کد خبر: 5945

حضرت احمد بن موسی(ع)با آن که ضربتی بر فرق مبارکش خورده بود و زخم های کاری بر بدن داشت همچنان شجاعانه جنگید و مزدوران را به درک واصل کرد تا بدین مکان که اکنون حرم مطهر ایشان است رسید و از شدت جراحات به درجه رفیع شهادت نائل گردید.

به مناسبت روز بزرگداشت احمدبن موسی(ع):
 
به گزارش قم خبر، در دوران زندگی پر برکت خود هزار بنده را خرید و در راه خدا آزاد کرد و با دست مبارکش هزار جلد قرآن نوشت... در عبادت سرآمد دیگران،صاحب منزلت،عظمت و محدثی بزرگ  کریم، شجاع، فاضل، صالح، پرهیزگار بود پدر بزرگوارش امام هفتم(ع)او را « حضرت شاهچراغ» بسیار دوست و گرامی می داشت.و وی را بر دیگران مقدم قرار داده.مزرعه خود را بنام« یسیره» به آن حضرت اهداء کرد،و حضرت احمد بن موسی را وصی ظاهری خود معرفی نمود.
 
مادرش « ام احمد» یکی از پارساترین و معتمدین بیت امام هفتم بود که به همین جهت امام کاظم(ع) قبل از شهادتش امانت امامت را به او سپرد.
 
پس از شهادت امام هفتم (ع)مردم او(حضرت شاهچراغ) را به عنوان امام هشتم انتخاب کرده،برای بیعت به حضورش مشرف شدند که البته ایشان قبول نفرمود و خود پیشاپیش مردم به حضور حضرت امام رضا (ع)مشرف شده و با اوبیعت کردند.
 
حضرت شاهچراغ (ع) در زمان خلافت مامون عباسی(بین سنوات 198 تا 203)با جمعی از بزرگان و شیعیان برای دیدار برادرش امام رضا(ع)از مدینه حرکت می نمایند،تا از طریق شیراز به طوس عزیمت فرمایند.
 
مامون عباسی که از این حرکت مطلع می شود،به همه حکام و عمال خود دستور می دهد که هر کجا بنی فاطمه را یافتند، با آنها مقابله نموده و مقتول شان سازند.
 
در آن زمان«قتلغ خان»از جانب مامون حاکم شیراز بود که چون خبر ورود آن بزرگوار را شنید با لشکری انبوه در هشت فرسنگی شیراز به مصاف آن حضرت شتافت،در این جنگ در اثر شجاعت و شهامت طلبی حضرت احمد بن موسی(ع) و یاران با وفایش لشکر دشمن شکست سختی خورده و عقب نشینی کردند.در این حال،قتلغ خان به مکر و خدعه پناه آورده،شایعه وفات حضرت امام رضا(ع) را در میان یاران حضرت شاهچراغ پراکند.
 
عده کمی را به مقابله فرستاد و افراد بسیار کار آزموده را در پناهگاه های شهر شیراز آماده نبرد ساخت.شیعیان و یاران آن حضرت که از خبر شهادت امام رضا (ع) دل شکسته بودند،بی مهابا بر مزدوران حمله برده با تصور پیروزی وارد شهر شدند.عمال قتلغ که از قبل در کمین بودند بر آنها تاختند و هرکدام را به نحوی به شهادت رساندند.
 
حضرت احمد بن موسی(ع)با آن که ضربتی بر فرق مبارکش خورده بود و زخم های کاری بر بدن داشت همچنان شجاعانه جنگید و مزدوران را به درک واصل کرد تا بدین مکان که اکنون حرم مطهر ایشان است رسید و از شدت جراحات به درجه رفیع شهادت نائل گردید.
 
بر مدفن آن حضرت کسی واقف نبود تا زمان سلطنت عضوالدوله دیلمی که محل مزبور را شکافتند و به لوحی از سنگ یشم رسیدند که بر آن نوشته بود «السید امیر احمد بن موسی الکاظم» چون سنگ را برداشتند سردابی عمیق آشکار گشت و جسد مطهرش صحیح و سالم و بدون تغییر و تبدیل در حالی که نوری بس شگفت از آن ساطع بود مشاهده نمودند و انگشتری در دست راست حضرتش یافتند که بر نگین آن منقش بود:«العزه لله،احمد بن موسی» سپس عضدالدوله دستور داد تا بنایی بر مرقدش مرتب سازند.
 
در سال 745 ه.ق بانو تاشی خاتون میمند را وقف این بارگاه ساخت و سی جزقرآن که بخط طلایی می باشد بر آستانه وقف نمود که از نفیس ترین قرآن های دنیاست و فعلاً در موزه پارس نگهداری می شود.
 
**مکتب جعفری مدیون فرزندان موسی بن جعفر(ع)
 
حجت السلام سید جلال رضوی مهربااشاره به شخصیت حضرت شاهچراغ(ع) اظهارکرد: فرزندان موسی بن جعفر(ع) تماما با حضور در جغرافیای جهان اسلام موجب تقویت بنیه علمی، معنوی و اخلاقی مکتب جعفری هستند.
 
نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم بابیان اینکه حضرت شاهچراغ(ع) برادر بزرگوار امام رضا(ع)است، افزود: احمدبن موسی(ع) داری قدرت و تمکن، تقوا، علم بود و تدین شخصیت بی نظیر بنی هاشم موجب شد تا گروه هایی از دوست داران آل الله از مدینه و بعضا از عراق وارد ایران شوند.
 
وی یادآورشد: از ربع قرن اول اسلام، تشیع شهرهایی مثل سبزوار، قم، تفرش، کاشان و غرب کشورموجب شد تا این امامزادگان به داخل ایران هجرت کنند.
 
رضوی مهرعلاقه و احترام و شناخت از جایگاه خاندان نبوت از ناحیه ایرانیان و وجود علی بن موسی رضا(ع) در ایران را یکی دیگراز عوامل وجود امامزادگان در ایران دانست.
 
نائب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم به جایگاه معنوی حضرت شاهچراغ(ع)اشاره کردو گفت: شاهچراغ سومین پایتخت معنوی شیراز است و بارگاه ایشان مسیر توحید و بندگی به عدالت و خدامحوری را تعیین می کند.
 
انتهای پیام/
 
 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری