شجاعت، يكی از مؤلفه‌های اصلی شخصيت هر جوانی است كه اوج اين فضيلت را در شخصيت والای حضرت علی اكبر (ع) می ‌بينيم.

به گزارش قم خبر، حضرت علي‌اكبر (ع) «ناز» جوانی را با «نياز» به پروردگار همراه كرد و بدين ‌گونه صورت زيبا را با سيرت دل‌ ربا در آميخت. او خداوندگار ادب بود، و شور و طراوت جوانی، هرگز وی را از دايره ادب، به ويژه در برابر پدر، خارج نكرد.

اين آموزگار جوان، رمز جاودانگی را به جوانان آموخت، ادبش در برابر پدر، تنها به دليل روابط عاطفی نبود؛ بلكه پدر را امام و مقتدای خويش می دانست. پدر نيز فقط بدان سبب كه علی فرزند او بود، بدو عشق نمی ‌ورزيد؛ بلكه او را جواني نجيب، پاک ‌دامن و پرهيزكار می ديد و ازاين‌ رو، او را گرامی می داشت.

همچنین شجاعت، يكی از مؤلفه‌های اصلی شخصيت هر جوانی است كه اوج اين فضيلت را در شخصيت والای حضرت علی اكبر (ع) می ‌بينيم.
آن حضرت، نمونه آشكار جوانی شجاع بوده است. پرورش در خاندانی كه همه در شجاعت، شهره بودند، از او جوانی بی ‌باک و شجاع در برابر دشمن ساخته بود. رجزخوانی استوار حضرت علی اكبر (ع) در برابر دشمنانش در روز عاشورا، دورنمايی از شجاعت اين جوان بی ‌باک را به تصوير می كشد.  

آیت الله ابوالقاسم علیدوست در گفتگو با خبرنگار قم خبر ، در خصوص سیما و سیرت حضرت علی اکبر (ع) اظهار داشت: روایت است که ایشان شبیه ترین مردم به رسول خدا (ص) در سیما و سیرت بوده است. 

وی پیرامون ویژگیهای رفتاری حضرت علی اکبر(ع) افزود: رفتار ایشان تجسم تسلیم در مقابل امام زمان و حجت عصر خود، یعنی امام حسین (ع) بود که  در این مسیر تا پای اهدای جان خویش پیش رفت.

عضو جامعه مدرسین با تاکید به الگوگیری جوانان از حضرت علی اکبر (ع) بیان داشت: جوانان ما نیز با الگوگیری از ایشان باید در مقابل  فرامین خداوند و خواست امام عصر خویش تسلیم باشند و این تسلیم بودن مانع کشیده شدن آنان به فساد است.

وی ادامه داد: امام ما چیزی جز اجرای واجبات و ترک محرمات خدا را از ما نمی خواهد.

علیدوست با تاکید به وظایف مسئولان در این راستا ابراز داشت: مسئولین نیز دارای وظایفی نسبت به جوانان هستند که این روی دیگر سکه است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و اشتغال جوانان افزود: اقتصاد حلال همه مشکلات نیست اما اگر اصلاح نشود منشأ بسیاری از مشکلات خواهد بود که مسئولان باید بیش از هر زمانی به فکر حل مشکلات اقتصادی و اشتغال جوانان باشند.

تاريخ، تو را مانندترين جوان به اشرف مخلوقات می ‌داند و به خلق و خوی احمدی، نزديک ‌ترين، و آنگاه كه صحيفه عاشورا ورق می خورد، و آخرين گفت‌ وگوی تو با پدر مرور می شود، تنها تو را می ‌يابيم كه آتش اشتياق پدر به ديدار رسول خدا (ص) را در آن سال‌های جان‌ گداز فراق پيامبر (ص)، فرو می ‌نشاندی و همين افتخار، تو را بس كه پدر فقط ديدار جمال تو را مايه فرونشاندن عطش اشتياق خويش به ديدار جدش حضرت رسول (ص)، معرفی كرد؛ و اين است اعتراف پدر به بزرگی پسر جوانش، جوانی است كه از لحاظ اندام و اخلاق و گفتار، از همه مردم به رسول تو شبيه‌ تر است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری