کد خبر: 5365

منبع حرکت این پهپاد باید رصد شود، این احتمال وجود دارد که از کشورهای منطقه باشد که در این‌صورت باید یک پیگیری حقوقی جدی انجام دهیم.

به گزارش قم خبر و به نقل از فرهنگ نیوز، علاءالدین بروجردی با بازدید از دومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی، در غرفه پایگاه خبری فرهنگ انقلاب اسلامی حضور یافت و از نزدیک با فعالیت‌های این پایگاه خبری آشنا شد.


رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ نیوز، به سؤالاتی پیرامون مذاکرات هسته ای و موفقیت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در ساقط نمودن پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی پاسخ گفت. مشروح این گفت‌وگو به شرح زیر است.

* با توجه به شرایط حاکم بر مذاکرات و رویکرد دولت که ظاهراً به این سمت حرکت می‌کند که تحریم‌های بیشتری برداشته شود، شما روند کلی مذاکرات را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

من فکر می‌کنم میدان مذاکرات هسته ای، یک میدان رزم در جهت تحقق منافع ملی و دفاع از آن است. یعنی همان‌طور که ما در عرصه‌های مختلف با دشمنان برخورد می‌کنیم یک صحنه هم مذاکره است. مجموعه تحریم‌هایی که به ملت ما تحمیل شد بسیار ظالمانه بود و با سو استفاده از ساختار ظالمانه حاکم بر شورای امنیت سازمان ملل، تعدادی از کشورها حق وتو دارند و تصمیم‌گیری می‌کنند و مصوبه می‌گذارند و با قطعنامه ای که صادر می‌کنند کشورها را تحریم می‌کنند. این یک ظلم آشکار است و در عین حال واقعیت تلخی است که ما با آن مواجهیم. حتما نیازمند یک هوشمندی و تدبیر است که ما هم بتوانیم منافع ملی مان را در عرصه هسته ای حفظ کنیم و از آن دفاع کنیم و راه را برای برداشتن گام‌های بلند بعدی هموار کنیم و هم از خاک‌ریز تحریم‌ها عبور کنیم. این از اهدافی است که مذاکره دنبال می‌کند و امیدواریم که به نتیجه برسد.

* در شرایط فعلی به این نتایج میرسیم؟

در هر صورت اگر برسد برای ما یک برد است و اگر نرسد از این منظر یک برد است که ما به جهانیان ثابت کردیم ملتی هستیم اهل منطق، اهل گفت‌وگو و اهل تفاهم و این زیاده‌خواهی آمریکاست که مانع از تحقق این تفاهم می‌شود.

* درباره هزینه‌هایی که در این راه صرف کردیم، چه به لحاظ مادی و چه شهدایی که دادیم، اگر توافقات به‌جایی برسد که بخواهند خیلی از نیروگاه‌هایمان پلمپ شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این اتفاق هرگز نخواهد افتاد چون شرط ما حفظ مجموعه دستاوردهای هسته ای مان است چه در نطنز و فردو و چه آب سنگین اراک. این شرط لازم است و اصلاً گفت‌وگو در مورد بستن نیروگاه‌ها معنی ندارد. تفاوت امروز با ده سال قبل این است که در آن مقطع ما در موضع ضعف بودیم اما امروز در موضع قدرتیم و در وضعیتی هستیم که نمی‌توانند به ما تحمیل کنند که ما به بستن سایت‌های هسته ای مان اقدام نماییم.

* در مورد پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی که توسط سپاه ساقط شد، چه نکاتی مدنظر است؟

کار بسیار مهمی بود باید تبریک بگویم به برادران هوافضای سپاه و پدافندی که انجام دادند، هم شناسایی این پهپاد رادار گریز بسیار مهم بود و هم ساقط کردنش در واقع یک تحول مهم بود. نکته حائز اهمیت این است که منبع حرکت این پهپاد را رصد بکنند که از کجا بوده؟! این احتمال وجود دارد که از کشورهای منطقه باشد که در این‌صورت ما باید یک پیگیری حقوقی جدی بکنیم.
 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری