کد خبر: 6282

نخست‌وزیر جمهوری خودخوانده لوهانسک از توافق با مقامات کی‌یف برای تبادل ۲۰۰ اسیر دیگر از سوی طرفین در آینده نزدیک خبر داده و شورای امنیت و دفاع اوکراین نیز آزادی ۶۴۸ نظامی این کشور را تایید کرده است.

به گزارش قم خبر ؛ فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس» خبر داد، «ایگور پلوتنیتسکی» نخست وزیر جمهوری خودخوانده مردمی لوهانسک اعلام کرد که مقامات این جمهوری و مقامات کی‌یف در خصوص تبادل ۲۰۰ نفر دیگر از اسرای طرفین در آینده نزدیک توافق کرده‌اند.

وی تاکید کرد: «ما علاقه داریم که تمامی این افراد طبق توافقات مربوط به تبادل اسرا بر اساس اصل «همه در ازای همه» بازگردانده شوند و در همین راستا بزودی ۲۰۰ نیروی دولتی دیگر آزاد خواهند شد.»

ضمن اینکه «آندری لیسنکو» سخنگوی شورای امنیت و دفاع اوکراین نیز پیش از این اعلام کرده بود که تاکنون ۶۴۸ نظامی به اسارت گرفته شده از نیروهای مسلح این کشور در استان‌های دونتسک و لوهانسک آزاد شده‌اند.

این مقام بلندپایه نظامی همچنین یادآور شد که اطلاعات موثقی در خصوص تعداد دقیق نیروهای نظامی ارتش اوکراین که بدست شورشیان در شرق کشور به اسارت گرفته شده اند، وجود ندارد.

لیسنکو افزود: «بعد از اعلام رژیم آتش‌بس در منطقه اجرای عملیات نظامی در دو استان دونتسک و لوهانسک، تاکنون ۶۴۸ نیروی نظامی اوکراینی آزاد شدند و کار بر روی آزادی بقیه اسرا همچنان ادامه دارد.»

بر اساس توافقات صورت گرفته بین نمایندگان کی‌یف و دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک در جریان مذاکرات ۳ جانبه گروه تماس در مینسک، پایتخت بلاروس، رژیم آتش‌بس در مناطق شرقی اوکراین از عصر روز جمعه (۵ سپتامبر، ۱۴ شهریور) مورد اجرا گذاشته شده است. البته تاکنون طرفین بارها از موارد نقض این رژیم خبر دادند، ولی در مجموع آتش‌بس همچنان برقرار است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری