کد خبر: 91

نجفی در دانشگاه مفید قم:

رئیس شورای هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه مخالفان دولت در مجلس هم شکست می‌خورند، گفت: مخالفان پر سروصدای دولت برخی با انگیزه سیاسی و برخی با انگیزه اقتصادی دست به مخالفت می‌زنند.

به گزارش قم خبر و به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمد علی نجفی عصر امروز در همایش پاسداشت حماسه دوم خرداد که در دانشگاه مفید برگزار شد، با اشاره به اینکه از خرداد ۷۶ تا امروز کشور ۳ رئیس جمهور و ۵ دولت را تجربه کرده است، اظهار کرد: انتخابات در ایران مثل همه جای دنیا بسیار امید آفرین است زیرا مردم سراسر دنیا به انتخابات به عنوان یک نقطه امید برای رسیدن به خواسته‌هایشان می‌نگرند.
 

‌رئیس شورای هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه به دلیل عملکرد ضعیف ۸ سال گذشته این شور و هیجان در حال از بین رفتن بود تصریح کرد: متاسفانه در داخل کشور افرادی خواسته یا ناخواسته مردم را به سمتی می‌بردند که امیدشان به کشورهای خارجی معطوف شود.

وی با اشاره به اینکه حوادث سال ۸۸ نیز در این بی‌تاثیر نبود خاطر نشان کرد: نکته دیگر فشار‌های بین المللی و تحریم‌ها بود که به اوج خود رسیده بود و فشار‌هایی زیادی را به کشور و مردم تحمیل می‌کرد.

حل‌ مشکلات نیازمند یک تلاش شبانه روزی است

نجفی به بحران‌های سیاسی و اجتماعی که جامعه را در ۸ سال گذشته فرا گرفته بود اشاره کرد و افزود: در آن زمان عالمان و متخصصان وقتی به این کوه مشکلات نگاه می‌کردند می‌دانستند که حل مشکلات در این حجم نیاز به فعالیت شبانه‌روزی و خستگی ناپذیر و متعهدانه دارد.

رئیس شورای هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به آمار بانک جهانی در حوزه اقتصاد ایران عنوان کرد: در این آمار بانک جهانی اعلام شده که کشور ایران در بین ۱۶۱ کشور رتبه دوم را از جهت بالا بودن تورم داراست و در این میان رتبه اول برای کشور ونزوئلا است و بر همین اساس نرخ رشد اقتصادی سال ۹۱ در آمار‌های مرکز آمار و بانک مرکزی معادل ۶. ۵ ثبت گشته است.

وی با اشاره به اینکه آمار بیکاری در دولت قبلی سیر سعودی را طی کرد گفت: بیکاری میان اقشار تحصیل کرده در یک سیر سعودی حرکت کرد و در ‌‌‌نهایت تمامی این موضوعات سبب شد بی‌اعتمادی مردم نسبت به دولت شکل بگیرد و روز به روز این موضوع افزایش پیدا کند.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور بیان کرد: از دلایل این بی‌اعتمادی نوع ادبیات و عملکرد مدیران دولت گذشته بود چراکه آقای احمدی‌نژاد یا مدیرانش حرفی را می‌زدند وپس از مدتی عکس آن حرف رخ می‌داد چرا که تمامی شعار‌ها بی‌مبنا و بدون فکر بود.

هر زمان که احمدی نژادی می‌گفت نرخ بیکاری ریشه کن می‌شود بیکاری در جامعه افزایش پیدا می‌کرد

نجفی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال آقای احمدی‌نژاد در آذر ۸۹ گفت تا پایان دولت مشکل بیکاری در کشور ریشه کن می‌شود و یا در فروردین ۹۰ گفت تاسال ۹۲ مشکلی به نام مسکن وجود ندارد اما این اتفاق که نیفتاد کار هم بد‌تر شد، خب طبیعی است که در این شرایط مردم نسبت به حرف‌های دولت دلسرد می‌شوند.

وی عنوان کرد: اینگونه ادبیات شعار گونه و بدون عمل سبب دلسردی شدید مردم نسبت به دولت ومسئولان شد این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که اصول گرایانی که خود سبب سر کار آمدن احمدی‌نژاد شدن در تبری جستن از احمدی‌نژاد تلاش وافری کنند.

‌وی با اشاره به اینکه این انتخابات باید سه خروجی داشته باشد، تصریح کرد: نخستین موضوع بحث از بین رفتن تحریم‌ها و تلطیف فضای بین المللی که به حق دولت در این مدت خوب عمل کرده است، در دومین گام باید شاهد بازگشت فضای امید واطمینان در میان مردم و فعلان اقتصادی اجتماعی می‌بودیم که به حمدالله این فضا نیز بوجود امد و سومین خروجی که باید محقق شود بحث ایجاد یک گفتمان اعتدال فراگیر جهت پیشرفت وتوسعه کشور به وجود آید که دولت برای این مورد نیز در حال تلاش است.

مخالفان دولت در مجلس هم شکست می‌خورند

نجفی در تحلیلی از مخالفان دولت عنوان کرد: مخالفان پر سروصدای دولت برخی با انگیزه سیاسی و برخی با انگیزه اقتصادی دست به مخالفت می‌زنند، عده‌ای با انگیزه سیاسی به مخالفت با دولت برخواسته‌اند چرا که تحلیل آن‌ها این است که در صورت موفقیت این دولت آنان در سپهر سیاسی ایران جایگاهی ندارند و در نزدیک‌ترین رویداد سیاسی کشور یعنی انتخابات مجلس با شکست مواجه می‌شوند.

رئیس شورای هماهنگی اقتصادی دولت خاطر نشان کرد: عده‌ای نیز به دلیل به خطر افتادن منافع اقتصادی خود دست به تخریب دولت می‌زنند چرا که پیش از این عده‌ای به بهانه دور زدن تحرم‌ها منافع ملی را دور می‌زدند واکنون نمی‌توانند.

مقام معظم رهبری اشراف کامل بر مذاکرات هسته‌ای دارند

وی خاطرنشان کرد: مخالفان دولت از این نکته که دولت نمی‌تواند به خاطر شرایط حساس خیلی از مسائل را بیان کند سو استفاده کرده وبه تخریب دولت می‌پردازند مثال واضح آن جریان مذاکرات هسته‌ای است که دولت به دلیل حساسیت‌ها نمی‌تواند خیلی حرف‌ها را بزند واین عده به دولت حمله می‌کنند با آنکه می‌دانند مقام معظم رهبری در جریان همه جزئیات هستند ولی برای خود همایش دلواپسان و جشن شکست مذاکرات می‌گیرند.

نجفی در رابطه با رویکرد اصلاح طلبان با دولت گفت: رویکرد اصلاحات حمایت کامل از دولت است، اصلاح طلبان به اصلاح جامعه محور و دولت محور معتقد هستند و از دولت تدبیر وامید حمایت می‌کنند.

مشاور اقتصادی دولت در پاسخ به سئوال دانشجویی مبنی بر اینکه پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان و اعتدالی‌ها را می‌توان مقابل دلواپسان قرار داد گفت: می‌توان این کار را انجام داد ولی اصلا نیاز نیست چرا که دلواپسان خود طیف قلیلی از اصول گرایان هستند که در میان اصول گرایان نیز مقبولیت ندارند.

سازمان میراث فرهنگی ۵۰درصد نیروی مازاد دارد

رئیس شورای هماهنگی اقتصادی دولت گفت: سازمان میراث فرهنگی ۵۰ درصد نیروی مازاد دارد و ما در مرکز وبسیاری از شهرستان‌ها حتی برای استقرار نیرو‌ها با کمبود جا مواجه بودیم.

نجفی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد از نیروهای سازمان میراث فرهنگی دارای مدرک فوق دیپلم وکمتر هستند اظهار کرد: حدود ۶۵درصد کارکنان سازمان به صورت قرار دادی هستند درحالی که قانون اجازه می‌دهد حداکثر ۲۰درصد افراد یک سازمان به صورت قرار دادی صورت بگیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری