کد خبر: 594

گزارش مشروح سفر رئیس بانک مرکزی به قم /

رئیس بانک مرکزی که به قم سفر کرده بود، با موجی از نگرانی علما و مراجع درباره افزایش بی‌رویه تعداد بانک‌ها و جریمه دیرکرد در سیتم بانکی روبه‌رو شد.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، ولی‌الله سیف از نخستین ساعات صبح پنج‌شنبه وارد قم شد و نخستین دیدار خود را با آیت‌الله حسینی بوشهری انجام داد.

**صدور مجوز تأسیس بانک جدید متوقف شد

سیف در این دیدار که در دفتر آیت‌الله حسینی بوشهری انجام شد با اشاره به دغدغه ایشان در انضباط شبکه مالی کشور، اظهار کرد: صدور مجوز بانک جدید متوقف شده است و مجوزهایی که اخیراً صادر می‌شود، برای قانونمند کردن فعالیت‌هایی است که قبلاً جریان داشته است و مجوز نداشته‌اند.

رئیس بانک مرکزی افزود: سیاست بانک مرکزی ادغام بانک‌های کوچک و متوسط در یکدیگر و تشکیل بانک‌های بزرگ و توانمند است که در سراسر کشور شعبه داشته باشند و بتوانند امور بانکی را به‌طور گسترده انجام دهند زیرا بانک‌های فعلی تنها در مراکزی که برای ایشان نفع داشته باشند، حاضر هستند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از بدهکاران بانکی هم اکنون مستأصل هستند و نمی‌توانند بدهی خود را پرداخت کنند ولی برخی دارای توانمندی هستند و نمی‌خواهند بدهی‌شان پرداخت کنند که جریمه‌های تأخیر ابزاری برای اجبار آنها برای پرداخت است.

سیف تصریح کرد: در مورد توسعه بانکی، شورای پول و اعتبار گفته است بانک‌ها باید براساس قانون ایجاد شعبه کنند و حتی یکی از بانک‌های خصوصی که بر اثر ادغام چند بانک به وجود آمده است، هم اکنون در حال کم کردن شعب از 700 شعبه به 170 شعبه است که این امر با اعتراض مردمی روبه‌رو شده است.

**مدیر حوزه‌های علمیه کشور: تأثیرپذیری اقتصاد از سیاست باید کمتر شود

 آیت‌الله حسینی بوشهری, در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی، اظهار کرد: روز 15 خرداد را گرامی می‌داریم و امیدواریم بتوانیم یکی از ادامه دهندگان راه امام راحل باشیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزود: به نکات خوبی در زمینه بانک‌داری اشاره شد و در این زمینه ما حوزویان دغدغه زیادی داریم که بخشی به‌عنوان دغدغه دینی ماست و بخشی به‌عنوان دغدغه‌های ما در زندگی اجتماعی و از اینکه گفتید تورم مهار شده است، خوشحال شدیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: بانک‌ها باید منابع خود را در تولید متمرکز کنند و تولید، اولویت اول بانک‌ها شود و نکته دیگر اینکه به‌نظر من، اقتصاد و سیاست در کشور ما بسیار به هم متصل هستند در حالی که این دو نقطه است و نباید این‌قدر اقتصاد از سیاست متأثر باشد.

خطیب جمعه قم تصریح کرد: گاهی یک جمله از سوی شما یا دیگران، سیاسی برداشت می‌شود و تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد و این درست نیست و باید کاری شود که این‌طور نباشد.

آیت‌الله حسینی بوشهری افزود: در بحث مذاکرات ژنو گاهی احساس می‌شود با یک لبخند، اقتصاد دچار تغییر می‌شود و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی گفته‌اند، سیاست باید درون‌زا و برون‌نگر باشد که با یک لبخند اقتصاد دچار تغییر نشود و با یک اخم مشکل ایجاد نشود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: امروزه بانک‌ها بسیار گسترش یافته‌اند و مشخص نیست چه ضرورتی دارد این‌همه بانک در کشور باشد که با همدیگر رقابت هم کنند و سودها را بالا ببرند و در نهایت بانک مرکزی مجبور شود حد سود را مشخص کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پایین بودن درصد سود در کشورهای خارجی، تصریح کرد: درصد سودی که بانک‌های خارجی می‌دهند، بعضاً بسیار کم است و هم سپرده‌گذار سود کمتری می‌گیرد و هم کسی که تسهیلات می‌گیرد، سود کمتری می‌دهد و آنها ادعای بانک‌داری اسلامی هم ندارند ولی ما از ابتدای انقلاب تلاش کردیم تا بانک‌داری اسلامی حاکم شود.

خطیب جمعه قم تصریح کرد: دیگر مشکلی که وجود دارد، سودها و جریمه‌های تأخیر است و مکرراً به ما مراجعه می‌کنند که بانک می‌خواهد خانه ما را ضبط کند و بخشی از ایشان، ضمانت کرده‌اند و حتی وام متعلق به خودشان نیست.

آیت‌الله حسینی بوشهری افزود: باید با حوزویان رایزنی کنید تا پس از گذشت 35 سال از انقلاب، بانک‌داری اسلامی حاکم شود و موفقیت شما، موفقیت ماست و ما دعا می‌کنیم که این دولت بتواند موفق باشد. مردم همگام هستند و پای کار هستند و در دفاع مقدس و دیگر صحنه‌ها همیشه حضور دارند.

**ایران تنها کشوری است که سیستم بانکی بدون ربا دارد

سیف سپس به دیدار آیت‌الله مکارم شیرازی رفت و گفت: ایران تنها کشوری است که می‌توان گفت بانک‌داری بدون ربا در آن به‌طور کامل اجرا می‌شود و البته این با بانک‌داری اسلامی همچنان فاصله دارد.

ولی‌الله سیف افزود: کشور در شرایط فعلی در وضعیت رکود تورمی به سر می‌برد و بانک مرکزی توان خود را بر حل این مشکل متمرکز کرده است. البته تورم به‌تنهایی قابل حل است اما در شرایط رکود به سر می‌بریم و علاج تورم، کاهش شدید نقدینگی است اما شرایط رکود این اجازه را به ما نمی‌دهد و باید سیاستی را برای حل مشکل توأمان در نظر بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: برای سال 93، توقف نقدینگی تا 25 درصد را هدف گرفته‌ایم و برای تحقق این هدف، بخشی از نقدینگی می‌تواند در جریان باشد. اولویت‌های نظام بانکی براساس شرایط روز، تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است که سرمایه گذاری در آنها انجام شده است اما برای تولید، نیازمند تأمین سرمایه در گردش است که با تأمین این سرمایه، تولید 100 درصد و رشد اقتصادی محقق می‌شود.

رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: در سال 91، رشد منفی 6 درصد داشتیم و در سال 92، احتمالاً منفی 1 درصد است و در سال 93 پیش‌بینی رشد 2 تا 3 درصد را می‌کنیم که ان‌شاءالله به آن با دعای شما و لطف خداوند برسیم.

سیف با اشاره به قانون بانک‌داری بدون ربا، افزود: قانون فعلی، یک قانون آزمایشی است و قرار بود بعد از 5 سال اصلاح شود و از سوی دیگر دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های موجود، در ظاهر بی‌عیب است اما در اجرا با مشکلاتی همراه است و تلاش ما بر تطبیق اینها با قانون بانک‌داری بدون رباست.

وی خاطرنشان کرد: در عین حال قانون بانک‌داری بدون ربا در اوج هم با بانک‌داری اسلامی فاصله دارد اما با این حال، کشور ما و بعد از ما سودان، تنها کشورهایی هستند که کل عملیات آنها براساس قانون بدون رباست و سایر کشورهای اسلامی، سیستم بانک‌داری بدون ربا را هم دارند.

رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: در بانک مرکزی یک شورای فقهی وجود دارد و تلاش ما بر تطبیق اصول بانک‌داری بدون ربا بر جریان فعالیت‌های بانکی است.

سیف افزود: رشد بانک‌داری الکترونیک در کشور بسیار خوب است و بالای 70 درصد ضریب نفوذ کارت‌های بانکی است و در عین حال 98 درصد تراکنش‌های بانکی با موفقیت انجام می‌شود.

وی با اشاره به بحث قرض الحسنه در بانک‌ها، خاطرنشان کرد: منابع نظام بانکی در قرض الحسنه هیچ رشدی نداشته است و تنها کاری که می‌توان کرد، تشویق مردم به تأمین منابع قرض الحسنه و امکان ارائه تسهیلات قرض الحسنه است.

**آیت‌الله مکارم شیرازی: جلوی افزایش بانک‌ها و جریمه‌های تأخیر گرفته شود

آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در دیدار با رئیس بانک مرکزی، نسبت به رشد بی‌رویه بانک‌ها و جریمه‌های تأخیر هشدار داد و گفت که این مسائل باعث مشکلاتی شده است و بانک مرکزی باید جلوی این مسئله را بگیرد.

وی اظهار کرد: از هنگام روی کار آمدن دولت جدید، دو مسئله مطرح شد که به مردم امید بخشید، یکی مسئله انرژی هسته‌ای بود که به‌صورت آبرومند حل شود و دیگر بهبود وضع اقتصادی مردم و کم شدن فشار اقتصادی بر طبقات پایین اجتماعی است و البته در انرژی هسته‌ای می‌توانیم بگوییم که امیدواریم که حل شود.

مرجع تقلید شیعیان افزود: نامه‌های زیادی به ما برای مشکلات بانکی می‌رسد که در یک جمع‌بندی کوچک، 700 نامه با موضوع مشکلات اجاره، جهیزیه و بدهکاری است که اگر بخواهیم آنها را حل کنیم، باید یک کمیته امداد جدیدی تأسیس کنیم این در حالی است که ما متولی حوزه‌های علمیه هستیم و کنار آن به امور خیریه هم کمک می‌کنیم.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: این دو موضوع اگر حل شود، پایه‌های اقتصادی کشور درست می‌شود و کنار این موضوعات، یکی مسئله تولید است که کارخانه‌داران می‌آیند و می‌گویند: همه‌چیز گران شده است اما ما باید محصول را به همان قیمت سابق بفروشیم که این ممکن نیست.

مبلغ عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: دیگر مسئله بانک‌ها این است تسهیلات به آنها گران‌تر داده می‌شود و جوابی برای این مسئله نداریم که به ایشان بدهیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی تأکید کرد: دیگر مشکل این است که مسائل اسلامی و شرعی در بانک‌ها رعایت نمی‌شود و بانک‌های ما دارند بانک اسلامی توأم با ربا می‌شوند و اساس بانک‌داری اسلامی این بوده است که بانک‌ها سرمایه خود را در تولید ببرند.

مرجع تقلید شیعیان افزود: مردم از ما سؤال می‌کنند: آیا این پول را که در بانک می‌گذاریم و مدعی تولید و کار اقتصادی هستند و می‌گویند ما را در سودشان نیز شریک می‌کنند، حلال است؟ و ما می‌گوییم چون در نظام اسلامی است باید حمل بر صحت کرد اما بانک‌ها هم باید دقت کنند.

استاد عالی حوزه علمیه قم با اشاره به گسترش قارچ‌گونه شعب بانکی اظهار کرد: در همین قم خیابانی هست که بیش از 10 شعبه بانک کنار هم هستند و مثل سبزی سبز می‌شوند و مردم فکر می‌کنند که بانک‌ها درآمد کلانی دارند و بدهکاری مردم از سوی دیگر به بانک‌ها زیاد شده است و سریع دست به مصادره خانه مردم می‌زنند، این در حالی است که به‌جای فروش، باید خانه را رهن بدهند و بدهی خود را بردارند.

مبلغ عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: منابع بانکی غیر از قرض الحسنه، حساب‌های جاری است و برای بانک سود خالص است و هیچ هزینه‌ای برای بانک ندارد و بانک به نظر می‌رسد می‌تواند بخشی از حساب جاری را که در گردش است، برای قرض الحسنه اختصاص دهد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به مسئله یارانه‌ها، خاطرنشان کرد: این معنا ندارد که همه مردم از یارانه‌ها به‌میزان یکسان بهره‌مند شوند و من به مجلسی‌ها هم اعتراض کردم که چرا سکوت کردید و چطور این پول هنگفت را تأمین کنیم و تصور من این است که چون این یک شعار بود، از مخالفت ترسیدند.

مرجع تقلید شیعیان افزود: تصور من این است که یک‌سوم جمعیت باید تحت پوشش یارانه قرار بگیرند و البته محدود کردن آن الآن هزینه دارند و من به رهبر معظم انقلاب هم عرض کردم که این جراحی باید انجام شود.

استاد عالی حوزه علمیه قم با اشاره به اضافه شدن بانک‌ها و جریمه‌های بانکی، تصریح کرد: از یک طرف بانک‌های زیادی تأسیس شده است و از سوی دیگر وام می‌دهند و جریمه می‌کنند و این جریمه‌های تأخیر در حکم تعزیر است و وظیفه حاکم شرع است و مال بیت المال است نه بانک، در این صورت بهتر است ملاحظه کنند و جریمه را از کسانی که ندارند، صرف‌نظر کنند.

مبلغ عالی حوزه علمیه با اشاره به لزوم دقت در آمار خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات دولت سابق، ندادن آمار واقعی بود و آمار بالاخره گاهی سخت است اما ارائه واقعی آن خوب است و اعتماد مردم را در پی دارد و هر تشکیلاتی که آمار واقعی ارائه نکند، بالاخره به شکست می‌رسد.

**آمارهای بانک مرکزی واقعی و بدون دخالت کسی محاسبه می‌شود

سیف در حاشیه دیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: از فاصله میان دو دولت، استفاده‌های خوبی شد و جلسات مفیدی در نیاوران برگزار شد و با اینکه ما نمی‌دانستیم به کدام دستگاه می‌رویم اما بحثهای خوبی انجام شد که امروز حاصل خود را نشان می‌دهد.

ولی‌الله سیف افزود: در دولت جدید، آمارها به‌شکل واقعی و با محاسبه همه عوامل، تهیه می‌شود و من گفته‌ام که آمارها را حتی به من نشان ندهید، بلکه مستقیم روی سایت قرار دهید تا همه ببینند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از نکاتی که مد نظر من است، بحث نرخ سود علی الحساب است و باید دقت کنیم که حقوق کسی به دیگری داده نشود و به‌نظر ما، این سود باید با در نظر گرفتن تورم و سایر مسائل باشد.

رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: احساس کردیم که بانک‌ها در رقابت افراطی با یکدیگر قرار دارند و از این رو آنها را جمع کردیم و نرخ سود علی الحساب را حداکثر 22 درصد تعیین کردیم تا جلوی این رقابت‌های افراطی گرفته شود.

**آیت‌الله مکارم شیرازی: غول تورم را بشکنید و در عین حال استقلال خود را حفظ کنید

آیت‌الله مکارم شیرازی که پس از دیدار با رئیس بانک مرکزی با خبرنگاران تسنیم و صدا و سیما سخن می‌گفت، اظهار کرد: بن‌بست‌های اقتصادی کشور باید برچیده شود، تورم کمتر شود و صنایع هم رونق بگیرند تا اقتصاد کشور به جلو حرکت کند.

مرجع تقلید شیعیان جهان با اشاره به بانک‌داری فعلی در ایران، افزود: بخشی از بانک‌داری فعلی اسلامی است و بخشی نیست و باید تلاش کرد همه آن اسلامی شود.

استاد عالی حوزه علمیه قم خطاب به مدیران بانک مرکزی گفت: غول تورم را بشکنید و در عین حال استقلال خود را حفظ کنید.

**آیت‌الله نوری‌همدانی: مشکلات اقتصادی کشور از تحریم نیست بلکه از نبود نظارت است

سیف سپس به دیدار آیت الله نوری همدانی رفت و این مرجع تقلید، با اشاره به عدم وجود فقر در اسلام، خاطرنشان کرد: برنامه اسلام طوری تنظیم شده است که اگر درست اجرا شود، فقر ریشه‌کن می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان افزود: اسلام به‌دنبال جامعه‌ای است که در آن جهل نباشد و جهل جای خود را به علم بدهد و ظلم نباشد و جای خود را به عدالت بدهد و همه افراد جامعه از یک زندگی نسبتاً مرفهی برخوردار باشند.

مبلغ عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: سه چیز است که همه مردم به آن محتاجند، امنیت و فراوانی عدالت و نعمت مورد نیاز همه است و از این رو شما عزیزان مسئولیت بسیار مهمی دارید زیرا اقتصاد یکی از جنبه‌های مهم زندگی اسلامی است.

آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: اقتصاد خیلی زود خود را در جامعه نشان می‌دهد و اکنون در جامعه فقر وجود دارد و مشکلات را نباید گردن تحریم بیندازیم.

مرجع تقلید شیعیان تأکید کرد: در دنیا طوری فعالیت می‌کنند که قیمت‌ها در شهر و روستا یکسان است و بر آن نظارت می‌کنند اما در ایران ما این‌طور نیست و بالا و پایین شهر قیمت‌ها فرق دارد و این از تحریم نیست بلکه از نبود نظارت است.

استاد عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: یکی از کارهای دولت محترم باید قیمت گذاری بر اجناس و نظارت بر یکسان بودن آن در تمام کشور باشد به‌طوری که تخلف از آن دارای مجازات باشد و این کار نشده است.

آیت‌الله نوری همدانی افزود: فرهنگ قرض گرفتن از اروپا آمد که در آنجا بانک‌ها صاحب همه‌چیز هستند و دولت‌ها را بر سر کار می‌آورند و از مردم کاری ساخته نیست.

مرجع تقلید شیعیان افزود: این فرهنگ زیبنده نظام اسلامی نیست و جریمه دیرکرد حرام است و پولهای مردم باید در راه تولید و کشاورزی حل شود.

استاد عالی حوزه علمیه قم گفت: اگر خودمان همت کنیم، همه مشکلات ما حل می‌شود و امیدواریم در ملاقات بعدی، همه مشکلات برطرف شده باشد.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: جریمه دیرکرد یعنی کسی کار خلافی کرده است و باید جریمه شود. از نظر اسلامی این باید به بیت المال برود زیرا جریمه مال خلافکار است نه مال کسی که استیصال پیدا کرده است.

**جدا کردن سیاست‌های پولی از مالی نتایج بسیار خوبی داشته است

رئیس بانک مرکزی همچنین در دیدار با آیت‌الله نوری همدانی سخن گفت و اظهار کرد: کشور در شرایط رکود تورمی است و برای این کار انضباط شرایط پولی و مالی بسیار ضروری است.

ولی‌الله سیف افزود: استقلال بانک مرکزی به این معناست که سیاست پولی از مالی جدا باشد و دولت به‌اندازه بودجه خود هزینه کند که این سیاست هم اکنون به‌شکل دقیق اجرا می‌شود و دستاوردهای بسیار خوبی ارائه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بانک‌داری اسلامی باید در کشور تحقق پیدا کند و خسارت تأخیر تأدیه برای کسانی است که پول دارند اما دیون خود را پرداخت نمی‌کنند و کسان دیگری هم هستند که دچار استیصال شده‌اند که باید برای ایشان فکری کرد.

**آیت‌الله جوادی آملی: استقلال اقتصادی را با شعار نمی‌توان حفظ کرد

آیت‌الله جوادی آملی که در دیدار با رئیس بانک مرکزی سخن می‌گفت، اظهار کرد: معرفت شناسی امام راحل نسبت به اسلام این بود که لباس روحانیت، یک لباس نیست بلکه یک خیمه است و همه‌چیز زیر آن است.

مرجع تقلید شیعیان افزود: این خیمه دو ستون می‌خواهد که یکی دین است و دیگری باور مردمی که امام خمینی(ره) این دو ستون را از جای دیگر نیاورد بلکه از خود دین آورد.

استاد عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: کار امام راحل این بود که این لباس را ستون دین و خیمه قرار داد و گفت که مردم عبادت کنند و مردم زیر این ستون جمع شوند و این یک لباس صرف نیست.

آیت‌الله جوادی آملی گفت: امام راحل آمد و رابطه بین مردم و فقه را برقرار کرد و شما کدام انقلاب را می‌بینید که هر هفته میلیون‌ها نفر را به صحنه آورد و این امام خمینی(ره) بود که در نماز جمعه این کار را کرد و انقلاب اسلامی نیازمند حضور مستمر مردم است و بدون حضور مردم کار پیش نمی‌رود.

مبلغ عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: اگر در سوگ امام راحل می‌نالیم برای این است که وی مردم را از زمین به آسمان برد و یک انسان عادی نبود.
مرجع تقلید شیعیان افزود: بنابراین باید به مردم راست بگوییم و تا به ایشان راست نگوییم و فهم درست ندهیم، از دین خدا خارج می‌شوند و الّا مردم فطرت خوبی دارند و در چارچوب دین هستند.

استاد عالی حوزه علمیه قم گفت: مردم عمل می‌خواهند و اگر اختلاس ببینند، از دین خارج می‌شوند و امام مشخص کرد دین خیمه‌ای همه‌جانبه است و همه مردم را پوشش می‌دهد و به باور و درک مردمی نیازمند است.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: توجه به اقتصاد و فرهنگ نیاز امروز جامعه است و از نظر قرآن کریم، مال ستون است و اگر سخنی از اقتصاد مقاومتی می‌رود، به این علت است که مال در فرهنگ دینی و قرآن ستون اقتصادی جامعه است.

مبلغ عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: به ملتی که جیبش خالی است و دست خالی دارد، گدا گفته نمی‌شود بلکه فقیر به‌معنای کسی که ستون فقراتش شکسته است، خوانده می‌شود و چنین ملتی اهل مقاومت نیست.

مرجع تقلید شیعیان افزود: اگر جیب ملت خالی باشد، اشتغال و ازدواج و درآمد هم نیست و اقتصاد مقاومتی به‌معنای جیب پر ملت است زیرا ملتی که جیبش خالی باشد، اهل سازش است و با شعار نمی‌توان استقلال مملکت را حفظ کرد.

**وظیفه اصلی بانک مرکزی حمایت از تولید در کشور است

ولی‌الله سیف که در دیدار با آیت‌الله سبحانی سخن می‌گفت، اظهار کرد: رئیس جمهور خدمت شما و علمای اعلام قم سلام ویژه رساندند و از حمایت‌های شما از دولت تشکر کردند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دولت با شرایط رکود تورمی روبه‌رو است و تمام تلاش برای بیرون رفتن از این شرایط است. تورم نقطه به نقطه از 45 درصد به 36 درصد رسیده است که این نشان دهنده درستی روشی است که دولت در پیش گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: این مسئله به‌دلیل اعتماد مردم به دولت و جهتگیری درست دولت‌مردان و اعتماد دولت‌مردان به راهی است که در پیش گرفته‌اند.

سیف تصریح کرد: استقلال بانک مرکزی و جدایی سیاست‌های پولی از سیاست‌های مالی در عین هماهنگی، هم اکنون به‌درستی رعایت می‌شود و وظیفه ما حمایت از بخش خصوصی و تولید است که این جهتگیری، درستی خود را نشان داده است و پیش‌بینی ما تورم 25درصدی در سال 93 و رشد مثبت اقتصادی 2 درصد و بالاتر است.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: یکی دیگر از مسائل مهم بانک مرکزی، بانک‌داری بدون رباست و دغدغه ما پاسخ به شبهاتی است که در این زمینه وجود دارد و از یک سو باید نظارت ما عمیق‌تر و دامنه‌دارتر شود و از سوی دیگر قانون بانک‌داری بدون ربا نیز به‌طور آزمایشی تصویب شده است و باید مشکلات مطرح نیز حل شود.

سیف با اشاره به لزوم فعال کردن قرض الحسنه‌ها، اظهار کرد: قاطبه متقاضیان کسانی هستند که ایده‌های خوب دارند و می‌خواهند ایده‌های اقتصادی خود را عملی کنند و تقاضای استفاده از منابع بانکی را دارند.

**آیت‌الله سبحانی: رئیس‌جمهور در زمینه مسائل فرهنگی اقدامات لازم را صورت دهد

آیت‌الله سبحانی که در دیدار با رئیس بانک مرکزی سخن می‌گفت، اظهار کرد: در زمینه خسارت تأخیر، تعارضی بین قوه مجریه و فقها وجود دارد و دیرکرد گرفتن حرام است و باید این مسئله حل شود.

مرجع تقلید شیعیان افزود: این را همه قبول دارند که دولت ناظر خوبی است اما مجری خوبی نیست و باید کاری کنیم که بانک تجارت نکند و کار دست مردم باشد این در حالی است که بانک‌های ما اکنون همگی در حال تجارت هستند و تجارت را قهراً از دست مردم می‌گیرند.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: پیشنهاد من این است که تجارت از بانک‌ها به‌تدریج گرفته شود و به دست مردم سپرده شود و ممکن است این پیشنهاد عملی نباشد اما شما به آن دقت کنید تا این مسئله را اصلاح کنید.

آیت‌الله سبحانی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از نکات مهم این است که باید سعی کنیم جز در مسائل ضروری و اجناس خوب، چیز دیگری وارد نکنیم، نه اینکه نفت و گاز خودمان را بفروشیم و چون پول نمی‌دهند، جنس بنجل از چین وارد کنیم زیرا این مسئله سبب از بین رفتن تولید داخلی می‌شود و اگر صادرات ما به‌اندازه واردات ما باشد، حوائج ما حل می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان تأکید کرد: سلام ما را به رئیس جمهور برسانید و به ایشان بفرمایید که همه در قم انتظار دیگری هم از شما دارند که از نظر فرهنگی نیز گام بردارید و اقدامات فرهنگی را انجام دهید که مسائل اقتصادی نیز تکمیل شود و ایشان خودشان مراد ما را از فرهنگ می‌داند.

**رئیس بانک مرکزی از بلوار پیامبر اعظم(ص) و مسجد جمکران بازدید کرد

ولی‌الله سیف که برای دیدار با مراجع و علما به قم سفر کرده بود، در جریان دیدار با علما و مراجع، از بلوار پیامبر اعظم(ص) بازدید کرد و ضمن بازدید از این مسیر که به مسجد مقدس جمکران منتهی می‌شود، در جریان مشکلات مالی و بانکی این مسیر قرار گرفت.

بلوار پیامبر اعظم(ص) با مشارکت مردم و فروش اوراق تملک شده است و اکنون شهرداری قم بنا بر موافقت دولت قبلی به‌دنبال دریافت مبلغ این اوراق از دولت است.

رئیس بانک مرکزی سپس به مسجد مقدس جمکران رفت و از روند ساخت و ساز و پروژه‌های عمرانی این مسجد بازدید کرد.

**مشارکت در ساخت ضریح امامین عسکریین(ع)

آخرین دیدار رئیس بانک مرکزی، دیدار اتفاقی با آیت‌الله وحید خراسانی و بازدید و مشارکت در ساخت ضریح امامین عسکریین(ع) بود که در ساعات پایانی روز گذشته انجام شد.

به‌گزارش تسنیم، سیف همچنین ضریح امامین عسکریین(ع) را در کارگاه ساخت این ضریح زیارت کرد و با قلمزنی قطعه‌ای از ضریح، در ساخت آن مشارکت کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری