بی‌تفاوتی حجت الاسلام حسن روحانی به پیروزی همتای سوری خود همچنان ادامه دارد؛ انگار نه انگار که سوریه از مهمترین و نزدیکترین متحدان جمهوری اسلامی در منطقه و آن هم در خط مقاومت علیه دشمن صهیونیستی است.

به گزارش قم خبر و گروه سیاسی جهان نیوز: بعید است که سر رئیس جمهور آنقدر شلوغ باشد که از نتیجه انتخابات استراتژیک سوریه بی خبر مانده باشد. و نیز دور از واقعیت است که تبریک روز ملی اتیوپی و یمن یا پیام تسلیت به رئیس جمهور کرواسی و صربستان مهمتر از تبریک پیروزی بشار اسد در انتخابات فرامنطقه ای سوریه باشد؛ پیروزی که تحولات منطقه‌ای و جهانی را به نحو خیره‌کننده‌ای به سود ایران و حامیان مقاومت تقویت کرد.

 


اما در عین ناباوری، بی‌تفاوتی حجت الاسلام حسن روحانی به پیروزی همتای سوری خود همچنان ادامه دارد؛ انگار نه انگار که سوریه از مهمترین و نزدیکترین متحدان جمهوری اسلامی در منطقه و آن هم در خط مقاومت علیه دشمن صهیونیستی است.

ایران برای حفظ خط مقاومت، استقلال و آزادی ملت سوریه و ماندن بشار اسد در واقع با آمریکا مچ انداخت و تحولات سوریه به میدان حفظ آبرو برای کاخ سفید تبدیل شد تا جایی که به گفته سوزان رایس به سی ان ان، "امریکا تاکنون بیش از ۱.۷ میلیارد دلار به اپوزوسیون سوریه کمک کرده است!"

یارکشی واشنگتن از دولت‌های اروپایی و استخدام هزاران تروریست و بکارگیری تکفیری‌ها برای کشتار مردم سوریه هم مقابل قدرت و تدبیر ایران از یک سو و روسیه از سوی دیگر، جواب نداد تا اینکه روزنامه نیویورک ‌تایمز بنویسد: "انتخابات سوریه پیروزی ایران و شکست آمریکا بود." و شورای روابط خارجی آمریکا هم در تحلیلی تایید کند: "سیاست‌های ایران در سوریه به ثمر نشست."

بی شک این پیروزی بزرگ که در واقع قدرت نمایی جمهوری اسلامی بود، تقویت مواضع و نفوذ سیاسی و دپیلماتیک کشورمان را هم در پی خواهد داشت که یک برگ برنده و بسیار مهم برای دستگاه دیپلماسی آقای روحانی محسوب می شود؛ اما روشن نیست که علت کم توجهی رئیس جمهور به پپروزی آقای اسد که سهم بزرگی در این فتح تاریخی داشته است، چیست؟

نکته ای این که تعجب را دو چندان می کند، توجه به محبوبیت و کیفیت پیروزی رئیس جمهور سوریه در انتخابات است. بشار اسد در انتخابات اخیر ۸۸٫۷ درصد آرا را کسب کرد، در حالی که ۷۳٫۴ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده‌اند. این واقعیت نشانگر حمایت کم نظیر ملت سوریه از اسد است.

البته آمریکا و متحدانش به عنوان محور شرارت در منطقه، خلاف آقای روحانی منفعل نبوده و بلافاصله پس از پیروزی بشار اسد، انتخابات سوریه را غیرقانونی خواندند.
 

پیام های رئیس جمهور در هفته های اخیر
http://www.jahannews.com/images/docs/files/000363/nf00363977-1.jpg


حتی شرط اخلاق هم ایجاب می کند که آقای روحانی تبریک اسد را پاسخ گوید. بشار اسد یک روز پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به وی پیام تبریک داد.

این موضوع در حالی است که بنابر اخبار منتشر شده، معاون وزیر امور خارجه به نمایندگی از ‌آقای روحانی در مراسم تحلیف ژنرال السیسی شرکت کرده است؛ فرمانده سابق ستاد مشترک ارتش مصر که با بگیر و ببند، حکومت نظامی و در یک انتخابات تحت کنترل، خود را پیروز انتخابات مصر نامیده است.

با توجه به این واقعیات ضروری به نظر می رسد که رئیس جمهور محترم در اولین فرصت به همتای سوری خود تبریک بگوید و بی پایه بودن تحلیل های مشکوک ضدانقلاب را روشن کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری