کد خبر: 7296

قم خبر گزارش می دهد:

بوی مهر، بوی مهربانی، بوی لبخند، بوی درس و مدرسه و شوق کودکانه در پیاده روها، بوی نمره های بیست، بوی دفتر حساب و مشق های ناتمام، بوی دوستی و محبت.

به گزارش قم خبر، فصل مهر، فصل تلاش و سرآغاز یک سالی نو برای همه حتی برای آنان که این روز‌ها و این سال‌ها برایشان خاطره شده است فصل دلهره‌ای مادرانه، فصل شادی بچگانه، فصل خاطرات خوب دوران کودکی، و اینکه فصل مدرسه.
پاییز با خود شور می آورد و قاصدکها خبر بازگشایی مدارس می دهند، درختان آماده می شوند تا با شوق، برگهای رنگارنگشان را چون کاغذهای رنگی بر سر کودکانی که مشتاقانه به مدرسه می روند بریزند و سارها بر شاخه های انبوه درختان صف کشیده اند، تا آوازهای گرمشان را بدرقه کنند. نسیم، نفس های معطرش را هر صبح بر گونه های سرخابی کودکانه شان می دمد تا خواب را در سایه های کوتاه دیوار جا بگذارند و مشتاقانه تا حیاط منتظر مدرسه بدوند.
 
خانواده اولین سازمان آموزشی
 
تشکیلات آموزش و پرورش در ایران از دوران باستان تا کنون تغییرات و دگرگونی های فراوانی داشته است. دردوران هخامنشیان آموزش بیشتر جنبه مذهبی و حکومتی داشت و به سه نوع تقسیم می شد.نخستین سازمان آموزشی خانواده بود، والدین هر طفل مسئولیت داشتند، فرزندان خود را براساس موازین دین زرتشت تربیت کنند.
 
پس از آن آموزش در آتشکده ها بود که به تدریج گسترش یافت ودر کنار این آتشکده ها فرهنگستان هایی هم به وجود آمد.
 
قبل از به وجود آمدن مدارس به شیوه ی اروپایی، مدرسه اطلاق به اماکنی می شد که در آن تحصیل علم دین می کردند و عبارت بود از حیاطی بزرگ با ساختمان هایی یک طبقه و دو طبقه که ضمیمه ی مسجدی بوده یا به صورت مستقل تنها به خاطر مدرسه ی طلاب دین احداث می گردید. اتاق های آن را حجره می گفتند که هر حجره شامل ایوان و یک اتاق و یک پستو یا صندوق خانه بود و در هر حجره یکی تا چند طلبه منزل می کردند.
 
ماه مهر است و دلم مدرسه ای می خواهد
 
و خانواده‌ها، دانش آموزان، مدیران، معلمان و نهادی به نام آموزش و پرورش در تلاش است تا سال تحصیلی خوبی را برای دانش آموزان رقم بزند در این میان برای جویا شدن از اقدامات این نهاد با مدیر کل آموزش و پرورش استان قم گفت‌وگو کردیم.
 
مدیرکل آموزش و پرورش استان قم بااشاره به آمادگی مدارس و استقبال از دانش آموزان در اول مهرماه، اظهار کرد: در سال تحصیلی جدید اداره کل آموزش و پرورش استان قم آمادگی دارد به استقبال 220 هزار دانش آموز در سطح استان برود.
 
حمید رضا دژکام بااشاره به اینکه در سال گذشته هزار و سیصد و یک مدرسه در استان قم داشته‌ایم، افزود: در سال جدید این تعداد با راه اندازی ده مدرسه به هزار و سیصد و یازده مدرسه رسیده است.
 
وی بابیان اینکه 40 درصد مدارس استان قم تک شیفتی هستند، گفت: 60 درصد از مدارس استان قم در دو نوبت دانش آموز می‌پذیرند.
 
مدیر کل آموزش و پرورش استان قم لباس فرم برای دانش آموزان را الزامی دانست و گفت: با نظارت آموزش و پرورش در سال جاری لباس فرم مقطع دوم متوسطه پسرانه با کیفیت بالا با دوخت صنعتی با نازل‌ترین قیمت در اختیار دانش آموزان قرار گرفت.
 
دژاکام بابیان اینکه بعضی از دانش آموزان دارای سایزهای متفاوت از هم سن و سال‌هایشان هستند، عنوان کرد: از مدارس خواسته‌ایم به این دانش آموزان سخت گیری نکنند تا 20 مهرماه لباس‌های فرمشان را تهویل بگیرند.
 
وی بااشاره به اینکه کیفیت لباس‌های فرم امسال با دوخت صنعتی با لباس‌های فرم سال گذشته قابل قیاس نیست، تصریح کرد: دوخت صنعتی مخصوص کت و شلوار است که در استان فقط 20 درصد از لباس‌ها دوخت صنعتی می‌شوند.
 
مدیر کل آموزش و پرورش استان قم بیان کرد: لباس‌های فرم مقطع دوم متوسطه با بهترین کیفیت با قیمت 70 هزار تومان در اختیار دانش آموزان قرار گرفت.
 
دژاکام خاطرنشان کرد: اداره آموزش و پرورش اعلام کرده است در هنگام ثبت نام از خانواده‌ها هزینه‌ای گرفته نشود و ما هیچ اجباری در این رابطه نداشته‌ایم.
 
وی بابیان اینکه انجمن اولیای مدارس در طول سال تحصیلی می‌توانند در راستای ارتقای فضای فیزیکی مدرسه هر تصمیمی بگیرند، افزود: انجمن اولیای مدارس اجازه دارند اگر تصمیمی برای رفاه خود دانش آموزان گرفتند و کمبود‌هایی مالی داشتند با کمک‌های مردمی از دانش آموزان در طول سال تحصیلی هزینه‌ای را نه به اجبار از خانواده‌ها دریافت کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری