کد خبر: 575

«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در حالی قرار است امروز ( چهارشنبه) به لبنان سفر کند که کرسی ریاست جمهوری این کشور خالی، انتخابات ریاست جمهوری سوریه با مشارکت گسترده مردم برگزارشده است و ناظران پیش بینی کرده اند که کری با خود سه پیام « تسریع در انتخاب رییس جمهوری»،« تمسک به پیمان طائف» و « ثبات و امنیت» همراه داشته باشد.

به گزارش قم خبر و به نقل از  ایرنا، اهمیت سفر کری به لبنان اهمیت زمانی زیادی دارد که او قرار است همراهی با « باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا در بخشی از سفر به اروپا را از دست بده ، اوباما در این از لهستان و چند کشور اروپایی دیدن و سرانجام به فرانسه می رود تا در مراسم هفتادمین سالگرد عملیات ورود سربازان متفقین به نرماندی در پاریس شرکت کند.


روزنامه لبنانی « الاخبار» به نقل از آگاهان نوشت که کری به بیروت می آید تا لبنانی ها را برای انتخاب رییس جمهوری جدید تحت فشار بگذارد و البته این موضوع را چند روز قبل در تماس تلفنی با « میشل سلیمان» رییس جمهوری سابق لبنان برای تشکر از همراهی ها او با واشنگتن، اعلام کرده بود.

الاخبار افزود: واشنگتن می خواهد نشان دهد که لبنان برای آن اهمیت زیادی دارد در زمانی که نگاه ها به مذاکرات آمریکا با ایران ( در چارچوب مذاکرات ایران و۱+۵) و بازسازی روابط ایران با کشورهای حوزه عرب خلیج فارس از جمله عربستان سعودی معطوف است و همچنین تصمیم دارد به لبنانی ها بویژه مسیحیان این اهتمام را بویژه در خصوص انتخاب رییس جمهوری نشان دهد.

قبلا گفته می شد که لبنان اکنون در مکان دهم به بعد اولویت های دولت آمریکا قرار دارد.

اوضاع و شرایط لبنان محکوم به یک پیمان تاریخی به نام « طائف» ( شهری در عربستان که این پیمان بسته شد) است و به جنگ داخلی چندین ساله این کشور خاتمه داد و ساختار سیاسی لبنان را براساس نظام طایفه گری ترسیم کرد. وزارت خارجه آمریکا اخیرا بیانیه ای را صادر و بر حمایت خود از پیمان طائف تاکید کرد و به نظر می رسد که در این مرحله حساس هم کری به لبنان آمده است تا در بیروت باردیگر بر این موضع واشنگتن پافشاری کند.

الاخبار نوشت: در این مرحله حساس منطقه ، واشنگتن تمایلی ندارد که لبنان به یک میدان ناامن بدون کنترل تبدیل شود.

ناظران معتقدند که سومین پیام کری برای مقامات لبنانی در خصوص سوریه بویژه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مشارکت گسترده سوری ها در آن برخلاف تمام ارزیابی های غربی و عربی ، زیرا انها مدعی بودند که مردم سوریه از نظام این کشور و « بشار الاسد» رییس جمهوری خود بعداز ۳ سال بحران خسته شده و او را مسبب آن می دانند.

آمریکا در این مرحله حساس و برای تامین منافع خود و رژیم صهیونیستی نمی خواهد لبنان به هر بهانه ای ناامن و بی ثبات شود و مقامات سیاسی و نظامی آن تقریبا هر روز و به هر مناسبتی براین موضع تاکید می کنند. الاخبار در این زمینه نوشت که آمریکایی ها در این چارچوب بر آمادگی خود برای کمک به ارتش لبنان در حوزه های نظامی و اطلاعاتی تاکید کرده اند تا امنیت و ثبات برقرار باشد.

آمریکایی ها و صهیونیست ها و همدستان غربی و عربی آنها که ارزیابی های اشتباهی از اوضاع محور مقاومت و سوریه داشته اند و با دلخوش کردن به تروریست های تکفیری ، تصور می کردند آنها می توانند مجری مناسبی برای توطئه ها و دسیسه هایشان باشند، اکنون بر اساس اصل « بومرنگ» پیامدهای این خطای بزرگ به خودشان بازگشته است و با چالشی بزرگ به نام تروریسم تکفیری اروپایی – آمریکایی مواجه هستند و از این منظر هم سفر کری به لبنان قابل توجه است.

آمریکایی ها و همپیمانان غربی و عربی آنها با همه ترفندهایی که بکار بستند تا « سمیر جعجع» رییس حزب نیروهای لبنانی و نامزد گروه ۱۴ مارس که همواره مهره اصلی طرح های کاخ سفید در لبنان است و علیه محور مقاومت ضد صهیونیستی از هیچ اقدامی فروگذار نمی کند، در این طراحی خود موفق نشده اند و در سوی دیگر میدان محور مقاومت برغم همه مشکلات و تحمیل جنگ بر سوریه موفق شد به این کشور کمک کند تا یک انتخابات تاریخی ، دموکراتیک و با حضور فعال و گسترده مردم را برگزار کند.

آمریکایی ها تاکنون در عرصه علنی از نامزدی خاص نام نبرده اند و فقط اوضاع را بدقت زیر نظر داشته و گفت وگوهای لبنانی ها در بیروت، ریاض و پاریس را دنبال می کرده اند، گویا از این وضعیت رضایت چندانی ندارند و تصمیم گرفته اند مداخله جدی تر انجام دهند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری