کد خبر: 10020

قم خبر گزارش می‌دهد:

بسیاری از ما عادت کرده ایم پاییز رافصل افسردگی،بی حوصلگی ورخوت بدانیم درحالی که متخصصان می گویند ممکن است افراد مختلف درزمان های متفاوتی این حس راتجربه کنند.

به گزارش قم خبر، سکوت وتاریکی وآرامش اجباری کودکان همه چیز را هویدا کرد، معصومه گوشه ای نشسته است هرزگاهی بانگاهی که مفهوم ترس را می شود دزدید به آسمان ابری پاییز نگاه می کند، تاباب صحبت کردن رابا مادرش باز می کنم به علامت سکوت پتو را به سرمی کشد، کودکانش که فکر می کنم چهاروپنج سالی بیشتر نداشته باشند به این حرکات مادر چند وقتی است عادت کرده اند وباران غم ازچهرهایشان جاری می شود.
 
از دودوی نگاهش فهمیدم از آدم ها می ترسد وبه یاسی وناامیدی نسبت به زندگی رسیده است.صدای افتادن درقوری از دست مادر سکوت را می شکند دگرگونی وهق هق گریه ی او، مادر رانگران می کند وباناامیدی ایستادن قطار زندگی دخترش را می بیند.
 
معصومه باداشتن 30سال سن چند وقتی می شود خانه نشینی را به دنیاگردی وخنده وشوخی ترجیح داده است. دو فرزند کوچکش که شیطنت از نگاهشان فوران می کند به خاطربی حوصلگی معصومه سکوت کرده اند ومنتظر بهبود مادرهستند تا این انرژی راتخلیه کنند.برای معصومه وافرادی که با افسردگی سرو کله می زنند فصل پاییز وزمستان بدترین فصل هاست.
 
**درمان افسردگی
 
 بسیاری از ما عادت کرده ایم پاییز رافصل افسردگی،بی حوصلگی ورخوت بدانیم درحالی که متخصصان می گویند ممکن است افراد مختلف درزمان های متفاوتی این حس راتجربه کنند ونباید چنین تصور کرد که فصل پاییز وزمستان فصل افسردگی است در واقع این فصول به تنهایی عامل ایجاد، افسردگی نیستند اما بروز افسردگی درفصل پاییز وزمستان به دلیل اینکه بیدارشدن افراد درتاریکی برای رفتن به محل کار وبازگشت دوباره به خانه در هوای تاریک است می تواند نشاط وشادابی که ناشی از تغییرات طول روزوشب است،را ازانسان سلب کند.
 
ترشح هورمون ملاتونین از غده پینه آل درمغز که هورمون وابسته به خواب نام دارد که در تاریکی وهنگام خواب شبانه، بیشتر ترشح می شود عامل افسردگی فصل پاییز وزمستان است.
بنابراین در پاییز و زمستان که طول روز کوتاه وطول شب بلند می شود میزان ترشح این هورمون در بدن افزایش می یابد ودر فرد ایجاد علایم افسردگی می کند.
 
روانشناسان معتقدند این نوع افسردگی در زنان نسبت به مردان ودر سنین بالای 45سال بیشترشایع است.
 
محل زندگی افراد نقش مهمی درافسردگی فصلی دارد،این بیماری درمناطق معتدل وسردسیر رواج بیشتری دارد.
 
خستگی مفرط وکمبود انرژی،نیاز شدید به خواب،به مواد قندی ونشاسته ای ،افزایش اشتها وپرخوری واضافه وزن از نشانه های افسردگی فصلی در فرد است.
 
مراجعه به پزشک واستفاده از داورهای ضد افسردگی همراه با نوردرمانی،پیاده روی در هوای آزاد وروشنایی روز،ورزش کردن،صحبت کردن بادوستان و رژیم غذایی مناسب وخوردن گوشت قرمز ،جگر،تخم مرغ،غلات،دانه های خوراکی،سبزی ،میوه،به بهبودی فرد افسرده کمک می کند،کمبود آهن ،امگا3،اسید فولیک تاثیرمستقیمی بابروزعلایم افسردگی دارد.
 
نقش موثرخانواده را در کاهش وبهبود افسردگی فصلی نباید فراموش کرد،عشق؛مراقبت وانگیزه، گوش شنوایی صبوری، درک کردن فرد افسرده،رفتارکردن باخوشرویی،تعریف از او ودادن اعتمادبه نفس و... از دارو های شفابخشی است که از سوی خانواده به کمک شخص افسرده می آید.
 
**افسردگی حیولانیست
 
اما زهره جعفری متخصص اعصاب وروان درگفتگو با قم خبر درباره افسردگی فصلی می گوید: این طور نیست که فصل پاییز باخود افسردگی بیاوردبلکه کسانی که از قبل افسردگی داشته اند،باآمدن فصل پاییز بیماری آن ها بروز وشدید ترمی شود وفصل پاییز به تنهایی افسردگی نمی آورد.
 
وی معتقداست تغییرات جوی ومدت زمان کوتاه روز وبلندی شب ونبود نور خورشید درهورمون های مغزتعییرایجاد می کند.
 
این متخصص اعصاب وروان یادآورشد: کسانی که قبلا افسردگی داشته اند ومصرف داروی آن ها با بهبود قطع شده است باشروع فصل پاییز وافسردگی مقدار مصرف داروی ضد افسردگی بنا به تشخیص روانپزشک بیشترمی شود و فردافسرده نباید خود علایم را به عنوان بیماری تلقی نکند، بایدحتما تحت نظر روانپزشک درمان شود.
 
جعفری بابیان اینکه افسردگی در فصل پاییز وزمستان شیوع پیدامی کندافزود: درمان دارویی افسردگی فصلی باتوجه به درجه بیماری وتشخیص روانپزشک شروع وتا پایان فصل بسته به نوع بیماری قطع می شود.
 
وی به علایم افسردگی فصلی اشاره کرد وگفت: کاهش انرژی،تغییراشتها،تغییرخواب،تغییروزن و...ازعلایم افسردگی فصلی است.
 
افسردگی در زنان نسبت به مردان بیشتر است ودر الگوی افسردگی فصلی هم، بیشتر زنان به این بیماری دچار می شوند.
 
این متخصص اعصاب وروان بااشاره به اینکه هرفردی می تواند به افسردگی دچار شود گفت: باتشخیص زودرس روانپزشک ودرمان به موقع ومناسب ودوری از خود درمانی می توان از تشدید افسردگی پیشگیری کرد. 
 
نوردرمانی واستفاده از نورمصنوعی که مدت زمان روز وروشنایی را بیشتر کند ،براساس تشخیص روانپزشک ،یکی از راه های پیشگیری از افسردگی فصل پاییز است.
 
جعفری معتقداست افسردگی حیولا نیست ویک بیماری است ،همان طور که جسم آدمی سرما می خورد روح هم سرما می خوردومی تواند دچارمشکل شود.
 
خیلی ها در مقابله با افراد افسرده در همان ابتدا به آن ها می گویند داروی ضد افسردگی اعتیادآور است واز مصرف آن دوری کن واگر خود فرد افسرده بخواهد به مرور زمان بهبود می یابد.
 
وی این گفته را رد می کند ومی گوید: داروی ضد افسردگی به هیچ عنوان اعتیاد آور نیست وتصور غلطی است که در بین مردم عام رواج پیدا کرده است واگر افراد افسرده زیر نظر روانپزشک درمان نشوند، این بیماری روحی هیچ گاه آن ها را آسوده نمی گذارد.
 
 بااستفاده از اطلاعاتی که از این گزارش گرفت ، هیچ انسانی از افسردگی مصون نیست افسردگی بیماری نیست بلکه یک نوع واکنش در برابرحوادث ناگوار زندگی است.
 
انتهای پیام/
 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری