کد خبر: 678

حتی اگر گوشی تلفن همراهتان را خاموش کنید، دولت آمریکا می‌تواند آن را روشن کرده و داده‌های خصوصی‌تان را به سرقت ببرد.

به گزارش قم خبر؛ فارس به نقل از سی ان ان خبر داد، این تازه‌ترین اطلاعاتی است که ادوارد اسنودن در سالگرد آغاز افشاگری‌های خود در اختیار خبرنگاران شبکه ان بی سی قرار داده است.

وی در مصاحبه‌ای با برایان ویلیامز خبرنگار این شبکه تصریح کرده هک کردن گوشی‌های همراه از هر مدل و ساخت هر کارخانه‌ای برای جاسوسان کاخ سفید ممکن است. کاربری که از گوشی وی جاسوسی می‌شود تصور می کند تلفن همراهش خاموش است، چون نمایشگر آن کار نمی‌کند. اما در پشت پرده میکروفون گوشی روشن شده و دوربین آن هم در حال ضبط تصاویر است.

بر اساس توضیحات اسنودن، دولت آمریکا دکل‌های مخابراتی خاصی راه اندازی کرده و می‌تواند گوشی های مورد نظرش را به طور خودکار به آنها متصل کند. برای این کار کافیست دکل‌های یاد شده فرامین خاصی را در قالب امواج رادیویی برای آنتن گوشی ارسال کنند. این فرامین از سوی تراشه اصلی گوشی دریافت می‌شوند و بر همین اساس فرایند خاموش و روشن کردن قلابی گوشی از راه دور اجرا می شود.

در مرحله بعد گوشی هک شده و جاسوسان آمریکایی می‌توانند هم به اطلاعات افراد دسترسی یابند و هم میکروفون و دوربین گوشی را روشن نگهدارند. آنها از این طریق می توانند به موقعیت مکانی کاربران نیز پی ببرند.

اگر چه ادعا شده که این روش صرفا برای شناسایی تروریست‌ها به کار می رود، اما بسیاری از مردم عادی آمریکا هم قربانی چنین حملاتی بوده‌اند و ساده‌ترین روش برای مقابله با اقداماتی از این دست خارج کردن باتری گوشی برای قطع جریان برق آن است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری