کد خبر: 5513

قم خبرگزارش می دهد/

احداث شهرک صنعتی در این بخش دود و مواد آلاینده و گازهای سمی و بوی بد آن ها مردم را آزار می دهد.

به گزارش قم خبر، " آمدند سرمه چشم مان کنند زدند کورمان کردند" این حرفی بود که همه اهالی  سلفچگان با اولین سوال از مشکلات شان می گفتند.مشکلاتی از قبیل بی کاری، نبود امکانات دارویی، فرهنگی و...خود کم نبود که با احداث شهرک صنعتی در سلفچگان دل خوشی مردم که شهرشان به منطقه صنعتی شناخته شده است گرم شد اما این دلخوشی طولی نکشید که نفس های آن ها را به شمارش انداخت، بوی بد آلاینده های این شهرک حتی حیات تابستانی ودورهم جمع شدن همسایه ها را از هم پاشاند.
 
استرس بارداری خودش کافی بود که نگرانی مادری برای اثر گذرای این گاز ها در این دوران بر روی جنین اش را تشدید کرد و...
 
**بوی آزار دهنده  
 
علی رضا احمد گل ازساکنان بخش سلفچگان با اشاره به هوای آلودگی سلفچگان اظهارکرد: با احداث شهرک صنعتی در این بخش دود و مواد آلاینده و گازهای سمی و بوی بد آن ها مردم را آزار می دهد.
 
وی به بیماری های تنگی نفس که در اثر احداث این شهرک ودود کارخانه برای اهالی ایجاد شده است اشاره کرد وگفت: کارکنان این شهرک از ساعت 23شب به بعد شروع به کار می کنند وبه خاطرصرفه جویی درهرینه از فیلتر استفاد نمی کنند.
 
غلامعلی اسماعیل گل از دیگر اهالی این بخش با بیان اینکه مسئولان نسبت به این آلودگی که منجر به بیماری تنفسی شده است بی توجه هستند افزود: بعضی ازکارخانه شهرک صنعتی در روز تعطیل و شب ها که همه خوابیده اند مشغول به کار می شوند. 
 
وی ادامه داد: برای صرفه جویی و اهمیت ندادن به جان انسان و طبیعت فیلترهای کارخانه ها  را خاموش می کنند.
 
اسماعیل گل یاد آورشد: به دلیل آلودگی هوا دراین منطقه گیاهی سبز نمی شود وآسمان را ابر سیاهی از اسید و روغن و مواد آلاینده گرفته است.
**
ورود گازهای سمی در مناطق مسکونی
 
داریوش رضاقلی گل عضو شورای اسلامی بخش جنداب با اشاره به آلودگی هوا دراثرگازهای سمی شهرک های صنعتی در این بخش اظهارکرد: با احداث شهرک صنعتی درنزدیکی واحدهای مسکونی روستاها،گازهای سمی وارد مناطق مسکونی شده است.
 
وی با بیان اینکه گازهای سمی و معلق درهوا باعث بیماری شده است افزود: اهالی سلفچگان به بیماری آسم وتنگی نفس دچارشده اند ودر آینده با وجود دود ومواد سمی با بیماری های ژنتیکی و خاص روبروخواهیم شد.
 
عضو شورای اسلامی بخش جنداب به مهاجرت مردم در اثرآلودگی هوا اشاره کردوگفت: به دلیل آلودگی هوا وبوی بد دود این کارخانه ها،مردم بامشکل مواجه می شوند واگر مسئولان بررسی نکنند منجر به مهاجرت اهالی می شود .
 
رضا قلی گل با اشاره به اینکه در زمستان به دلیل رطوبت هوا این آلودگی بیشترمی شود عنوان کرد: کارکنان کارخانه هایی صنعتی مخفیانه در شب کارمی کنند و لایه سیاه وبوی بد مواد آلاینده برروی آسمان شهر سلفچگان نفس کشیدن را بامشکل مواجه کرده است.
 
وی با بیان اینکه سلفچگان موفقعیت خوبی برای تولید صنایع غذایی دارد افزود: 17 کارخانه در این شهرک احداث شده است که فاصله آن با مناطق مسکونی 3 کیلو متراست.
 
عضو شورای اسلامی جنداب با اشاره به اعتراظات مردم به صاحبان این کارخانه ها بیان کرد:  صاحبان کارخانه ها در اعترض مردم می گویند دولت مجوز پروانه ساخت داده است، خسارت سرمایه ای که کرده ایم را بدهند ما از اینجا می رویم.
 
**چاره درد
 
محمودعلی رکنی بااشاره به اقدام نادرست احداث شهرک صنعتی درسلفچگان اظهارکرد: واحدشهرک صنعتی سلفچگان با وجودآلاینده ها ومواد سمی، آلوده گی ایجاد کرده است واحداث این شهرک در سلفچگان اقدام نادرستی بوده است.
 
وی برای جلوگیری از آلودگی کارخانه ها افزود: واحدهای صنعتی باید از تکنولوژی به روز استفاده کنند تا ازاسید های سمی که منجر به آلودگی هوا شده است جلوگیری کرد.
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم بیان کرد: خیلی از کارخانه های این شهرک را تعطیل واخطار داده ایم وبرای آن ها جریمه درنظر گرفتیم تا با این کار بتوانیم آن ها را ملزم به رعایت وحفظ محیط زیست کنیم.
 
رکنی بابیان اینکه تولید وتوسعه باید درکشور رونق پیدا کندعنوان کرد: باتعطیل شدن کارخانه ها موافق نیستم وباید صاحبان صنایع مراقب سلامتی افراد باشند.
 
وی بااشاره به اینکه توسعه با تکنولوژی روز باید شکل گیردتصریح کرد: در فرآیند تولید وتوسعه اشتغال زایی ودرآمد زایی شکل می گیرد واز بین بردن این کارخانه ها کار اشتباهی است.
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم به فرآیند تولید که خروجی آلوده دارد اشاره کردوگفت: اولین آسیب از آلاینده های این کارخانه ها برای صاحبان وکارگران این شهرک است وبرای جلوگیری از آلودگی هواد باید مدیریت کرد.
 
رکنی بااشاره به نصب فیلترمناسب وسوزاندن آلودگی هوا،ترمیم خرابی دستگاه های که نشطی دارد و...افزود: صاحبان صنایع با انجام این اقدامات موظف هستند آلودگی هوا را به حد استاندارد زیست محیطی برسانند.
 
وی بابیان اینکه بازسازی واستفاده از تکنولوژی جدید در کارخانه ها هزینه دارد یادآورشد: صاحبان صنایع با الگوگیری از دیگر صاحبان فرآیند تولید، نگهدار حفظ سلامت عمومی جامه باشند.
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم از نظارت پایش شبانه درواحدهای صنعتی خبرداد وگفت: اهالی با اعلام وپرکردن استشاد محلی از خلاف صاحبان کارخانه ها به سازمان محیط زیست اطلاع دهند تا نیروهای پایش برای بررسی اقدام کنند.
 
رکنی برای جلوگیری از این آلودگی وحفظ محیط زیست وجان انسان ها به صاحبان صنایع پیشنهاد دادو گفت: واحد های بزرگ این شهرک ها باتشکیل کمیته ای از نیروهای محیط زیست برای بررسی علمی، این آلودگی را به حداقل برسانند.
 
وی درپایان یادآورشد: با مدیریت صاحبان صنایع، توسعه پایدار ومنابع طبیعی حفظ می شود وبرای نسل آینده باقی می ماند واز هزینه ای که صرف درمان بیماری های  ناشی از این آلاینده های سمی می شودجلوگیری کرد.
 
انتهای پیام/
 
 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری