کد خبر: 747

نماینده آمل و لاریجان با یادآوری اینکه درگذشته سهم ایران از دریای خزر 50 درصد بود که امروز به 18 درصد کاهش پیدا کرده است گفت: آن عهدنامه ترکمنچای که می گفتیم در دوران شاهنشاهی تنظیم شد و ننگین بود، بسیار بهتر از این شرایطی است که امروزه در استفاده از دریای خزر داریم و ای کاش همان عهدنامه ترکمنچای اجرا می ش

به گزارش قم خبر، عزت الله یوسفیان ملا در گفت و گو با پورت‌پرس با تاکید بر اینکه در قانون اساسی کشورمان آمده که بهره برداری از انفال عمومی، مالکیت بردار نیست گفت: وقتی مردم در بنادر شمال ایران می بینند هرکاری بکنند، مالک آن نمی شوند، انگیزه خودشان را برای کار بیشتر از دست می دهند.

 
وی گفت: اگر به مردم وعده بدهیم که با آباد کردن کویر لوت، زمین را به مردم می دهیم ، مردم به کویر لوت می روند گفت: دریا و جنگلها جزو انفال است و هیچ کس مالک آن شناخته نمی شود و همین نقطه ضعف بزرگی است.
 
نماینده آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت باید جاذبه را برای مردم در مورد انفال عمومی ایجاد کند گفت: در جایی که زمین کشاورزی در حال نابودی است و مردم زمینها را به ویلا تبدیل می کنند و دولت کاری  نمی کند، حالا اگر به دولت بگوییم برای دریا جذابیت ایجاد کند، چه اتفاقاتی رخ خواهد داد و در آن صورت ساحل دریایی باقی نخواهد ماند.
 
وی با تاکید بر اینکه دولت برنامه ای برای استفاده از ظرفیت دریاها به ویژه دریای شمال ندارد گفت: اکنون 388 کیلومتر ساحل دریایی از آشوراده تا آستاراخان که در شهر آستاراست، وجود دارد و این نوارساحلی اهمیت ویژه ای دارد.
 
یوسفیان ملا افزود: اگر دولت برنامه ریزی کند تا بسیاری از سفرهای بین آشوراده تا آستاراخان که روی زمین انجام می شود، با اتوبوس دریایی انجام شود، تصور کنید که چقدر هزینه زندگی مردم این مناطق کاهش پیدا می کند و چقدر اشتغالزای می شود و چقدر جاذبه گردشگری ایجاد می شود.
 
وی با یادآوری اینکه امروزه برای اینکه به همسایه شمالی ما یعنی کشور روسیه برنخورد و در مجامع عمومی و سازمان ملل بتوانیم رای روسیه را برای خودمان داشته باشیم، از حق خودمان در خزر می گذریم گفت: اتحاد جماهیر شوروی متلاشی شد و آنها به 5 تکه تقسیم شدند، ایران که 5 تکه نشده و نباید حقش کاهش پیدا کند.
 
نماینده آمل و لاریجان با یادآوری اینکه درگذشته سهم ایران از دریای خزر 50 درصد بود که امروز به 18 درصد کاهش پیدا کرده است گفت: آن عهدنامه ترکمنچای که می گفتیم در دوران شاهنشاهی تنظیم شد و ننگین بود، بسیار بهتر از این شرایطی است که امروزه در استفاده از دریای خزر داریم و ای کاش همان عهدنامه ترکمنچای اجرا می شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری