کد خبر: 10137

قائم مقام وزیر نیرو با تشریح آخرین وضعیت بازگشت شرکت‌های بین‌المللی به صنعت برق ایران از آغاز مذاکرات برقی تهران- برلین خبر داد و اعلام کرد: سرمایه گذاران آلمانی پیشنهاد یک میلیارد دلاری جدید برقی به ایران ارائه کرده اند.

به گزارش قم خبر ؛ اسماعيل محصولي در گفتگو با مهر درباره مهمترین مذاکرات انجام شده با سرمایه‌گذاران خارجی و بین‌المللی برای بازگشت به صنعت برق و انرژی ایران، گفت: در حال حاضر مذاکرات متعددی با شرکت‌های بین‌المللی و به ویژه شرکت‌های سرمایه‌گذار اروپایی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در صنعت برق ایران انجام شده است.

قائم مقام وزير نیرو در امور بين‌الملل با اعلام اینکه در طول چند ماه گذشته چندین هیات تجاری و اقتصادی خارجی به منظور مشارکت و سرمایه‌گذاری با وزارت نیروی ایران مذاکره کرده‌اند، تصریح کرد: با این وجود، تاکنون قراردادهای جدیدی با شرکت‌های اروپایی و بین المللی امضا نشده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه خارجی‌ها منتظر تعیین تکلیف روند مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ هستند، اظهار داشت: پیش بینی می‌شود با توافق جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ شاهد سیل بازگشت شرکت‌های بزرگ سرمایه گذار و صاحب دانش و فنآوری به صنایع آب و برق ایران باشیم.

وی با بیان اینکه جذب منابع مالی و ورود تکنولوژی‌های جدید مهمترین محور مذاکرات وزارت نیرو با شرکت‌های علاقه‌مند خارجی در طول چند ماه گذشته تاکنون بوده است، بیان کرد: بر این اساس، اخیرا یک شرکت بزرگ آلمانی پیشنهادی یک میلیارد دلاری به منظور توسعه ظرفیت تولید برق بادی به وزارت نیرو ارائه کرده است.

محصولی با یادآوری اینکه این پیشنهاد یک میلیارد دلاری برقی آلمانی ها در حال بررسی در وزارت نیرو است، تاکید کرد: هم اکنون شرکت های آلمانی موفق به ایجاد یک فنآوری جدید به منظور کاهش هزینه تولید برق تجدید پذیر بادی شده اند.

قائم مقام وزير نیرو در امور بين‌الملل با بیان اینکه در حال حاضر هزینه تولید یک کیلووات ساعت برق بادی در آلمان به حدود ۷ سنت کاهش یافته است، یادآور شد: این هزینه قابل رقابت با تولید برق در نیروگاه های حرارتی است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه صنعت برق ایران نباید از تکنولوژیو فنآوری‌های روز جهان عقب بماند، گفت: استفاده از فناوری‌های جدید برای تولید برق پاک و ارزان قیمت در دستور کار صنعت برق کشور قرار دارد که مشارکت با شرکت‌های صاحب نام بین المللی می تواند در این حوزه نتیجه بخش باشد.

وی در پایان بازگشت شرکت های خارجی به صنعت برق و انرژی ایران را در گروی توافق نهایی ایران و کشورهای گروه ۱+۵ عنوان و خاطرنشان کرد: قطعا حل و فصل روند مذاکرات منجر به جهش بازگشت خارجی‌ها به صنایع انرژی ایران خواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری