کد خبر: 920

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تعیین رژیم حقوقی دریای خزر با در نظر گرفتن نظرات و منافع پنج کشور به صورت برد ـ برد تهیه و تدوین می‌شود.

به گزارش قم خبر؛ ابراهیم رحیم‌پور امروز در گفت‌وگو با فارس در حاشیه دومین روز و روز پایانی اجلاس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در رامسر درباره این اجلاس اظهار داشت: از 100 بند تهیه شده در مورد رژیم حقوقی دریای خزر، به دنبال تفاهم کامل در مورد این 100 بند هستیم تا با آرامش و حوصله به مذاکرات ادامه دهیم.


 
وی افزود: در هر صورت پنج کشور تلاش می‌کنند که منافع کشور متبوع‌شان را در این مذاکرات در نظر داشته باشند و 20 سال طول کشیده است و مطمئنا باز هم زمان لازم است تا در همه موارد به تفاهم برسیم.

 
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه در مورد آب‌های سرزمینی و ماهوی تفاهم نرسیده‌ایم، اظهار داشت: حدود ماهیگیری، حد و حدود ترددها هم مورد توجه است که باید به تفاهم برسیم.

 
وی با اشاره به اینکه این اجلاس در آستانه اجلاس سران کشورهای حوزه دریای خزر در روسیه در رامسر برگزار شده است، گفت: مطمئنا در اجلاسی که در مسکو برگزار می‌شود، تلاش ما برای رسیدن به تفاهم بیشتر و همین‌طور منافع ایران  در مورد دریاچه خزر در نظر گرفته می‌شود.

 
این مسئول با اعلام اینکه خزر یک دریاچه است و قوانین دریاچه‌ها در دنیا با دریا متفاوت است، تصریح کرد:  این مسئله به علت بسته و محدود بودن دریاچه و ارتباط نداشتن با راه‌های آبی است.

 
این مسئول در پایان گفت: تعیین رژیم حقوقی دریای خزر با در نظر گرفتن نظرات و منافع پنج کشور و به صورت برد ـ برد تهیه و تدوین می‌شود تا همه از این اجلاس‌ها رضایت نسبی را داشته باشند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری