کد خبر: 6195

قم خبر گزارش می دهد:

نان نزد مردم ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، به طوری که غذای اصلی مردم کشور را تشکیل می‌دهد و بنابراین در سبد غذایی روزانه مردم ایران جای گرفته است.

به گزارش قم خبر، نان نزد مردم ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، به طوری که غذای اصلی مردم کشور را تشکیل می‌دهد و بنابراین در سبد غذایی روزانه مردم ایران جای گرفته است. و یکی از مهم‌ترین منابع غذایی بشر است که علاوه بر اینکه ارزش غذایی بالایی دارد، بخش عمده‌ای از انرژی و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن انسان، از جمله آهن، کلسیم و بخشی از سایر ویتامین‌های ضروری بدن انسان را تأمین می‌کند و عاملی برای رشد و نمو و قدرت بدنی برای انجام کارهای روزمره است.

 
دین مبین اسلام، سفارش بسیاری درباره نان کرده و اهمیت فوق العاده ای برای آن قائل شده است. رسول خدا (ص) می فرماید"خدایا! به نان ما برکت بده و میان ما و آن جدایی میفکن"
همچنین می فرماید: "نان مبارک است. خدای بزرگ برای (به دست آمدن) آن، آسمان را فرستاد که بسیار ببارد، و به خاطر نان زمین را رویاند. و به وسیله ناناست که می توانید، نماز بخوانید"
"منت ازخلق بهرنانی می کشیم ،نان را او می دهد ما ناز اینان می کشیم" این را اهالی جنداب هم صدا می گویند زیرا جنداب یکی از پرجمعیت ترین روستای استان قم در بخش سلفچگان است که با وجود جمعیت زیاد‏، با کمبود سهمیه آرد و مشکلات به دست آوردن نان مواجه هستند.
 
اتلاف وقت
 
علی محمدی یکی از اهالی جنداب بااشاره به مشکلاتی که برای تهیه نان باید تحمل کنند، اظهار کرد: برای گرفتن دو قرص نان باید از کار بیکار شویم واز این نانوایی به آن نانوایی سرگردان شویم.
 
وی در ادامه گفت: تهیه نان در جنداب چند ساعت وقتمان را می گیرد، اما خدا روزی رسان است و بدون نان به خانه برنمی گردیم.
 
این شهروند بابیان اینکه مردم جنداب ونانواها در مضیغه هستند، افزود: استفاده 2برابرجمعیت از نان،علت اصلی کمبود آرد در این شهراست.
 
کمبود سهمیه آرد در جنداب
 
داریوش رضاقلی گل عضوشورای اسلامی جنداب بااشاره به توزیع سهمیه آرد در جنداب بر اساس آخرین سرشماری سال 90، اظهارکرد: جمعیت جنداب بالغ بر 2000هزار نفر است که اداره غله 1400نفر جمعیت جنداب را لحاظ کرده است.
 
وی بابیان اینکه جنداب تنها روستایی است که جمعیت آن روبه کاهش نیست، افزود: مشکل اصلی نانوایی ها در جنداب کمبود سهمیه آرد است که مشکل نبود نان را برای مردم به وجود آورده است.
 
در این میان با دیدن این مشکل با مدیر کل شرکت غله وخدمات بازرگانی دولتی استان قم گفتگو کردیم.
 
دادن 2برابر سهمیه آرد
 
فرهاد زارعی بااشاره به اینکه 2برابرآمارجمعیت یک روستا سهمیه آرد داده می شود، اظهارکرد:
در حال حاضر طبق آمار جمعیت روستاها اداره غله استان قم سهمیه آرد می دهد.
 
وی اداره آماراستانداری را متولی آمارسرانه جمعیت در روستاها، دانست وافزود: اداره آماراستانداری مسئول اطلاع رسانی آمارجمعیت است که اداره غله هم آماده پذیرش ارائه آمار درهرماه است.
 
مدیر کل شرکت غله وخدمات بازرگانی دولتی استان قم، عنوان کرد: ملاک ومعیاراداره غله، آمارجمعیتی است که اداره آماراستانداری می دهدو براساس آمارسرانه سهمیه آرد را توزیع می کند.
 
زارعی بااشاره به اینکه اگر بیشتر از آمار سرانه سهمیه آرد داده شود تخلف محسوب می شود، گفت: اگر سهمیه آرد بیشتر از 30درصد آمارسرانه یک شهرتوزیع شود، تخلف است.
 
انتهای خبر/
 
 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری