کد خبر: 579

نخست‌وزیر ترکیه رسانه‌های خارجی را که اخبار اعمال خشونت پلیس علیه مخالفان دولت در استانبول را پوشش داده و می‌دهند، جاسوس خواند.

به گزارش قم خبر و به نقل از  فارس به نقل از پایگاه خبری «البغدادیة نیوز»، «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه در پی انتشار اخبار اعمال خشونت پلیس علیه تظاهرات‌کنندگان در استانبول در روز شنبه گذشته؛ رسانه‌های خارجی از جمله «سی‌ان‌ان» را جاسوس خواند و آنها را متهم کرد که تلاش دارند در ترکیه آشوب به پا کنند.


وی در سخنرانی هفتگی‌اش مقابل اعضای حزب عدالت و توسعه این سخنان را اظهار داشت و گفت: رسانه‌های خارجی هیچ رابطه ای با آزادی مطبوعات ندارند و آنها تنها یک ماموریت دارند و مانند جاسوسها به کار خود ادامه می‌دهند. این رسانه‌های بین‌المللی وارد استانبول شدند تا بزرگنمایی کنند اما دست خالی بازگشتند. خبرنگار سی‌ان‌ان شنبه گذشته برای مدتی کوتاه از سوی پلیس ترکیه دستگیر و سپس آزاد شد.

پلیس و ماموران امنیتی ترکیه طی شنبه و یکشنبه گذشته بیش از ۱۰۰نفر از کسانی را که قصد داشتند در سالگرد اعتراضات پارک گزی در میدان تقسیم استانبول جمع شوند، بازداشت کردند. شمار دیگری نیز در آنکارا، پایتخت، بازداشت شده‌اند. پلیس ضد شورش برای متفرق کردن صدها نفر از معترضان در اطراف میدان تقسیم از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

معترضان شعار می‌دادند "همه جا تقسیم است، همه جا مقاومت است". پیش از این رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، به جوانان هشدار داده بود که به دعوت‌ها برای شرکت در این تجمعات توجه نکنند. «بی بی‌سی» در این باره نوشت: سال گذشته سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض به تخریب پارک گزی در مرکز استانبول به تظاهراتی دامنه‌دار در سراسر ترکیه انجامید. در جریان این اعتراضات چند نفر کشته شدند.

منتقدان دولت آقای اردوغان قصد داشتند که در شهرهای مختلف تجمعاتی بزرگ برگزار کنند اما پلیس به معترضان اجازه نداد که جمع شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری