پیشروی های داعش در ماه های اخیر در دو کشور عراق و سوریه بسیاری را در منطقه شگفت زده کرد، اما اثر پیشروی داعش تنها به دو کشور عراق و سوریه محدود نشد..

به گزارش قم خبر، پیشروی های داعش در ماه های اخیر در دو کشور عراق و سوریه بسیاری را در منطقه شگفت زده کرد، اما اثر پیشروی داعش تنها به دو کشور عراق و سوریه محدود نشد و این پیشروی تبعاتی را برای کشورهای همسایه عراق و سوریه داشته است که در این مقاله به تبعات این پیشروی ها می پردازیم:

پیشروی داعش در سوریه

در ماه های اخیر پیشروی داعش در سوریه ادامه داشته است، گرچه که پیشروی داعش بیشتر در مناطق تحت سیطره گروه های مسلح بود، اما در یکی دو ماه اخیر این گروه به سراغ پایگاه های ارتش سوریه در استان رقه هم رفت و داعش توانست به صورت کامل ارتش سوریه را از استان رقه خارج کند تا این استان اولین استانی باشد که به صورت کامل از سیطره دولت سوریه خارج می شود.

همچنین در ماه های اخیر افراد زیادی در سوریه جذب گروه داعش شدند و گروه های مسلح متعددی با این گروه بیعت کردند تا این گروه قوی تر از گذشته شود، به همین دلیل به نظر می رسد پیشروی های گروه داعش در شرق و شمال سوریه ادامه داشته باشد و در ماه های اخیر مناطق بیشتری در سوریه به تصرف این گروه دربیاید که تبعاتی را برای کشورهای همسایه سوریه خواهد داشت.

شروع شکست داعش در عراق

داعش در منطقه وسیعی از عراق با ارتش عراق این کشور درگیر هست و وسعت مناطق درگیری بین داعش و ارتش عراق چند صد هزار کیلومتر مربع است که این مساحت چند ده برابر مساحت کشوری مانند لبنان است، امروزه نیمی از کشور عراق صحنه درگیری بین ارتش عراق و داعش است و استان هایی مانند انبار، صلاح الدین، نینوی، کرکوک، دیالی و بغداد شاهد درگیری بین ارتش عراق و داعش است.

داعش در ابتدا با هجوم به شهرهای استان انبار مانند فلوجه و رمادی توانست نیروهای ارتش عراق را مشغول کند، سپس با هجوم به شهر موصل و تکریت ارتش این کشور را غافلگیر کرد که سبب شکست سه لشگر ارتش عراق در عرض چند روز شد، اما ارتش عراق و نیروهای مردمی در ماه های اخیر توانسته اند که جلوی پیشروی داعش را در عراق بگیرند تا روند شکست این گروه در عراق آغاز شود.

ترکیه دوست داعش

ترکیه دروازه ورود نیروهای خارجی داعش به سوریه است و افراد می توانند از طریق مرزهای ترکیه با سوریه به گروه داعش بپیوندند، با وجود اینکه بارها در خصوص رفت و آمد اعضای داعش از طریق مرزهای ترکیه با سوریه به ترکیه هشدار داده شده است، اما این کشور هیچ توجهی به این هشدارها نکرده است و جلوی ورود نیروهای جدید داعش را به سوریه نگرفته است.
علاوه بر این از طریق ترکیه سلاح و مهمات مورد نیاز گروه داعش وارد سوریه می شود و مجروحان دو گروه داعش و جبهه النصره هم در بیمارستان های ترکیه معالجه می شوند، شهرهای مرزی ترکیه هم محل حضور اعضای داعش است، بدون اینکه پلیس و دستگاه امنیتی ترکیه برخوردی با این افراد داشته باشد.  

 

رشد طرافداران داعش در اردن

در سال های اخیر گروه های سلفی در اردن رشد کردند و به همین دلیل هزاران نفر از اردن برای شرکت در جنگ سوریه به این کشور رفتند، اما بیشتر این افراد به جبهه النصره پیوستند، اما در ماه های اخیر با قدرت یافتن گروه داعش، تعدادی از اتباع اردن عضو داعش شدند.

علاوه بر این برخی از طرافداران گروه داعش در اردن در روز روشن در طرافداری از این گروه تکفیری راهپیمایی به راه انداختند، داعش پس از پیشروی در عراق توانسته است که با اردن هم مرز شود که این امر سبب شد تا ارتش اردن در مرزهایش با عراق آماده باش اعلام کند.

 گرچه که مسئولان اردنی ادعا می کنند که به دلیل رابطه حسنه شان با آمریکا و اسرائیل، داعش توان حمله و اشغال این کشور را ندارد، اما آنها این مسئله را انکار نمی کنند که داعش ممکن است که از طریق انفجار و عملیات انتحاری ضرباتی را به اردن وارد کند.

ترس عربستان از داعش

عربستان در طول دهه های اخیر از گروه های تکفیری به عنوان وسیله ای برای گسترش نفوذ خود استفاده کرده است و شیوخ وهابی عربستان هم وظیفه صدور فتاوا را برای توجیه جنایت های این گروه ها بر عهده داشتند، اما همیشه این گروه های تکفیری به عربستان وفادار نبودند و برخی اوقات این گروه ها با تکفیر خاندان آل سعود به عملیات های تروریستی در داخل عربستان روی می آورند.

اما پیشروی های داعش در عراق زنگ خطر را برای عربستان به صدا درآورد، چون از طرفی عراق با عربستان صدها کیلومتر مرز مشترک دارد، علاوه بر این بسیاری از فرماندهان گروه داعش تبعه عربستان هستند که به دنبال الحاق این کشور به محدوده حکمرانی داعش هستند.

عربستان برای جلوگیری از خطر پیشروی داعش به داخل این کشور، نیروهای نظامی خودش را در مرزهای مشترکش با عراق از لحاظ نیروی انسانی و تجهیزات تقویت کرد، علاوه بر این دستگاه امنیتی عربستان برخی از هسته های مخفی داعش را در شهرهای این کشور منهدم کرد و اعضای این هسته ها را دستگیر کرد، اما با این وجود انجام عملیات از سوی داعش در داخل یک چیز محتمل است.  

داعش به دنبال ورود به لبنان

لبنان پس از شروع ناآرامی ها در سوریه، به محل استراحت فرمانده و اعضای گروه های مسلح سوری تبدیل شده بود، به همین دلیل گروه های مسلح سوری از جمله داعش توانستند که عملیات های انتحاری و بمب گذاری متعددی را بر علیه مناطق شیعه نشین لبنان به اجرا درآوردند.

در ماه های اخیر گستره فعالیت های داعش به منطقه مرزی قلمون در مرز مشترک سوریه با لبنان کشیده شده است و این گروه به صورت علنی به مواضع ارتش لبنان در مناطق مرزی لبنان با سوریه حمله می کند و داعش در این حملات توانسته است که تعدادی از نظامیان لبنانی را به اسارت خود درآورد، گرچه که با حضور حزب الله در مناطق مرزی، احتمال پیشروی داعش در لبنان چندان زیاد نیست، اما به نظر میاد که این گروه در آینده به حمله به مواضع ارتش لبنان و انجام عملیات های انتحاری در داخل لبنان ادامه بدهد.

گسترده شدن فعالیت داعش در منطقه

سال ها از شروع فعالیت گروه داعش در منطقه خاورمیانه می گذرد، اما با وجود تمام اقدامات نظامی بر ضد این گروه، داعش نه تنها ضعیف نشده است، بلکه روز به روز به قدرتش افزوده شده است، به همین دلیل به نظر نمی رسد که این گروه در آینده نزدیک در عراق و سوریه شکست بخورد و باید منتظر اقدامات داعش در سایر مناطق خاورمیانه هم باشیم، چون شعار این گروه حکمرانی بر تمام کشورهای اسلامی است.


انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری