کد خبر: 9795

تسنیم گزارش می دهد:

خانه سيد عبدالله مجتهد برقعی قمی از خانه های معروف و قدمت دار برگزاری مجلس عزداری امام حسین (ع) در شهر مقدس قم است که سابقه ای بيش از یک قرن دارد.

به گزرش قم خبر، خانه سيد عبدالله مجتهد برقعی قمی از خانه های معروف و قدمت دار برگزاری مجلس عزداری امام حسین (ع) در شهر مقدس قم است که سابقه ای بيش از یک قرن دارد.

در کوچه پس کوچه های محله ی 300 ساله گذرماهی فروشان یا همان گذر خانی که بیشتر به خاطر ظاهر خود یاد کربلا را در دل مجسم می کند، خانه ای معروف به خانه ی برقعی ها در این روزها بیشتر با عزداری های مردم قم شریک شده است.    

 هر سال دهه اول محرم سر در این خانه پرچم سیاه عزا نصب میشود، اگر اهل قم باشی باید خانه برقعی ها را هم بشناسی خانه ای با قدمت چشم باز کردن پدربزگان و مادربزرگانمان به دنیا، خانه ای که میزبانی خود را چروتکه نداخته است، خانه ای که با افتخار میزبان عزاداران حسینی است، خانه ای که در و دیوار سیاهپوش آن با نام حسین و عاشورا عجین شده است، خانه ای یادگار اشک های از برای حسین فاطمه(س).

 وارد کوچه که می شوی پرچم سیاه "یا شهید کربلا" نصب شده روی سر در آن، نشانی است برای افرادی که برای اولین بار از راه دور و نزدیک آمده اند تا نامشان جزء عزداران حسینی این خانه ثبت شود.

وارد خانه که می شوی درهای ورودی دو لنگه و چوبی، راهروی باریک با پیچ و خم  و هشتی تو را به سمت حیاط خانه می کشاند، سقف و کف حیاط خانه مفروش شده است و تک درخت انجیر نشان از قدیمی بودن آن می دهد.علاوه بر دو نشیمن خانه، زنها دور تا دور حیاط مفروش شده به مخده ها تکیه داده اند، ساعت هشت و هشت و نیم صبح است اما جای سوزن انداختن نیست جمعیت موج می زند، سخنران در بالای منبر نشسته است و با صدای بغض کرده از کربلا می گوید از حسین (ع) و جمعیت بدون اینکه ذکر مصیبتی برایشان خوانده شود گریه می کنند به نظر می رسد این صدای گریه و ناله برای حسین(ع) از برای این ذکر مصیبت نیست، صدای هقهقی کهنه که گویا از در دیوار این خانه به گوش می رسد مجنونت کند.

به محض نشستنت یک استکان کمر باریک چایی نبات و مقداری نان روغنی سهم مادی تو از این سفره حسینی است.

آشپزخانه شلوغ است و جوانان بدون هیچ خستگی چایی می آورند و استکان ها را جمع می کنند.

متصدی آبدارخانه، می گوید: چای دم کردن و قند شکستن در این خانه نسل به نسل از پدرانشان به او رسیده است.

پیرمردی با قد خمیده نظرم را به خود جلب می کند، حاج یدالله خیلی پیر است، حتی از سن و سال خودش خبر ندارد، اومیگوید هشتاد سال است که در دستگاه امام حسین(ع) رفت و آمد میکند، دود کردن اسپند، کفش جفت کردن، فرقی ندارد، همه اش افتخار نوکری امام حسین(ع) است.

خانه سيد عبدالله مجتهد برقعی قمی از خانه های معروف و قدمت دار برگزاری مجلس عزداری امام حسین (ع) در شهر مقدس قم است با سابقه ای بيش از یک قرن.

محمد برقعی یکی از نوادگان سید عبدالله مجتهد که 23 سال بعد از فوت پدرش بانی برگزاری عزداری امام حسین(ع) در این خانه است از خاطرات دوران کودکی خود می گوید: بزرگان و علما مثل علامه طباطبایی و آیت الله بروجردی به این خانه می آمدند.   

 او از کمک های مردمی می گوید: هیچ وقت قند، شکر و چایی نمی خریم، مردم می آورند، پول و طلا هم می آورند، روزی که به نیت علی اصغر ذکر مصیبت خوانده می شود مردم شیر می آورند و خیلی ها که سال ها در انتظار فرزند بوده اند در این روز جاجت خود را می گیرند و سال بعد با فرزندشان و شیر وارد مجلس می شوند.

محو صحبت های آقای برقعی و این خانه شده بودم، دل کندن از این خانه برایم سخت بود اما دیگر وقت رفتن بود.

عزاداران حسینی از یک در حیات می رفتند و به محض بلند شدنشان دسته دسته افراد از آن در حیات می آمدند.

هنگام خروج از در حیاط دوم خانه، حاج اسماعیل که چهار سال است ایام محرم برای سیاهپوش کردن خانه برقعی ها خود را میرساند پلاستیک کفش ها را تحویل می گیرد و آنها را صاف و مرتب میکند و کناری میگذارد، او می گوید:  خانه خودم محله جوب شور است، اما نذر دارد بیاید در این خانه و به کمک بچه های محل، پارچه های سیاه و پرچم ها را به دیوارها نصب کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری