کد خبر: 7974

به بهانه روز عرفه قم خبر گزارش می دهد:

بادی از مشرق به مغرب می وزد. چشمه های عشق جاری می شود نور می روید در آفاق سجود، لحظه های من بهاری می شود در دلم دریا تقلا می کند، عاقبت در معبد وارفتگی عشق هم معشوق پیدا می کند.

به گزارش قم خبر، فرصتی است برای بندگی خدا، برای عشق ورزیدن، برای خواندن و گریستن، خدایا بر در میکده ات از روی نیاز آمده ام پیش اصحاب طریقت به نماز آمده ام، خدایا از همه دل بریده ام، تشنه ام به پای تو با دلی سوخته از بادیه، باز آمده ام.
 
خدایا دستان ناتوانم را به یاد قنوت نماز ظهرعاشورا به بالای سرم آورده ام، وقتی پلک هایم را بر هم می گذارم و دستهایم را بر فراز می آورم، انگار انگشتانم را از کاکل ماه می گذرانم و در دور دست ترین ستاره از خاک، با افتخار بوسه بر زانوی تو می زنم.
 
عرفه، روزی که میعادگاه عاشق و معشوق است، روزی که اشک هایمان را وقف سوز و ساز باید کرد.با همان قطره ها وضو کنیم و با همان شستشو نماز کنیم، عرفه، معرفت به خود و خالقمان است. خدایا با سر انگشت نوازشگرت چشمان گریانم را که از گناه گریانن آگاه کن.
 
گل قرآن را با برگ های سبز و زیبایش واسطه قرار داده ام. شرمساری گناهانم آتش به جان خسته ام می زند و با دل شکسته زیر لب گفتم چه باید کنم. پیری گفت" باید خود برون آری ز چاه" «دلا تا کی فریب این و آن بینی / یکی زین چاه ظلمانی برون آیی که جان بینی»
 
بادی از مشرق به مغرب می وزد. چشمه های عشق جاری می شود نور می روید در آفاق سجود، لحظه های من بهاری می شود در دلم دریا تقلا می کند، عاقبت در معبد وارفتگی عشق هم معشوق پیدا می کند.
 
عرفات، نام منطقه وسيعى است ‏با مساحت ‏حدود 18 كيلومتر مربع در شرق مكه معظمه، اندكى متمايل به جنوب كه در ميان راه طائف و مكه قرار گرفته است. زائران بيت‏الله الحرام در روز عرفه، نهم ذى الحجه، از ظهر تا غروب در اين منطقه حضور دارند. در روايتي آمده است كه آدم و حوا (ع) پس از هبوط از بهشت و آمدن به كره خاكى، در اين سرزمين همديگر را يافتند و به همين دليل، اين منطقه «عرفات‏» و اين روز«عرفه » نام گرفته است.
 
این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است. گرچه عید نامیده نشده اما همچون عید خوانده شده است. از سوی دیگر از آنجا که امام سوم شیعیان حرکت خود را بسوی کربلا پس از مراسم حج آغاز کرد برای شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین زیارت امام سوم شیعیان در این روز بسیار توصیه شده است.«دعای امام حسین در روز عرفه» از مهم ترین اعمال این روز است که پس از نماز ظهر و عصر خوانده می شود.عید قربان پس از روز عرفه قرار دارد.
 
درباره نامگذاری این روز به عرفه آمدهاست: جبرائیل (ع) هنگامی که مناسک را به ابراهیم میآموخت، چون به عرفه رسید به او گفت «عرفت؟»و او پاسخ داد «آری»، لذا به این نام خوانده شد. و نیز گفته اند سبب آن این است که مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف میکنند و بعضی آن را جهت تحمل صبر و رنجی میدانند که برای رسیدن به آن باید متحمل شد. چرا که یکی از معانی «عرف» صبر و شکیبایی و تحمل است.
 
اعمال  روز عرفه
 
در این روز حجاج از شهر مکه به صحرای عرفات آمده و در آنجا به راز و نیاز و دعا پرداخته و پس از نماز ظهر و عصر این دعا را در کنار کوه جبل الرحمة می‌خوانند. سپس حجاج به‌سمت سرزمين مشعر الحرام حرکت می‌کنند تا در روز عید قربان در سرزمین منا باشند.
 
یکی از مهم ترین اعمال توصیه شده در این روز زیارت امام سوم شیعیان (از دور یا نزدیک است). در مفاتیح الجنان در این باره آمدهاست: زیارت حضرت سید الشّهداء (ع) که برابر هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد و بلکه افضل از این است، و روایات در کثرت فضیلت زیارت آن حضرت در این روز متواتر است و اگر کسی در این روز توفیق یابد، که زیر قبّه مقدّسه آن حضرت باشد، ثوابش کمتر از کسی‌که در عرفات باشد نیست، بلکه بیشتر و بیشتر است.
 
عرفه روز نزدیکی به رحمت خداوند است
 
حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا ضمیری بااشاره به اینکه عرفه، روز عبادت و خداپرستی است، اظهار کرد: عرفه روزی است که انسان‌ها به رحمت خداوند نزدیک می شوند.
 
این استاد حوزه و دانشگاه بابیان اینکه روز عرفه داراى دعاهاى فراوانى است؛ افزود:  دعاى عرفه امام حسين (ع) داراى جايگاه ممتاز و ويژه و از اعمال برتر در این روز است.
 
وی بااشاره به فضیلت روز در این روز، خاطرنشان کرد: روزه روز عرفه موجب بخشودگی گناهان انسان می شود.
 
هرکس که تو را شناخت جان را چه کند/ فرزند و عیال و خانمان را چه کند/ دیوانه کنی هر دو جهانش بخشی/ دیوانه تو،  هر دو جهان را چه کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری