کد خبر: 8102

قم خبرگزارش می‌دهد:

خیلی‌ها معتقدند رانندگان سرویس‌های مدارس کسانی هستند که قادرند بهترین و بد‌ترین آموزش‌ها را به دانش آموزان بدهند.

به گزارش قم خبر، این روزهای یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها در آغاز سال تحصیلی گرفتن سرویس‌های مدارس برای بچه‌ها شده است. خانواده با گرفتن سرویس برای فرزندانشان با خیال راحت به کارهای روزمره خود ادامه می‌دهند اما متاسفانه این تفکر اشتباه است و آموزش و پرورش و تاکسیرانی یک خدماتی به دانش آموزان ارائه می‌کنند که باید با نظارت و قوانون و مقرراتی در پی باشد اما این به این معنا نیست که خانواده‌ها از این بار این مسئولیت بی‌تعهد شوند.

خیلی‌ها معتقدند رانندگان سرویس‌های مدارس کسانی هستند که قادرند بهترین و بد‌ترین آموزش‌ها را به دانش آموزان بدهند.

در این میان با دانش آموزانی که برای رفت و آمدشان به مدرسه از سرویس استفاده می‌کنند گفتگویی کردیم و آن‌ها این موارد بسیار آزارشان می‌داد، رانندگان در محیط بسته سیگار می‌کشند، نوارهای غیر مجاز می‌گذارند، سرعت بیش از حد و غیر مجاز دارند، در بین راه خرید می‌کنند، سرما داد می‌زنند، سرویس‌ها پاکیزه و مرتب نیست، تعدادمان بیش از ظرفیت ماشین است، قوانین راهنمایی و رانندگی توسط رانندگان رعایت نمی‌شود.

با شنیدن درد و دل‌های دانش آموزان سری هم به درد و دل‌های رانندگان سرویس‌های مدارس زدیم و آن‌ها هم گله‌هایی داشتند که از این قراربود، دانش آموزان در بین راه سروصدای زیاد دارند و شلوغ می‌کنند، به دلیل شلوغی خیا‌بان محل مناسبی برای توقف اتومبیل‌ها وجود ندارد، دانش آموزان دیر می‌آیند، مشکلات سوخت داریم، دانش آموزان دست و سر خود را از پنجره اتومبیل خارج می‌کنند، به موقع قسط سرویس را پرداخت نمی‌کنند، اولیا توقع بیش از حد دارند، دانش آموزان نظافت اتومبیل را رعایت نمی‌کنند، به راننده احترام نمی‌گذارند.

اما در سال تحصیلی جدید گویا قانون و مقرارتی برای این سرویس‌های مدارس در نظر گرفته شده است.

که طبق آئین نامه مصوب هیئت وزیران ابلاغی به استان‌ها وظایف اداره کل آموزش و پرورش، تاکسیرانی، مدیران مدارس، شرکت‌های تحت پوشش تاکسیرانی و رانندگان، اولیا و دانش آموزان به طور کامل تعریف شده است، تاکسیرانی برابر این آئین نامه موظف است نسبت به معرفی شرکت‌های تحت پوشش خود به اداره کل آموزش و پرورش اقدام کند و متعاقب آن اولیا باید در صورت نیاز به سرویس با مدارس قرارداد ببندند و انعقاد قرارداد مستقیم بین خانواده‌ها با شرکت‌ها و رانندگان خلاف قانون است. در این میان برای جویا شدن از این قانون و مقرارت با مرتضی عزتی مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری استان قم و حمیدرضا دژاگام مدیرکل آموزش و پرورش استان قم گفتگو کردیم.

ساماندهی بیش از ۳ هزار خودرو برای سرویس مدارس قم

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قم در گفت‌و‌گو باخبرنگار قم خبربااشاره به سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: پس ازعقد قرارداد سرویس بین مدارس و اولیا، هزینه به حساب مدارس واریز می‌شود و مدارس با شرکت‌های معرفی شده تحت پوشش تاکسیرانی و شرکت‌های مربوطه با رانندگان قرارداد می‌بندند.

عزتی تصریح کرد: شرکت‌ها موظف به نظارت خوردرو‌ها و چگونگی سرویس دهی راننده خودرو به دانش آموزان هستند و اولیا دانش آموزان در صورت آگاهی از تخلفات مراتب راننده سرویس فرزندشان باید به اطلاع مدارس برسانند.

وی خاطرنشان کرد: همه افراد موظفند بادیدن مواردی از قبیل سرعت غیرمجاز، تغییر مسیر سرویس، سیگار کشیدن راننده و یا هرگونه مورد دیگر را اطلاع دهند.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قم با اشاره به اینکه تاکسیرانی موظف است برای شرکت‌ها و رانندگان سرویس‌ها برنامه‌های توجیهی در نظر بگیرد، افزود: این طرح نیز از سوی واحد نظارت بر امور مدارس در تاکسیرانی پیگیری می‌شود.

عزتی به شرایط پذیرش رانندگان سرویس‌های مدارس اشاره کرد و گفت: رانندگانی که تقاضای سرویس مدارس دارند باید اقدام به تهیه سوپیشینه، آزمایش تست سلامت، و برای صادر شدن کارت سرویس باید سن ۲۳ سال به بالاو متاهل باشند.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه تعداد رانندگان خانم کم هستند از همین رو اقدام به فراخوان برای جذب رانندگان خانم برای سرویس مدارس دخترانه داده‌ایم.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قم بابیان اینکه امسال بیش از ۳ هزار خودرو برای سرویس مدارس قم ساماندهی می‌شود، اظهارکرد: این تعداد با تردد تقریبی ۱۸ هزار مرتبه در سطح شهر نظارت همگانی را می‌طلبد.

سرویس مدارس مورد استفاده بیش از ۹ هزار دانش آموز قمی

تهیه و خدمات سرویس دانش آموزی در دستور کار آموزش و پرورش نیست اما از آنجا که دغدغه بسیاری از خانواده‌های دانش آموزان مربوط به ایاب و ذهاب دانش آموزان است از همین رو آموزش و پرورش با همکاری پلیس راهور و سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی استان قم امسال نیز در این زمینه برنامه ریزی کرده است.

حمیدرضا دژاگام در گفت‌و‌گو با خبرنگار قم خبر، بااشاره به سرویس مدارس دانش آموزان، اظهار کرد: نظارت بر تعداد راکبین سرویس مدارس، لحاظ کردن تردد و حمل و نقل با پلیس راهنمایی و رانندگی است، که امسال ۱۰ شرکت از سوی تاکسیرانی به آموزش و پرورش استان معرفی شده که متعاقبا این شرکت‌ها به مدارس معرفی شده‌اند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قم شعار آموزش و پرورش را بهترین مدرسه، نزدیک‌ترین مدرسه به محل زندگی دانش آموز دانست و گفت: در این صورت اولیا دغدغه‌ای بابت مسافت برای فرزندانشان ندارند.

وی بااشاره به اینکه مدیران مدارس متولی نظارت بر سرویس مدارس یا تهیه سرویس نیستند، عنوان کرد: آموزش و پرورش مسئولیت دانش آموزان را تا مادامی که در محیط مدرسه هستند عهده دار است اما بیرون از محیط مدرسه وظیفه‌ای متوجه مسئولان مدرسه و آموزش و پرورش نیست از همین رو خانواده‌ها باید نظارت خود را بیش از پیش افزایش دهند.

دژاگام بااشاره به اینکه سال گذشته ۲۰ هزار دانش آموز از سرویس مدارس استفاده کرده‌اند، تصریح کرد: در سال تحصیلی جدید نیز تاکنون ۹ هزار درخواست برای سرویس دهی به دانش آموزان داشته‌ایم.

وی به نرخ مصوب اعلام شده برای سرویس مدارس اشاره کرد و گفت: سال گذشته این مبلغ رقمی بین ۳۳ تا ۳۹ هزار تومان بود که امسال با توجه به آئین نامه جدید و صدور کارت خودرو تعداد راکب برای سرویس مدارس ۳ تا ۴ نفر اعلام شده از همین نرخ سرویس مدارس با افزایش مواجه شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قم با بیان اینکه نرخ تعیین شده برای سرویس مدارس امسال ۶۵ تا ۷۵ هزار تومان است، خاطرنشان کرد: تائید صلاحیت رانندگان و سرویس‌ها با سازمان نظارت بر تاکسیرانی استان قم است که اگر راننده‌ای برخورد و رفتارش طبق موازین نبود در اسرع وقت به اطلاع شرکت مربوطه می‌رسد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری