کد خبر: 6273

به مناسبت سالروز وفات آیت الله طالقانی:

آیت الله طالقانی از مبارزان بسیار جدی دوران قبل از انقلاب بودند که حضرت امام خمینی (ره) مکرر از آیت الله طالقانی به عنوان یک روحانی مبارز با رژیم پهلوی ، یاد می کردند.

به گزارش قم خبر، "اولاد پیغمبر بود؛ عالم بود؛ خدمت‏گزار بود؛ متفکر بود؛ مفسر قرآن بود؛ انسان متعهد بود؛ مخالف با رژیم [شاه] بود؛ مخالف با چپ و راست بود؛ مستقیم بود، مستقیم فکر می‏کرد؛ مستقیم عمل می‏کرد؛ انحراف به چپ و راست نداشت؛ نه غرب‏ زده و نه شرق ‏زده، [بلکه] اسلام‏ زده بود. دنبال تعلیمات اسلام بود و برای یک ملت مفید بود و رفتنش ضایعه است" امام خمینی (ره) چه خوب در وصف آیت الله طالقانی گفته است.

 
سید محمود علائی معروف به آیت‌الله طالقانی، روحانی شیعه ایرانی، فعال سیاسی و اجتماعی، از فعالان نهضت ملی شدن نفت و نهضت مقاومت ملی، از بنیادگذاران جبهه ملی دوم و نهضت آزادی ایران، عضو مجلس خبرگان قانون اساسی و نخستین امام جمعه تهران پس از انقلاب ۵۷ بود.
وی در ۱۳ اسفند ۱۲۸۹ خورشیدی (برابر با روز یکشنبه ۴ ربیع‌الاول ۱۳۲۹ قمری) در خانواده‌ای اهل علم و دارای روحیات انقلابی در روستای گلیرد طالقان دیده به جهان گشود. پدرش ابوالحسن علایی طالقانی نخستین استاد وی بود.
 
تحصیلات ابتدایی را نزد پدر آغاز کرد و پس از آن در مدارس رضویه و فیضیه قم تا سال ۱۳۱۷ تحصیل را تا درجه اجتهاد ادامه داد. در سال ۱۳۱۷ پس از گذران تحصیلات در مدرسه فیضیه و رضویه قم از عبدالکریم حائری یزدی اجازه نامه اجتهاد دریافت و در سال ۱۳۱۸ برای تدریس در مدرسه سپهسالار راهی تهران شد.
 
طالقانی یکی از مخالفان فعال حکومت پهلوی بود و در موقعیت‌ها و شرایط مختلف به مخالفت با روندهای جاری در حکومت دودمان پهلوی پرداخت و چندین بار در پی دستگیری روانه زندان شد. طالقانی از طرفداران دکتر مصدق و از اعضای جبهه ملی بود و در دوران پس از کودتای ۲۸ مرداد به فعالیت در نهضت مقاومت ملی پرداخت او در سال ۱۳۳۹ جزء هیات موسس جبهه ملی دوم بود و در کنگره ۱۳۴۱ جبهه ملی از سوی شرکت کنندگان در کنگره به عضویت در شورای مرکزی انتخاب شد . طالقانی سخنرانی افتتاحیه کنگره جبهه ملی ایران را انجام داد. او همچنین در سال ۱۳۴۰ به اتفاق مهندس بازرگان و دکتر سحابی نهضت آزادی ایران را بنا نهاد و تا پایان عمر عضو این مجموعه بود.
 
او در دوره‌های مختلف و شرایط گوناگون نظیر رویداد کشف حجاب و نهضت ملی شدن نفت ، نهضت مقاومت ملی ، کودتای ۲۸ مرداد، وقایع ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به مخالفت آشکار با رویکردهای جاری حکومت پهلوی پرداخت و همچنین بارها به دلایل مختلف نظیر پناه دادن سید مجتبی نواب صفوی که در آن زمان فراری محسوب می‌شد یا ارائه آموزش‌های مذهبی و مبارزاتی و انتشار اعلامیه‌های اعتراضی در سال ۱۳۵۰ به مدت حدود یک ماه در خانه خود تحت بازداشت خانگی قرار گرفت و پس از آن نیز به زابل و بافت تبعید و زندانی شد.
 
وی پس از پیروزی انقلاب ایران در بهمن ۱۳۵۷ سمت های مختلفی را بر عهده گرفت. نخست، پس از ترور مرتضی مطهری، ریاست شورای انقلاب اسلامی را عهده دار شد و پس از آن، با رای مردم تهران در ۱۲ مرداد ۱۳۵۸ به عنوان نماینده این شهر راهی مجلس خبرگان قانون اساسی شد و در مرداد همان سال از سوی روح الله خمینی به عنوان امام جمعه تهران منصوب شد و تا قبل از مرگ ۵ نماز جمعه را بر‌گزار کرد.
 
وی پس از انقلاب از مخالفان اعمال پوشش و حجاب اجباری برای زنان بود و استفاده از آن را اختیاری عنوان می‌کرد. وی در مصاحبه‌ای که در کیهان ۲۰ اسفند ۱۳۵۷ منتشر شد نظر خود را چنین شرح داد« اجباری حتی برای زن‌های مسلمان هم نیست. چه اجباری؟ حضرت آیت‌الله خمینی نصیحتی کردند مانند پدری که به فرزندش نصیحت می‌کند راهنمایی اش می‌کند که شما این جور باشید به این سبک باشید»
 
به گفته آقای محمد مجتهد شبستری که تا نیمه‏های شب درگذشت ایشان، در خدمت وی بوده است، آن شب در چهره وی، خستگی و شادی موج می‏زد؛ خسته از عمر پربار و طاقت‏فرسا و شادمان از ورود به مقام لقای الهی طالقانی در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۵۸ در گذشت. درباره درگذشت ایشان ابتدا ولادیمیر کوزیچکین (مامور سازمان اطلاعات و جاسوسی شوروی سابق کا گ ب در ایران طی سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۲) مرگ وی را مشکوک خواند و سالها بعد فرزند وی مجتبی طالقانی، طی مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های خارج از کشور، مرگ پدرش را مشکوک اعلام کرد.
 
آیت الله طالقانی، روحانی مبارزبود
 
آیت الله محمود رجبی بااشاره به شخصیت آیت الله طالقانی، اظهارکرد: آیت الله طالقانی از مبارزان بسیار جدی دوران قبل از انقلاب بودند که حضرت امام خمینی (ره) مکرر از آیت الله طالقانی به عنوان یک روحانی مبارزبا رژیم پهلوی ، یاد می کردند.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بابیان اینکه آیت الله طالقانی از طرف امام خمینی (ره) اولین امام جمعه تهران انتخاب شدند، افزود: آیت الله طالقانی در بعد انقلاب هم در مسیر نهضت و امام خمینی (ره) فعال بودند و عشق و ارادت خاصی به ایشان داشتند.
 
وی تصریح کرد: برخی از منافقان می خواستند از موقعیت آیت الله طالقانی استفاده کنند که ایشان با درایت خود نقشه های منافقان را نقش برآب کرد.
 
رجبی با اشاره به گفته آیت الله طالقانی در مورد دفاع از نظام و مملکت، گفت: اگر منافقان بر علیه نظام و مملکت ایران توطئه کنند، من که یک روحانی هستم اسحله به دست می گیرم و پشت تانگ می نشینم و از مملکت دفاع می کنم و مطمئنآ امام خمینی(ره) هم همین کار را انجام می دهند.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: آیت الله طالقانی با خطبه هایشان در نماز جمعه به هدایت جامعه می پرداخت.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری