به دست می‌آید، در ۳ بخش باز توزیع بشود و پایان ۹۳ سال آخر اجرا باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه در سال اول اجرای هدفمندی یارانه، هیچ اعتباری به سمت تولید و سلامت نرفت، گفت: ولی تورم و افزایش قیمت‌ها و استقراض از بانک مرکزی را نیز به همراه داشت، بستر را برای اجرا در سال بعد از بین برد. سال دوم دولت گذشته به دنبال اجرای یکباره قانون بود که مجلس موافق نبود.

مصباحی افزود: مجلس قائل به تدریج سریع و نه تدریج کند است که اکنون این دولت به شیوه تدریجی و کند قائل است.

به گفته این نماینده مجلس، اکنون به دوره آقای هاشمی و خاتمی برگشته‌ایم که ۳۰ درصد اصلاح قیمت صورت می‌گرفت و در تورم نیز خنثی می‌شد، رویه‌ای که اثری بر روی رفتار مصرف‌کننده ندارد و مصرف بنزین نسبت به قبل از هدفمندی افزایش یافته است، در حالی که مرحله اول حدود ۳۰ درصدی کاهش مصرف داشتیم.

وی یادآور شد: معتقدیم گام‌های سریعتری باید برداشته شود. اخیراً سخنگوی دولت گفته اصلاح قیمت‌ها را آرام و به تدریج می‌خواهیم دنبال کنیم و شاید برای برخی این موضوع خوشایند باشد، اما در بلند‌مدت تاثیر منفی داشته و اثربخش نیست، زیرا تجربه ۱۶ سال گذشته شکست خورده و تلخ است.

مصباحی‌مقدم افزود: کسی که تجربه شده را تجربه کند پشیمان خواهد شد و معتقدیم دولت عزم خود را نشان دهد. سال جاری حدود ۳۰ درصد قیمت‌ها را اصلاح کرد، اما اهداف قانون عملیاتی نشد.

وی در خصوص اینکه سال آینده اجرای هدفمندی یارانه‌ها در بودجه پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: حتماً خواهند آورد و منتظر هستیم که پیش‌بینی شود، چرا که اگر قانون متوقف بماند، به مثابه ساختمانی نیمه‌کاره زیر برف زمستان است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد: اگر جمعی از اقتصاددانان بگویند که اصلاح قیمت‌های حامل‌های انرژی تورم‌زا است، بنده تسلیم می‌شوم.

وی ادامه داد: اصلاح قیمت‌ها یکبار شوک قیمتی دارد و نه تورم؛ این دو موضوع تفاوت دارد، زیرا سهم انرژی در قیمت کالاهای مربوطه متفاوت است و اگر ۱۰۰ درصد اصلاح شود، مثلاً در یک کالا ۲ تا ۱۰ درصد اثر قیمتی می‌گذارد.

مصباحی‌مقدم در پاسخ به این سؤال که شوک قیمت قدرت خرید را کاهش نمی‌دهد، اظهار داشت: قدرت خرید مربوط به سبدی از کالاها است که مصرفی خانوار است و شاید چند قلم آن تغییر قیمت داشته باشد و در کل سبد این گونه نیست.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری