کد خبر: 62

گزارش قم خبر از رویدادهای حوزه علمیه

مهم‌ترین رویدادهای دیروزحوزه‌های علمیه قم مربوط به صبحگاه اقتدار و عزاداری سالروز شهادت موسی ابن جعفر (ع) در حرم کریمه اهل بیت (س) نیروهای مسلح استان قم و برگزاری همایش «ما نگرانیم» در مدرسه فیضیه بود.

به گزارش قم خبر، مهم‌ترین رویداد مهم حوزه‌های علمیه قم در روز گذشته مربوط به صبحگاه اقتدار و عزاداری سالروز شهادت موسی ابن جعفر (ع) در حرم کریمه اهل بیت (س) نیروهای مسلح استان قم و برگزاری همایش «ما نگرانیم» در مدرسه فیضیه بود که با حضور نمایندگانی از بیوت مراجع و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
 

همایش ما نگرانیم از سوی از شورای اصول گرایی استان قم، کمیسیون فرهنگی مجلس و اساتید و طلاب حوزه علمیه قم با حضور حجت الاسلام ملکا رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم، حجت الاسلام آشتیانی نماینده مردم قم، حجت الاسلام نبویان نماینده مردم تهران در مجلس، علی اصغر زارعی نماینده مردم تهران در مجلس و مهدی امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس و حجت الاسلام جلالی رئیس دفتر آیت الله مصباح یزدی در مدرسه فیضیه قم برگزار شد.

مردودی خواص در حوزه فرهنگ بعد از فتنه ۸۸ ادامه دارد

حجت الاسلام احمد سالک در این همایش با شاره به اینکه حرکت در مسیر انقلاب اسلامی و دفاع از آرمان‌های آن یک موهب الهی است اظهار کرد: امام خامنه‌ای نعمت بسیار بزرگی برای جامعه اسلامی است که ما حوزویان باید قدردان این موضوعات باشیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مردودی خواص در فتنه ۸۸ گفت: همین مردم در مقابل جبهه سلطه و استکبار جهانی و در مقابل هجمه‌های فرهنگی ایستادگی کرده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی گفت: از فضای مدرسه فیضیه این صدای ماست که اکنون به گوش جهانیان می‌رسد که ما دیگر اجازه نمی‌دهیم نگرانی برای رهبر به وجود بیاید و به هیچ وجه از مطالبات خود در حوزه فرهنگ کوتاه نمی‌آییم.

وی با اشاره به حدیثی از امام موسی کاظم (ع) خاطر نشان کرد: ژرف نگری در موضوعات فقهی تنها راه برون رفت از مشکلات دنیا است و این در حالی است که دشمنان با ماهواره در صدد از بین بردن فرهنگی دینی جوانان هستیم.

حجت الاسلام سالک اظهار کرد: ما وظیفه داریم روشنگری کنیم و موضوع فقه را فراموش نکنند زیرا فقه می‌تواند این موضوعات را حل کند.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای بعد از روی کار امدن دولت یازدهم سه حلقه تشکیل دادند عنوان کرد: یکی از سیاست‌های ان‌ها این است که آنقدر دم از ولایت بزنید که مردم به آن‌ها شک کنند و ما شاهد بودیم که سران فتنه به وضوح از رهبری مایه می‌گذارند.

امروز در مذاکرات به صورت مشهود وادادگی دیده می‌شود

وی گفت: امروز در مذاکرات به صورت مشهود وادادگی دیده می‌شود و قرار است که کجا پیش برویم و از چه چیزی بگذریم و به چیزی دست پیدا کنیم، مگر می‌شود از خون شهدای اسلامی و شهدای هسته‌ای عدول کرد و ما اجازه همچنین عدولی را نمی‌دهیم.

حجت الاسلام سالک گفت: فرهنگ اسلام می‌گوید سرت را بالا بگیرد تا ان‌ها دنبال تو بیایند نه اینکه ما منتظر یک مذاکره از سوی آن‌ها باشیم و بر همین اساس رهبری می‌فرمایند من نسبت به مذاکرات خوش بین نیستم زیرا ما درحال از بین بردن غرور ملی خود هستیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اظهار کرد: باید جبه‌ای عظیم از طریق مراجع تقلید و حوزه‌های علمیه و مراکز علمی و پژوهشی شکل بگیرد تا به جهان بفهمانیم ما با تمام قدرت ایستاده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه کسانی که می‌خواهند مشکلاتشان را با مذاکره حل کنند خاظر نشان کرد: هدف این افراد براندازی نظام اسلامی است و باید برای همگان این موضوعات روشن شود.

حجت الاسلام آشتیانی نیز در همایش ما نگرانیم در مدرسه فیضیه قم ا تشکر از حضور طلاب و اساتید اظهار کرد: حوزه‌های علمیه در طول اسل‌های اخیر پناه مردم بوده است و بر همین اساس این پناهگاه باید در مقابل تهاجمات دشمن ایستادگی کند.

وی با اشاره به اینکه طلاب حوزه‌های علمیه با تمام وجود پیگیر مطالبات مقام معظم رهبری هستند تصریح کرد: امیدوارم همه مردم نسبت به این موضوعات نگران باشند.

نماینده مردم قم گفت: هجمه‌هایی که از طرف برخی از گروه‌ها در حال شکل گیری است باید با این گونه برنامه‌ها خنثی شود و این حساسیت بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به اینکه مراجع تقلید و حوزویان نسبت به این موضوعات حساس هستند عنوان کرد: نباید نسبت به مسائل فرهنگی غفلت کرد زیرا دشمن در کمین است و باید ما نسبت به این موضوعات واکنش نشان بدهیم.

دولت، اخطار حوزویان در عرصه فرهنگ را جدی بگیرد

در ادامه همایش ما نگرانیم بیانیه‌ای در بین حضار توزیع شد که طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در این بیانیه نگرانی خود را از آنچه در حوزه فرهنگ اتفاق می‌افتد، مطرح کرده‌اند.

در بخشی از بیانیه‌ای که به مناسبت برنامه ما نگرانیم توسط حوزه‌های علمیه تنظیم شده اظهار شده است: انقلاب اسلامی ایران در امتداد بعثت انبیای الهی به رهبری مردیم از سلاله پیامبر گرامی اسلامی و بر امواجی از خون‌های مطهر شهیدان به وقع پیوست و به پیروزی رسید.

در بخشی از این بیانیه آمده است: یکی از وظایق اصلی دولت‌ها ترویج گفتمان اعتقادی و آمران‌های انقلاب و جایگاه راهبردی فرهنگ در مجموعه کلان سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران است.

در این بیانیه تصریح شده است: ما برای لبیک به فراخوان رهبری و پی گیری دغدغه‌های مراجع عظام در همایشی به نام ما نگرانیم گردهم آمده‌ایم تا بدین وسیله صدای خود را به گوش مسئولان رسانده، مطالبات فرهنگی را پی گیری نماییم.

در قسمت دیگری از این بیانیه اظهار شده است: از دولت یازدهم که در راس آن فردی در کسوت روحانیت قرار داد و خود را از سابقین انقلاب و چهره‌های فرهنگی است انتظار می‌رفت بیش از دیگران به اینموضوع توجه کند و در جهت تحکیم مبانی اعتقادی و احیای ارزش‌های اسلام و انقلاب تلاش چشک گیر به عمل آورد.

در این بیانیه تاکید شده است: متاسفانه این انتظار عملی نشده است به گونه‌ای که با ربودن گوی سبقت از پیشنیان در تحریف باور‌ها و تخریب ارزش‌های اسلامی نگرانی رهبری معظم انقلاب مراجع تقلید دلسوزان انقلاب و امت حزب الله به به دنبال داشته است.

در ادامه این بیانیه آمده است: هرگونه بی‌توجهی یا خدشه در ارزش‌های اصلی نظام اسلامی سبب خروج افراد از دایره نظام می‌شود و زمینه‌های سلب مشروعیت را فراهم می‌کند.

دشمن در مذاکرات هسته‌ای در ابتدا به‌دنبال خلع سلاح کردن ما بود

آیت‌الله حسینی‌بوشهری در مراسم صبحگاه اقتدار نیروهای مسلح که به‌مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در میدان بزرگ امام خمینی‌ (ره) برگزار شد، با اشاره به اینکه عظمت این روز در تاریخ ایران ثبت شده است، اظهار کرد: ملت ایران با فتح خرمشهر تاریخ ایران را به‌نوعی دیگر رقم زدند و درسهای بزرگی را در تاریخ از خود به جای گذاشتند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه ایمان به خدا، استقامت و ایثار از جمله شاخصه‌های پیروزی از نگاه قرآن است، تصریح کرد: توفیقاتی که در هشت سال دفاع مقدس به دست آمده تماماً یک توفیقات الهی بوده است و ما باید از این نعمت الهی قدردانی کنیم.

وی با اظهار «ما از اول انقلاب در تحریم‌ها به سر برده‌ایم» خاطرنشان کرد: در تمامی این سال‌ها مردم با استقامت تمام در مقابل تحریم‌ها ایستادگی کردند و این موضوع ستودنی است.

آیت‌الله حسینی بوشهری گفت: امروز با وجود پیشرفت‌های عظیم دفاعی و استقامت بی‌مثال ملت ایران تمام استکبار جهانی به‌خصوص رژیم صهیونیستی از مواجهه با نظام اسلامی احساس خطر می‌کنند.

عضو جامعه مدرسین با بیان «دشمن در مذاکرات هسته‌ای در ابتدا به‌دنبال خلع سلاح کردن ما بود» اظهار کرد: این امر با درایت رهبری و رعایت خطوط قرمز توسط مسئولان به هیچ وجه به سرانجام نرسید.

آیت‌الله حسینی‌بوشهری خاطرنشان کرد: دشمن امروز اعتراف می‌کند که توطئه‌ها و اهدافش پس از سخنرانی‌های روشنگرانه مقام معظم رهبری نقش بر آب می‌شود و این حاکی از عظمت و بصیرت والای رهبری است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه انتخابات عراق نیز تمامی نقشه‌های دشمنان را از بین برد، تصریح کرد: مردم کنار مسئولان اجازه نمی‌دهند دشمن خدشه‌ای به آرمان‌های اصلی انقلاب وارد کند.

دولت زمینه‌های ازدواج جوانان را فراهم کند

آیت الله علوی گرگانی پیش از ظهر در دیدار با مدیران شعب بانک انصار قم، با اشاره به اینکه دولت زمینه‌های ازدواج جوانان را فراهم کند عنوان کرد: در مسائل ازدواج نیز نباید بی‌مبالاتی داشت چون زاد و ولد جامعه به دست ازدواج است و باید در ازدواج دقت زیادی داشت که خلافی انجام نشود زیرا فرزند حرام‌زاده جامعه را فاسد می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت مخفی ماندن حساب بانکی افراد، گفت: یکی از کارهای حساس بانک‌ها این است که سرمایه مردم را برای افشا نکنند زیرا این خیانت بانک‌ها است، میزان سرمایه‌های مردم دربانک‌ها باید محفوظ باشد زیرا مطلب جنبه حق الناس دارد و ما امانت دار مردم هستیم.

آیت الله علوی گرگانی با اشاره علت مخفی کردن پول، اظهار کرد: علت این مخفی کردن پول این است که پول جاذبه خلاف دارد و سبب می‌شود که افراد به طمع آن خلاف کنند و از راه صحیح دور می‌مانند.

آیت الله علوی گرگانی با اشاره به نحوه محاسبه سود بانکی، بیان کرد: نگهداری سرمایه بسیار کار خطیری است، زیرا اقتصاد مملکت باید بچرخد و سودی که می‌دهید سود باید عملکرد پول افراد باشد نه اینکه ربوی به مردم داده شود بنابراین سود پول را علی الحساب دهید تا ربوی نباشد.

یکی از برکات انقلاب اسلامی احیای نام علمای بزرگ اسلام است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر امروز در دیدار امام جمعه، فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان خمین که مسئولیت ستاد برگزاری کنگره مصطفی خمینی را عهده دار هستند با اشاره به اینکه احیای نام علمای بزرگ شیعه یکی از برکات اصلی انقلاب اسلامی بوده است اظهار کرد: این مراسم از چند جهت از جمله آشنا کردن مردم با شخصیت‌های این بزرگان بسیار مهم و اساسی است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم با شخصیت پدر امام راحل (ره) آشنایی ندارد خاطر نشان کرد: برگزاری این همایش می‌تواند برای معرفی این عالم ربانی بسیار مهم باش.

استاد حوزه علمیه قم گفت: پدر امام راحل موسس حوزه علمیه خمین بوده است و در مقابل بسیاری از ظالمان و ستمگران ایستادگی کرده است.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه این عالم ربانی در همین مسیر دفاع از آرمان‌ها اسلام به شهادت رسیده است تصریح کرد: این مسیر بسیار خوبی است که انتخاب شده و می‌دوارم ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری