کد خبر: 6361

به مناسبت سالروز شهادت دومین شهید محراب به دست منافقان:

آيت‌الله مدني كه همواره در صف مقدم مبارزه بود، قبل از انقلاب در برابر رژيم ستم‌ شاهي و پس از پيروزي در مقابل مزدوران و جاسوسان امريكا چون سدي محكم ايستاد و از حريم اسلام و قرآن حمايت می کرد.

به گزارش قم خبر، شهيد مدني در چهار سالگي، مادر و در 16 سالگي، پدر خود را از دست داد و دوران كودكي را با رنج و زحمت و سختي به پايان رساند. وي درعنفوان جواني، به قصد كسب علم و كمال، به شهر مقدس قم عزيمت كرده، به رغم مشكلات فراوان شخصي ناشي از درگذشت پدر و استبداد عصر رضاخاني، با پشتكار وافر به تحصيل علوم ديني مشغول شد.

او در حوزه علميه قم، پس از گذراندن مراحل مقدماتي، از محضر اساتيد بزرگ فقه و اصول و فلسفه بهره‌مند گرديد. مدتي پاي درس مرحوم آيت‌الله حجت‌كوه‌كمري (ره) و آيت‌الله سيدمحمدتقي خوانساري (ره) حاضر شد و مدت چهار سال نيز در محضر امام خميني قدس سره حضور يافت و از دروس فلسفه و عرفان و اخلاق ايشان بهره‌مند گرديد.

**فعالیت های شهید مدنی

شهيد بزرگوار آيت‌الله مدني، مبارزة سياسي و اجتماعي خود را از دوران تحصيل در شهر قم آغاز كرد و در اولين فعاليت‌هاي خود، به ستيز با بهائيت به‌عنوان ابزار تفرقه و انحراف در منطقة آذرشهر پرداخت.

شهيد مدني، در سال 1331 در ميان استقبال اهالي آذرشهر وارد زادگاه خود شده، سپس در مسجد حاجي كاظم نماز جماعت برگزار كرد.

وي در خطابة خود به مردم آذرشهر اظهار داشت: اي مردم آذرشهر، در موقع آمدن من به ايران، در كرمانشاه، بعضي‌ها از من پرسيدند: «اهل كجا هستي؟» گفتم: «آذرشهر» آنها گفتند: «آذرشهر، شراب خوبي دارد كه در تمام ايران مشهور است.» سپس اضافه كرد: «وجود كارخانة مشروب‌ سازي چه معنا دارد؟ اگر از اول براي آنها جنس نمي‌فروختيد، آنها مي‌رفتند.

در جلسة سخنراني ديگري، موضوع كلاه پهلوي و لباس متحدالشكل را به ميان آورد و گفت: «سفارش كرده‌ام از تبريز، كلاه پوستي بياورند. هر كس باز هم كلاه پهلوي بگذارد، ديگر براي نماز جماعت به مسجد نيايد»

بدين ترتيب، مبارزة خود را با مظاهر طاغوت گسترش داد، در عيد فطر همان سال، نماز باشكوه عيد فطر در بالاي تپة كنار شهر برگزار گرديد. در بازگشت، نمازگزاران راهپيمايي اعتراض‌آميزي برپا كرده، به طرف كارخانه مشروب‌سازي حركت كردند. مأموران دولتي به مقابلة با آنها برخاسته، تهديد كردند كه از اسلحه استفاده مي‌كنند. پس از اين حادثه، دادستان تبريز در محل حاضر شد و ضمن مذاكره با آقاي مدني قول داد كه ظرف 15 روز، كارخانه برچيده شود، ليكن به دنبال حوادث مذكور، آيت‌الله مدني به تبريز احضار گشت و از سوي استانداري به وي تكليف شد كه نبايد در آذرشهر بماند.

 مرحوم آيت‌الله مدني، از دوران جواني وارد مبارزات سياسي و اجتماعي شده بود و در زمان آيت‌الله كاشاني با ايشان ارتباط داشت. اين رابطه به حدي بود كه وقتي آيت‌الله مدني خواست به تبريز مسافرت كند مرحوم آيت‌الله كاشاني طي تلگرافي به آيت‌الله سيد مهدي انگجي دستور مي‌دهد كه هنگام ورود ايشان به تبريز، از وي تجليل به عمل آيد.

هنگامي كه شهيد نواب صفوي در نجف‌اشرف به فكر مبارزه با كسروي‌گري افتاد، آيت‌الله مدني، كه از اساتيد حوزة نجف بودند، مطلع مي‌شود كه نواب صفوي، هزينة اين مبارزه را ندارد. بدين‌رو، كتاب هاي خود را مي‌فروشد و پولش را در اختيار نواب مي‌گذارد؛ به‌گونه‌اي كه دوستانش مي‌گويند: اسلحه‌اي كه نواب تهيه كرده بود، با پول كتابهايي بود كه شهيد آيت‌الله مدني فروخته بود.

** شهيد مدني در تقويت روحيه رزمندگان اسلام نقش بسزايي داشتند

 مرحوم آيت‌الله مدني، در حوزة علميه نجف، در كنار فعاليتهاي علمي، لحظه‌اي از فعاليت‌هاي سياسي غافل نبود و همواره در مسائل سياسي و مبارزات عليه طاغوت، پيشگام و پيشتاز بود.

در سال 1342 حركت عظيم مردم مسلمان ايران به رهبري حضرت امام خميني در جهت سرنگوني رژيم طاغوت آغاز گرديد، آيت‌الله مدني، نخستين كسي بود كه در نجف به نداي «هل من ناصر ينصرني» امام لبيك گفته، با تعطيل كردن كلاسهاي خود در نجف و تشكيل مجالس سخنراني، در جهت افشاي چهرة پليد رژيم مزدور پهلوي گام برداشت. وي در اين زمان، در نجف، سردمدار جريان دفاع و پشتيباني از نهضت امام به شمار مي‌آمد. و وقايع ايران را براي طلاب بيان مي‌كرد.

سخت‌ترين روزهاي آيت‌الله مدني را مي‌توان ايامي خواند كه او در ميان آشوب حزب خلق مسلمان قرار گرفت. در جريان اين غائله خطرناك، آيت الله مدني از جانب همين گروه ضد انقلابي بارها مورد تهديد قرار گرفت. آنها جايگاه نماز جمعه را به آتش كشيدند و از برگزاري نماز جلوگيري كردند؛ اما خود آيت الله مدني در روز جمعه كفن پوشيده و پيشاپيش جمعيت حركت كرد و گفت: «تا من زنده‌ام و در اين شهر نماينده امام هستم نماز جمعه را برگزار مي‌كنم.

. آيت‌الله مدني، در سر و سامان دادن به اوضاع سياسي و اجتماعي تلاش مخلصانه‌اي كرد

شهيد مدني در تقويت روحيه رزمندگان اسلام نقش بسزايي داشتند و با شركت خود در جبهه نبرد و حضور در كنار سپاهيان اسلام و شركت در مجالس دعا و نيايش آنان، مشوق براي رزمندگان اسلام بود تا جنگ مقدس خود را با استكبار جهاني تا پيروزي نهايي ادامه دهند. گاهي نيز بر دست آن برادر ارتشي كه هواپيماي متجاوز دشمن را با ضد هوايي در فضاي تبريز سرنگون ساخته بود، به‌عنوان نماينده امام بوسه مي‌زند و كمال تواضع خود را در مقابل مجاهدان في‌سبيل‌الله نشان مي‌دهد.

آيت‌الله مدني در سال 1293 ه‍ . ش (1323 ه‍ . ق) در دهخوارقان (آذرشهر) ديده به جهان گشود.

بيستم شهريور سالگرد شهادت آيت الله سيداسدالله مدني امام جمعه تبريز و نماينده امام در اين شهر و دومین شهید محراب به دست منافقان بهانه ای شد تا با آیت الله محسن غرویان در مورد شخصیت این شهید گفتگو کنیم.

**شخصیت آیت الله مدنی؛الگویی برای شاگردانش

آیت الله محسن غرویان با اشاره به شخصیت آیت الله مدنی دومین شهید محراب، به دست منافقان، اظهارکرد: آیت الله مدنی ی شخصیتی انقلابی و در خط مقدم مبارزه با رژیم شاهنشاهی بودند و همانند امام خمینی (ره) از روحیه انقلابی برخوردار بودند که این روحیه انقلابی در خطبه های نماز جمعه شهید مدنی مشخص بود.

عضو هیئت علمی و استاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

(ره)،آیت الله مدنی را شخصیتی عارف و اهل مناجات با خدا، دانست و افزود: شهید مدنی زاهد به معنای واقعی بود و صفات تقوا و متوازع بودن ایشان درس بزرگی به شاگردانشان می داد.

وی به روحیه جهادی شهید مدنی، اشاره کردو گفت: آیت الله مدنی لباس رزم به تن می کرد و در صحنه های رزم حضور داشتند که این حضور گرم ایشان موجب دلگرمی برای رزمندگان، سپاه و نیروهای جهادی بود.

غرویان با بیان اینکه شهید مدنی در علم و فقاهد از درجه بالایی برخوردار بودند، خاطرنشان کرد: آیت الله مدنی شاگردان بسیاری را در عرصه علم پرورش دادند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری