تصرف چندین شهر در عراق و نزدیک به مرز سوریه توسط گروه ترویستی داعش نگرانی های را در غرب آشکار کرده که قابل تامل است.

به گزارش قم خبر و به نقل ازگروه بین الملل جهان نیوز ـ نشریه آمریکایی واشنگتن‌پست با اشاره به اقدام روز گذشته داعش در تصرف شهر موصل اعلام کرد که این اقدام نشانه‌ سر‌ برآوردن دوباره افراط‌گرایی در خاورمیانه بوده و نیازمند اتخاذ سیاست‌هایی جدید از سوی آمریکا برای مقابله با آن است.

 


برپایه گزارش این نشریه مقامات ارشد اطلاعاتی ‌آمریکایی گفته‌اند که داعش در حال حاضر در حال جذب و به‌کارگیری نیرو از دیگر شاخه‌های القاعده شامل جنبش الشباب سومالی و "گروه القاعده در شبه‌جزیره عرب" است. به گفته این مقامات اطلاعاتی، الظواهری محتاط بوده و کاریزما ندارد "وی به خوبی بر مسائل و شرایط فائق نمی‌شود." و بر این باورند که جانشین واقعی اسامه بن لادن، ابوبکر البغدادی رهبر داعش است که از الظواهری "خشن‌تر، بدخیم‌تر و ضد‌آمریکایی‌تر" است.

به گزارش واشنگتن‌پست افراطیون قابلیت بازسازی خود را دارند. در این شرایط، اوباما که پیشتر به آمریکا اطمینان داده بود القاعده در حال فرار است، باید یک واکنش مستحکم را تدارک ببیند و همانطور که گفته بود از اشتباهات عراق و افغانستان اجتناب کند.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا ۱۹ ماه پیش و زمانی که برای بار دوم به ریاست جمهوری انتخاب شده بود اعلام کرد که خطرناک‌ترین عناصر مرکزی القاعده را مغلوب (سرکوب) کرده است. اما این سازمان توانست در طی زمان خود را بازسازی کند و بدیل‌هایی ایجاد کند و در این وضعیت نبردهای مرگ‌آور جدیدی در پیش است.

در همین حال، "جن ساکی"، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حملات داعش در عراق اعلام کرد که این گروه تروریستی کل منطقه را تهدید می کند.

علاوه بر این روزنامه ایندیپندنت در مقاله‌ای نوشت: پس از قشون کشی عناصر داعش به عراق، غرب ناچار خواهد بود در عراق دخالت کند. این روزنامه در این مقاله با اشاره به تحرکات داعش در موصل گفت که سقوط موصل نقشه سیاسی خاورمیانه را تغییر خواهد داد.

ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس نیز با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که "وضعیت در موصل شدیدا نگران کننده است. انگلستان به صورت فوری در مورد دلالت‌های این حادثه با دولت عراق و شرکای آن مذاکره خواهد کرد."

شبکه خبری ای‌بی‌سی‌نیوز در واکنش به بحران عراق به نقل از کارشناسان نوشت: تمام منطقه در خطر است.

مجموع این گزارش ها نشان می دهد که غرب به شدت از تحولات عراق نگرانی های نیز دارد، القاعده برای غرب و به خصوص آمریکایی ها مشکل اول امنیت ملی آنها محسوب می شود.

بخش مهمی از دستگاه های اطلاعاتی غرب به این برآورد رسیده اند که مجموع اقدامات آنها در سوریه سبب رشد القاعده شده و این موضوع بزودی بسیاری از منافع آنها را در منطقه و حتی در اروپا و آمریکا دچار مشکل خواهد کرد.

رشد القاعده اینک همه را تهدید می کند و این غرب است که اگر ورود مناسبی به این موضوع نداشته باشد و دست از اقداماتش در سوریه ، عراق و لبنان برندارد، بیشترین ضرر را در آینده خواهد کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری