کد خبر: 10068

اگر چه پس از کاهش قیمت نفت ایران به دنبال کاهش قیمت توسط عربستان به عنوان اولین تولید کننده نفت اوپک، انتقاداتی نسبت به نحوه تعیین قیمت نفت مطرح شد، اما تعیین قیمت رسمی نفت خام ایران پس از انجام چند مرحله بررسی توسط وزیر نفت تصویب می‌شود.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، سید محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به این‌که ما همیشه پشت عربستان حرکت نمی کنیم و اکنون قیمت نفت خام سبک ایران و یا نفت سروش از قیمت نفت عربستان بیشتر است،‌ گفت: این که ایران پس از عربستان اقدام به اعلام قیمت نفت خود می‌کند تبدیل به یک سنت شده است.

اما ایران همیشه از عربستان تبعیت نمی‌کند و برای تعیین قیمت نفت خود مراحل مختلفی را سپری می‌کند؛ به این صورت که درمرحله نخست همه عوامل موثر بر بازار نفت ابتدا توسط گروه کارشناسی مربوط طی ماه قبل از بارگیری یا ماه اعمال قیمتها بررسی می شود که این عوامل وضع بازار رقیب و فعالیت رقبا، وضع تقاضای بازار برای انواع فرآورده ها، وضع بازار حمل و نقل ، وضع عرضه و تقاضا برای نفت خامهای مشابه نفت خام ایران، پیش بینی مراکز معتبر نفتی از روند آینده عرضه و تقاضای بازارهای نفت خام و انواع فرآورده ها، حفظ شرایط رقابتی با فروشندگان رقیب ایران و برخی از عوامل موثر در عدد ثابت فرمولهای قیمتهای استاندارد نفت خام ایران را شامل می‌شود.

بنا به اعلام امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، پس از بررسی عوامل موثر بر بازار، گزارش کامل تحلیلی از این عوامل تدوین می شود.

در گام بعد گزارش تحلیلی تدوین شده با گزارشهای مشابه دریافتی از دفاتر امور بین الملل در خارج از کشور و گزارش های دریافتی از برخی خریداران که قراردادهای بلند مدت خرید نفت خام با شرکت ملی نفت دارند تطبیق داده می‌شود و سپس نشستهای تخصصی با حضور کارشناسان امور بین الملل برگزار می شود.

قیمت رسمی نفت پس از این نشست نهایی و تعیین شده و در مرحله آخر برای تصویب در اختیار وزیر نفت قرار می گیرد و سپس قابل اعمال خواهد بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری