کد خبر: 760

گوگل قصد دارد بیش از یک میلیارد دلار بر روی ماهواره هایی سرمایه گذاری کند که دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم آورده و هیچ منطقه ای روی زمین بدون اینترنت نماند.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، تصمیم گوگل برای خرید ۱۸۰ ماهواره کوچک با ظرفیت بالا، نخستین گام پروژه ای است که می تواند سه میلیارد دلار هزینه روی دست این شرکت بگذارد. اما در واقع هزینه نهایی بر روی این پروژه به تصیمات این شرکت برای آغاز مرحله دوم این طرح بستگی دارد که می تواند تعداد ماهواره های مورد نیاز را دو برابر کند.


این کار به سرپرستی گرگ ویلر بنیانگذار شرکت مخابرات ماهواره ای تحت حمایت گوگل به نام O۳b Networks انجام می شود.

پروژه ماهواره گوگل یکی از چند کار جدید طراحی شده برای توسعه دسترسی به اینترنت در مناطق دور افتاده جهان است.

سال گذشته این شرکت پروژه "Loon" را اعلام کرد؛ پروژه شبکه بی سیم و هوایی که از بالن های ارتفاع بالا برای فراهم آوری خدمات اینترنت به کاربران در مناطق روستایی و محروم استفاده می کند.

گوگل همچنین اخیرا با شرکت تایتان ایرواسپیس که پهپادهای خورشیدی بسیار سبک وزن می سازد وارد همکاری شده تا این پهپادها را جایگزین بالن ها پروژه Loon کند.

برای گوگل، پهپاد و ماهواره ها می تواند مکمل یکدیگر باشند. پهپاد خدمات ظرفیت بالای بهتری در مناطق کوچک فراهم آورد درحالی که ماهواره پوشش وسیع تری در مناطقی فراهم می آورد که تقاضای کمتری دارند.

ماهواره هایی که هم اکنون توسط شرکت O۳b Networks برای گوگل در حال ساخت هستند نسبتا کوچک و با وزن حدود ۱۱۳ کیلوگرم هستند.

این ماهواره ها از ماهواره هایی که این شرکت معمولا ، می سازد و هر کدام ۶۸۰ کیلوگرم هستند متفاوت است.

به خاطر تفاهم نامه های فاش نشده، جزئیات بیشتر در ظاهر و مشخصات ماهواره های گوگل منتشر نشده است.

شرکت O۳b Networks که نام خود را از "سه میلیارد دیگر" گرفته است- یعنی سه میلیارد نفر در جهان به اینترنت دسترسی ندارد- در حال حاضر چهار ماهواره خود را درمدار زمین داشته و قصد دارد چهار ماهواره دیگر نیز ماه آینده به مدار بفرستد.

شرکت O۳b در حال حاضر ارتباط اینترنتی را به ایستگاه های پایه تلفن همراه عرضه می کند.

در مقایسه با شرکت های اینترنتی معمولی که ماهواره هایشان درمدار ۳۵ هزار کیلومتری زمین مستقر است ماهواره های O۳b در فاصله هشت هزار کیلومتری سطح زمین شناور خواهد شد.

این تفاوت در ارتفاع، تاخیر خدمات را در پی دارد. یعنی ماهواره های O۳b پوشش اینترنتی را با ۱۵۰ میلی ثانیه و بقیه با ۶۰۰ میلی ثانیه می رسند. این تاخیر زمانی رفت و برگشت سیگنال های رادیویی بین ایستگاه های حامل و ماهواره است.

دو سوم مردم جهان اصلا به اینترنت دسترسی ندارند.

بر خلاف اشتیاق گوگل برای این پروژه جدید برخی از بیرون این شرکت از سفر این غول موتور جستجو به لایه استراتوسفر زمین نگرانند.

راجر راش مدیر شرکت مشاوره صنعت ماهواره TelAstra ، این پروژه را یک "امید واهی" خواند و گفت: این شرکت مبلغ بسیار بیشتری را نسبت به بودجه پیش بینی شده هزینه خواهد کرد شاید بیش از ۲۰ میلیارد دلار.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری