علما و روحانیون موظفند که بین مردم باشند و در بین مردم بگردند و مردم نیاز دارند در زمان غیبت از حضور علما بهرمند شوند.

به گزارش قم خبر،  امام عصر (عج) در نامه ای به شیخ مفید از علمای بزرگ اسلام، می فرمایند: ما از اخبار و احوال شما آگاهیم و هیچ چیز از اوضاع شما بر ما پوشیده و مخفی نمی ماند.
 
 ایشان در همین نامه می فرمایند : ما در رسیدگی (به شما ) و سرپرستی شما کوتاهی و اعمال نمی کنیم و یاد شما را از خاطر نمی بریم که اگرجز این بود ، دشواری ها و مصیبت ها بر شما فرود می آمد و دشمنان، شما را ریشه کن می نمودند.
موضوع غیبت امام عصر (عج) از جایگاه خاصی برخوردار است. از جمله بزرگانی كه در این زمینه دست به تألیفات فراوانی زده‏اند، مى‏توان به ابو محمد فضل‏بن‏شاذان، شیخ صدوق، شیخ مفید، سید مرتضی و شیخ طوسی اشاره كرد.
 
امروز باید دید كه آیا ضرورت هایی كه استوانه‏های فقاهت شیعه را به تدوین كتاب و نگارش رساله در زمینه شناخت آخرین حجت حق واداشته، از بین رفته است یا خیر؟
 
آيا احساس ضرورتي كه شيخ طوسي را وا مى‏داشت كه با همه اشتغالات علمی در عرصه‏هایی هم چون فقه، تفسیر و رجال دست به تألیف كتاب «الغیبه» بزند، دیگر زمینه‏ای ندارد؟ آيا هيچ خطري سرمايه اعتقادي شيعيان آل محمد (ص) را تهديد نمى‏كند.
آیا جوانان و نوجوانان كشور كه به تعبیر امام راحل (ره) كشور ائمه‏هدی (ع) و كشور صاحب الزمان (عج) است به حدّی از شناخت درباره حضرت حجت رسیده‏اند كه علمای شیعه، دعوت كنندگان و مرزداران حریم تفكر شیعی بتوانند با خاطری آسوده سر به بالین بگذارند؟
به راستی آیا حوزه‏های علمیه شیعه، علمای گرانقدر تشیع، نهادها و مراكز فرهنگی تحقیقاتی و تبلیغاتی كشور، دِیْن خود را نسبت به صاحب اصلی شان ادا كرده‏اند، همان صاحبی كه حضرت امام (ره) در شأنش فرمود: رهبر همه شما و همه ما وجود مبارك بقیةاللّه است و باید ماها و شماها طوری رفتار كنیم كه رضایت آن بزرگوار را كه رضایت خداست، به دست بیاوریم.
 
امروز وظیفه علمای اعلام در دفاع و مرزبانی از تفكر شیعی و پاسخ به شبهات، در ضمن چند سخنراني در ايام نيمه شعبان خلاصه نمى‏شود. همتي والا مى‏طلبد تا وظیفه خویش را چنان‏كه در روایتی از امام هادی (ع) نقل‏شده به انجام برسانند.
 
 امام هادي (ع) وظايف علما را در زمان غيبت چنين ترسيم مى‏كنند: اگر بعد از غيبت قائم شما نبودند علمايي كه مردم را به سوي او مى‏خوانند و به سويي او را راهنمايي مى‏كنند و با برهان‏هاي الهي از دين او پاسداري مى‏كنند و بندگان خدا را از دام‏های شیطان و پیروان او و هم‏چنین از دام‏هاي دشمنان اهل بيت رهايي مى‏بخشند، هيچ كس بر دين خدا باقي نمى‏ماند، اما علمای دین دل‏هاي متزلزل شيعيان ناتوان را حفظ مى‏كنند، هم‏چنان‏كه كشتى‏بان سكان كشتي را حفظ مى‏كند. این دسته از علما در نزد خداوند دارای مقام و فضیلت بالایی هستند.
 
با مردم و در بین مردم بودن از وظیفه علما است
 
حجت الاسلام و المسلمین محمد شهبازیان درگفتگو با خبرنگار قم خبر بااشاره به وظیفه علما در غیبت امام زمان (عج)، اظهار کرد: انسان ها اگر به سمت علوم دینی می روند باید تلاش کنند تا دین خدا را بشناسند.
 
كارشناسان مركز تخصصی مهدویت افزود: عالم بودن و سخنان عالمانه گفتن اولین رسالت بر دوش علما است.
 
وی معتقد است علما باید در تخصص خودشان سخن بگویند و آفتی که بین روحانیون و مردم عام در جامعه وجود دارد این است که کسی در تخصص خودش سخن نمی گوید.
 
شهبازیان بااشاره به وظیفه علما را در این زمینه، تصریح کرد: اگرشخصی برای سوالی به علما مراجعه کرد و آن عالم در آن رابطه تخصص نداشت وظیفه دارد شخص را به کسی که در آن زمینه تخصص دارد ارجاع دهد.
 
 كارشناس مركز تخصصی مهدویت در بین مردم و با مردم بودن را از وظایف علما دانست و گفت: حضرت محمد (ص) پزشک روحی مردم بود و به دنبال مردم می رفت تا در بین آن باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: روحانیون ومراجع تقلید ما موظفند که بین مردم باشند و در بین مردم بگردند و مردم نیاز دارند در زمان غیبت از حضور علما بهرمند شوند.
 
شهبازیان بیان کرد: علما سرپرست مردم هستند و باید در هنگام مشکلات و فتنها بنا به روایت امام حسن عسگری(ع) اظهار دین کنند و
نمی تواند پای خود را از فضای اجتماعی و. سیاسی دین بیرون بکشند.
 
انتهای پیام/   

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری