کد خبر: 8215

قم خبر گزارش می دهد/

فرزند امام صادق(ع) است، مقبره ایشان به یکی از دران بهشت مشهور، و در شهرمقدس قم است، اما خیلی از ما نمی دانیم که ایشان چه نسبتی با امامانمان دارند و از و از وجود و زیارتشان بی نصیب مانده ایم.

به گزارش قم خبر، امامزاده علي بن جعفر(ع) به جلالت شأن و مقام و شرافت نسب و طهارت خانوادگي و به علم و تقوي و صحت عقيده مشهور و معروف است و مرحوم شيخ عباس قمي گفته است«علي بن جعفر(ع) سيدي جليل القدر عظيم الشأن، شديد الورع و عالمي كبير و راوي حديث و كثير الفضل بوده و تا حضرت جواد(ع) بلكه تا زمان امام هادي(ع) يعني خدمت پنج امام را درك نموده و پيوسته ملازم برادر بزرگوارش امام موسي كاظم(ع) را اختيار مي نمود و از آن جناب معالم دين و احاديث سيد المرسلين را اخذ و روايت مي كرده است، جلالت شأن و عظمت آن بزرگوار بحدي است كه در اين چند سطور نتوان تمام كمالات آن سيد جليل را نوشت .
 
امام صادق (ع) پنج فرزند داشت که علی کوچکترین آنها بود و در همان اوائل زندگی، پدررا از دست داد و در کنار برادرش امام کاظم(ع) رشد نمود و به درجات عالی علمی و اخلاقی رسید.
یکی از افرادی که با شیوه خاصی توانست ارتباط برادر بزرگوارش امام کاظم(ع)را با مردم حفظ کند و پاسخ سوالات شیعیان را از امام(ع) درافت دارد فرزند برومند امام صادق(ع) یعنی همان علی بن جعفر(ع) است.
 
امامزاده علی بن جعفر مشهور به " در بهشت " در شرق شهر قم قرار دارد. بنا هشت وجهی با گنبد دو پوشش هرمی شكل ، به اوایل سده هشتم هـ . ق تعلق دارد كه در دوره قاجار ایوان و بیوتاتی بدان اضافه شد.
 
این بقعه پس از آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) بربقیه اماكن و مقابر استان قم از نظر تزیینات برتری دارد. یكی از مهم ترین عناصر تزیینات این بقعه هنر گچبری به كار رفته درآن است كه در زمره ی برجسته ترین آثار هنری سده هشتم وهم طراز بناهایی همچون " گنبد علویان همدان ، " مدرسه حیدریه ی قزوین" و " بقعه پیربكران اصفهان " محسوب می شود.
 
كاشی های كوكبی زرین فام ازاره بنا بالغ بر 94 پارچه با نقش های گیاهی ، حیوانی وانسانی و كتیبه هایی به خط نسخ شامل آیات قرآن ، روایات مذهبی و ابیات فارسی ، از دیگر تزیینات منحصر به فرد این بقعه به حساب می آیند و بخش هایی از آنها ، امروزه زینت بخش بسیاری از موزه های ایران وجهان است.
 
محراب زرین فام بنا كه در طاق نمای جنوبی بقعه قرار داشت و به دستور " یوسف بن علی بن محمد بن ابن طاهر" آخرین فرد از خاندان ابی طاهر به سال 734 هـ . ق ساخته شده بود ، یكی دیگر از آثارهنری این بقعه است . این محراب امروزه زینت بخش موزه ی دوران اسلامی درموزه ملی ایران است.
 
علی بن جعفر(ع)یاور چهار امام
 
علماء رجال در مورد سن شريف اين راوي و محدث بزرگ اختلاف نموده و عده اي سن مبارك آن حضرت را حدود صد سال وعده اي بالغ بر ۱۲۰ سال مي دانند، ما در بحث آينده روشن خواهيم نمود كه آن بزرگوار در سن ۸۵ در زمان امام هادي(ع) دارفاني را وداع گفته است .
 
تاريخ تولد و وفات علي بن جعفر(ع) در هيچ يك از كتب تاريخ، رجال، انساب به آن تصريح نشده ولي با وجود آمارات و قرائتي مي توان يقين نمود كه آنحضرت سني درحدود هشتاد و پنج سال داشته است، بدليل اينكه وفات امام صادق(ع) در سال ۱۴۸ هـ .ق و امامت امام هادي(ع) از سال ۲۲۰ هـ .ق شروع و تا سال ۲۵۲ هـ . ادامه داشته است و همچنين بيان گرديد كه علي در هنگام وفات پدر بزرگوارش طفل بوده، و طفل را همچنانكه علماء اهل اللغه تفسير كرده اند؛ شامل طفل مميز يا اينكه محتلم شود دانسته اند، لهذا بايد گفت كه علي العريفي(ع) سني در حدود ۱۳ سال هنگام وفات پدرش داشته است چرا كه رواياتي از پدر خود ذكر نموده و از طرفي يكي از شروط راوي مميز بودن وي مي باشد. پس ناچارا بايد ولادت آن حضرت را بين سالهاي ۱۳۴ و ۱۳۵ هـ .ق احتمال داد.
 
علامه مجلسي(ع) در جلد چهارم بحارالانوار آورده است كه علي بن جعفر(ع) از كساني است كه تمام علماي رجال باتفاق آراء او را ستايش بليغ نموده، و اضافه كرده كه او مردي فوق العاده با جلالت و با فضيلت بوده و در وثاقت و مورد اعتماد بودند.
 
شيخ طوسي(ره) در رجال خود او را از اصحاب حضرت امام صادق و حضرت امام كاظم و حضرت امام رضا(ع) ذكر كرده، و او را داراي كتاب و از موثقين شمرده است و در فهرست گفته: علي بن جعفر(ع) از روايت جليل القدر و ثقات محدثين بشمار است، او كتابي در مناسك تأليف نموده و مسائلي هم از برادرش امام موسي بن جعفر(ع) جمع كرده است .
 
گفتم بعقل صاحب اين بارگاه كيست گفتا بصد ادب كه علي بن جعفر است
 
در سال ۱۳۷۱ هـ .ش ضريح مطهر امامزاده علي بن جعفر(ع) از سوي اداره اوقاف استان قم، و با مساعدت بي دريغ مدير كل محترم آن جناب حجه الاسلام و المسلمين حاج علي اكبر فاضلي تعويض گرديد و بجاي آن ضريحي بسيار عالي از نقره نصب نموده شده كه سازنده آن آقايان احمد و عباس پرورش و قلمزني از حسين عباسپور و نجاري از حاج نعمت الله حيدرزاده مي باشد، كه در اطراف اين ضريح اسامي چهارده معصوم و بالاي آن اسماء جلاله بچشم مي خورد و به زيبائي ضريح مطهر افزوده و اشعاری را بر اطراف آن قلمزدني شده است.
 
مکان امامزاده علی بن جعفر(ع) در قم، خيابان چهارمردان جنب گلزار شهداء معروف به(درب بهشت) است.
 
در صحن اين امامزاده قبور مؤمنين و خصوصا شهداي جنگ تحميلي اين گلهاي پرپر شده صفائي ديگر و معنويت خاصي به اين حرم داده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری