رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور با اشاره به جامعیت طرح نظام جامع انتخاباتی کشور گفت: پیش بینی ما این است که طرح در ۶ ماه آن تمام و نتایج آن برای تصمیم گیری ارایه شود.

به گزارش قم خبر ؛ «اصغر افتخاری» رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور در گفت‌وگو با فارس با اشاره به طرح نظام جامع انتخاباتی کشور گفت: طرح نظام جامع انتخاباتی کشور از دستور کارهای وزارت کشور است که در واقع ایده اولیه از سوی مقام عالی وزارت کشور ابلاغ شد.

برگزاری جلسه با نمایندگان مرکز پژوهش‌های مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام

وی با بیان اینکه تاکنون دو جلسه را با نمایندگانی از مرکز پژوهش‌های مجلس و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام و کارشناسان داخل وزارت کشور و نخبگان علمی مرتبط با موضوع، برگزار کرده‌ایم، گفت: دبیرخانه در حال کار مستمر در خصوصو این موضوع است.

افتخاری در پاسخ به این سوال که آیا انتخابات سال ۹۴ برای انتخابات مجلس تغییری نسبت به انتخابات قبل خواهد داشت یا خیر، گفت: مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور متولی تهیه پیش‌نویس است که البته حوزه اجرا تابع ضوابط و قوانین است، لذا اگر این پیش‌نویس فرآیند متعارف را طی نماید و به ضابطه قانونی تبدیل شود می‌تواند در عمل تاثیرگذار باشد و اگر تا انتخابات آتی این مرحله طی نشود، بطور طبیعی قوانین جاری حاکم است.

وی افزود: تلاش ما این است که این کار انجام شود اما کل فرآیند در مرکز نیست و نهادهای دیگری هستند که باید منتظر نظر انها هم باشیم.

افتخاری با اشاره به مشکلاتی که در روند تصویب این طرح درنظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: تاکنون دز این زمینه دو جلسه برگزار شده است که آن هم در مساله شناسی و روش شناسی است، لذا هنوز خیلی زود است تا از پیشنهادات اصلاحی صحبت نماییم.

وی ادامه داد: روش ما این است که کلیه آسیب‌های مربوط به نظام انتخابات دیده شود؛ یعنی قبل از انتخابات، حین انتخابات و بعد از انتخابات و سپس برای آنها راهکار واحد و همه جانبه اتخاذ شود.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور ادامه داد: از لحاظ موضوعی هم سه موضوع مهم است: انتخاب کنندگان، انتخاب شوندگان و مجریان انتخابات. ما براساس این ماتریس بررسی و ان‌شاءالله ارایه پیشنهاد می‌کنیم.

وی به تشریح جزییات جلسات برگزار شده و اعضای شرکت کننده پرداخت و تصریح کرد: جلساتی که برگزار شد در سه هفته گذشته بوده و پیش از این دبیرخانه مشغول جمع آوری اطلاعات بوده است. وی گفت: دبیرخانه نامه‌نگاری لازم را انجام داده تا آسیب‌ها را جمع آوری کند و به یک متن مدون برسد. نماینده‌هایی از مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرکز پژوهش‌های مجلس ،حوزه‌های دانشگاهی و نخبگان علمی متخصص انتخابات هم هستند، افزون براینکه نماینده معاونت سیاسی وزارت کشور در این موضوع هم همراه ما هستند.

تشریح جزییات مراحل اجرایی‌شدن طرح نظام جامع انتخاباتی وزارت کشور

رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور در تشریح جزییات مراحل اجرایی شدن طرح نظام جامع انتخاباتی وزارت کشور تصریح کرد: برنامه‌ریزی هر دبیرخانه‌ای که در مرکز تشکیل می‌شود، مشخص است. برای مثال در فاز اول سه هفته فرصت داریم تا آسیب‌ها بررسی ‌شود و از هفته چهارم به بعد مثلا به مدت دو ماه جلسات کار‌شناسی باید تشکیل شود که الگوی طراحی نظام جامع تهیه شود. یعنی مراحل و حوزه‌های اقدامی به صورت زمانی جدول مشخص می‌شود تا ببینیم که چه مراحلی باید طی شود.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که طرح مرکز ان شاءلله در ۶ ماه تمام و نتایج آن برای تصمیم گیری ارایه شود.

افتخاری همچنین گفت: «موضوع بحث تدوین سند راهبردی وزارت کشور» موضوع دیگری است که در فروردین ماه به این مرکز واگذار شد کارهای اولیه این سند انجام و تا حدود ۵۰ درصد طرح هم به اتمام رسیده و هم‌اکنون پیش‌نویس اولیه سند تهیه شده است.

افتخاری در پایان خاطرنشان کرد:‌ موضوع بعد نیز تهیه پیش‌نویس لایحه قانون احزاب بود که در واقع حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد از کار مطالعاتی آن به اتمام رسیده و پیش‌نویس مرکز آماده است تا در جلسه سه جانبه که قرار است بین دولت، مجلس و احزاب تشکیل شود، مطرح شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری