کد خبر: 693

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه رسیدگی به نشر دیجیتال و کپی‌های غیرمجاز باید به بخش خصوصی واگذار شوند معتقد است تشکل‌ها بهتر می‌توانند قاچاقچی‌ها و خلاف‌کار‌های حوزه خود را بشناسند.

به گزارش قم خبر و به نقل از ایسنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست صبحانه کاری اتاق بازرگانی‌، صنایع و معادن ایران که روز یکشنبه ۱۸ خرداد ماه برگزار شد‌، پس از شنیدن سخنان اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران،‌ درباره رسانه‌های دیجیتال گفت: در حوزه رسانه‌های دیجیتال پیشرفت‌های وسیعی در حال حصول است. بخش خصوصی هم در این زمینه پیشرفت‌های خوبی داشته است. انتظار وجود دارد که مجموعه فناوری و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد هم همکاری کنند. قبول دارم که بعضی از همکاران هنوز با تفکرات گذشته عمل می‌کنند اما بنا داریم همکاری‌های لازم صورت گیرد.


او درباره معافیت مالیاتی سازمان‌های فرهنگی گفت: در این مورد در وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی و بخشی از دولت به شدت مقاومت می‌شود. یکی از دلایل آن این است که می‌خواهیم اتکایمان را به درآمدهای نفتی کم کنیم. نکته دیگر هم مقاومتی است که در برابر هر معافیتی صورت می‌گیرد. به همین دلیل حاضر نیستم معافیت ناشران را حتی به کتابفروشان تسری دهند. در این زمینه باید با گزارش‌های توجیهی و بحث‌های مفصل تغییراتی در دیدگاه‌ها ایجاد شود.

جنتی افزود: در مورد صادرات محصولاتی که بازبینی و ممیزی می‌شوند می‌توان تا اندازه‌ای این‌ها را حل و فصل کرد. درباره اینکه بعضی از برچسب‌ها را که در داخل با آن‌ها مشکل داریم، ممیزی ‌می‌کنیم‌، در بعضی از موارد می‌توان برای صادرات اجازه داد که متناسب با ذوق و سلیقه بیرون کشور چیزهایی را چاپ و ارسال کنیم.

او همچنین گفت: در مورد مجوزها ما سعی کرده‌ایم حتی‌الامکان مجوزها را حذف و یا برایشان تسهیلاتی ایجاد کنیم. مثلا تاسیس موسسات فرهنگی در گذشته گاهی یک سال طول می‌کشید و الان این زمان به ۳۰ تا ۴۰ روز کاهش یافته است. سعی کرده‌ایم موانع و سرعت‌گیرها را از سر راه برداریم.

وزیر ارشاد افزود: درباره جذب بانک‌ها برای فعالیت در حوزه فرهنگی و هنری کارهایی انجام شده است و جلسه‌ای با بانک‌های خصوصی داشته‌ایم که الان وارد این حوزه‌ شده‌اند و اثر خوبی داشته است. امیدواریم بانک‌ها تشویق شوند و ببینند که در این حوزه سوددهی وجود دارد و به بخش خصوصی برای فعالیت در این زمینه کمک شود.

جنتی همچنین گفت: درباره تهیه نقشه راه در وزارتخانه حرف درستی مطرح شد. ما مدتی درگیر بودیم که ببینیم که در این وزارتخانه چه می‌گذرد اما از این به بعد در جایی ایستاده‌ایم که می‌توانیم نقشه راه را ترسیم کنیم.

او افزود: درباره حج و زیارت مباحث زیادی وجود دارد البته سیاست‌گذاری در این زمینه بر عهده وزارت ارشاد نیست. اینکه به کسانی اجازه بدهیم که هر زمان می‌خواهند آزادانه به زیارت عتبات عالیات یا مکه بروند معلوم نیست چندان به صلاح ما باشد. به دلیل اینکه در حج همه چیز را به پای فرهنگ کشور ما می‌نویسند و در مورد عتبات عالیات هم مشکلات امنیتی هست. اما اینکه کاروان‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنند و فقط یک نظارت کلی از سوی نهادهای مربوطه صورت بگیرد‌، موضوعی است که من به آن اعتقاد دارم. سیاست‌های کلی نظام هم این است که حتی الامکان دخالت دولت کمتر شود. ولی در حال حاضر مگر اینکه سیاست‌ها تغییر کند تا ما هم در سازمان حج و زیارت تغییراتی ایجاد کنیم که فقط برنامه‌ریزی و هدایت و نظارت برعهده دولت باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره نشر دیجیتال و کپی‌های غیرمجاز عنوان کرد: در وزارت ارشاد ستادی تحت عنوان ستاد صیانت و حمایت از فعالیت‌های فرهنگی تشکیل شده که مبنای قانونی هم ندارد و به نظرم چندان موفق نبوده است. ما سه‌، چهار ماه است در حال بررسی این موضوع هستیم که کار این ستاد را به حوزه‌های مربوطه منتقل کنیم و بخشی از کار را به تشکل‌های خصوصی واگذار کنیم چون من عمیقا معتقدم که خود تشکل‌ها قاچاقچیان و خلاف‌کارهای حوزه خود را بهتر می‌شناسم و می‌خواهیم این کار را واگذار کنیم تا بهتر عمل شود. ما در بازار از پس این محصولات غیرمجاز برنمی‌آییم. فروش این محصولات آن‌قدر شایع است که در بازار نمی‌توان با آن برخورد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس اظهار کرد: در حوزه فیتلرینگ نمی‌خواهم خیلی بحث کنم. سازوکاری در قانون ایجاد شده است که مجموعه‌ای از چند وزیر و چند دستگاه دیگر برای تعیین مصادیق مجرمانه تصمیم می‌گیرند که چه سایت‌هایی فیلتر شود. با تشکیل شورای عالی فضای مجازی به دستور مقام معظم رهبری‌، این شورا بر کمیته حاکم شده است و سیاست‌های کلی را تنظیم می‌کند.

او افزود: ما تلاش می‌کنیم ضمن حفظ قانون و با توجه به آسیب‌های امنیتی و اخلاقی در این زمینه تصمیم‌گیری کنیم. در همه جای دنیا هم همین طور است و این مسائل وجود دارد اما جایی که ضرورت ندارد، باید این محدودیت‌ها را برداشت، بخصوص در مورد شبکه‌های اجتماعی، مثلا شبکه اجتماعی که ۴/۵ میلیون نفر عضو دارد. این‌که کسانی در این فضا تخلف می‌کنند، دلیل نمی‌شود که آن را فیلتر کنیم. مثل این می‌ماند که برای مقابله با برخی از تخلفات که در یک خیابان اتفاق افتاده است، کل خیابان را ببندیم.

جنتی همچنین گفت: در مورد مجوز نشریاتِ تشکل‌های صنفی ما داریم خیلی راحت عمل می‌کنیم. در اولین جلسه هیات نظارت بر مطبوعات که من هر هفته در آن شرکت می‌کنم‌، شاهد بودم که از سال ۸۷ تا امروز برخی از نشریات بودند که درخواست مجوز کرده بودند اما هنوز مجوزشان صادر نشده بود. با کار فشرده‌ای که صورت گرفته، تا پایان سال ۹۲ همه این نشریات تعیین تکلیف شدند و تعدادی نشریه منتظر مجوز داریم که بخش اصلی آنها درخواست‌های جدید است. بعضی از دستگاه‌ها می‌خواهند نشریات داخلی خود را منتشر کنند. ما در این زمینه به راحتی مجوز صادر می‌کنیم و هر کسی درخواست مجوز برای نشریات عمومی هم داشته باشد‌، به سرعت و به راحتی مجوز می‌گیرد. واگذاری کار اعطای مجوز انتشار نشریات داخلی به اتاق بازرگانی از لحاظ قانونی ممکن نیست، اما ما در این زمینه نهایت تسهیلات را ایجاد می‌کنیم.

او همچنین درباره مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد: بخشی از این موضوع به مجلس برمی‌گردد و متاسفانه دولت هم با مصوبات مجلس در این زمینه کاملا موافق نیست. اما چون مجلس آن را تصویب کرده است دولت خود را موظف به اجرا می‌داند. ولی به هر حال باید در این زمینه اولویت یابی شود تا بخش‌هایی افزایش مالیات و بخش‌هایی مالیات ثابت داشته باشند. درباره مالیات و اصلاح قوانین مالیاتی دولت تاکید دارد. سازمان امور مالیاتی مدعی است که ما در حال حاضر نسبت به بسیاری از کشورها مالیات بسیار کمتری دریافت می‌کنیم اما به نظر می‌رسد باید برای کمک به خیریه‌ها هم فکری کرد و در این زمینه گام برداشت که کمک به این نهادها به جای مالیات لحاظ شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین عنوان کرد: حوزه گردشگری بیشتر به سازمان میراث فرهنگی ‌، صنایع دستی و گردشگری مربوط می‌شود اما این پیشنهاد که ما در شهرهای مختلف با همکاری این سازمان فستیوال‌هایی برگزار کنیم حرف درستی است و باید آن را دنبال کنیم. در این زمینه هم اقتصاد فرهنگی به خوبی جواب می‌دهد.

او در ادامه با اشاره به بازسازی خانه‌های تاریخی در کاشان و استفاده از آنها به عنوان هتل گفت: در دو ماهه گذشته ۸۰۰۰ گردشگر خارجی از کاشان دیدن کردند و این علاوه بر هزاران نفر گردشگر ایرانی است. خود این موضوع چقدر درآمد ایجاد کرده است؟

جنتی درباره گله یکی از اعضای هیات نمایندگان درباره صنعت نمایش خانگی و سازمان سینمایی گفت: خیلی متاسفم که در سازمان سینمایی چنین برخوردهایی صورت می‌گیرد حتما با دادن یک گزارش مکتوب به ما مشکل را با هم حل می‌کنیم.

او افزود: موسسه رسانه‌های تصویری از زمان آقای لاریجانی ایجاد شده است اما فکر می‌کنم با گذشت زمان می‌توانیم آن را منحل کنیم. چون موضوعیت آن از بین رفته است.

جنتی همچنین درباره مالکیت معنوی گفت: در این زمینه مدتی قبل همایشی برگزار کردیم. حوزه حقوقی ما هم در حال فعالیت جدی در این حوزه است. درباره آنچه به داخل کشور مربوط می‌شود لایحه‌ای تنظیم شده و به مجلس می‌رود و مبنای قانونی خوبی برای برخورد با تخلفات در آن پیش‌بینی شده است. ولی درباره پیوستن به سازمان‌های جهانی مالکیت فکری در برن ‌، پاریس و ... هنوز موضوع باز است و تصمیمی گرفته نشده است که آیا این مساله به نفع ما است یا خیر.

او سپس درباره تقویت بخش خصوصی عنوان کرد: فکر می‌کنم حتی کسانی هم که در دهه ۶۰ به شدت دولتی فکر می‌کردند الان کاملا برگشته‌اند و همه به بخش خصوصی اعتقاد دارند. اما اعتقاد با باور فرق دارد و باور به این موضوع هنوز در بخش دولتی ما ایجاد نشده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تجربه رژیم صهیونیستی در زمینه تبدیل وضعیت دولتی به خصوصی عنوان کرد: این کار با اجبار انجام شده است. مقاومت سیستم دولتی برای واگذرای همواره بالا است و به عزم ملی نیاز دارد اما الان رییس‌جمهور و اعضای دولت هیچ کدام مخالف این موضوع نیستند گرچه سیستم همچنان مقاومت می‌کند.

او سپس در پاسخ به انتقاد علاء میرمحمدصادقی درباره ارائه تصویر منفی از سرمایه‌داران در محصولات فرهنگی کشور گفت: باید ذهن عمومی مردم به این سمت برود که سرمایه داشتن، تولید و کارآفرینی ارزش است و ما حتما این موضوع را در سیاست‌گذاری ساخت فیلم و انتشار کتاب‌ها مورد توجه قرار می‌دهیم. اگر بخواهیم کشور را بسازیم باید سرمایه وجود داشته باشد.

وزیر ارشاد افزود: همیشه عده‌ای بین عدالت اجتماعی و توسعه کشور تضاد می‌دیدند و نتیجه این تفکر این بوده که ما به جای ایجاد ثروت فقر عمومی را ترویج کرده‌ایم. در حالی که تولید را کسی راه‌اندازی می‌کند که سرمایه‌دار باشد. متاسفانه ما به سرمایه‌های اجتماعی خود بی‌توجهیم. روسای جمهور خود را هم از دم تخریب کرده‌ایم. یکی را سالم گذاشته‌ایم؟ شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را نباید حراج کرد. هیچ جای دنیا این‌طور به سرمایه‌های خود چوب حراج نمی‌زنند.

در بخش پایانی این صبحانه کاری غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، و علی جنتی با یکدیگر تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری