در پی شدت گرفتن فشارها بر سینماگران هالیوودی که به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اعتراض کرده‌ بودند، ۱۹۰ نفر از چهره‌های شاخص این صنعت سینمایی طی بیانیه‌ای از اسرائیل اعلام حمایت کرده‌اند.

به گزارش قم خبر و به نقل از فارس، در حالی هفته‌ها از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه می‌گذرد، روز به روز بر آمار افراد معترض به این جنایات افزوده می‌شود، از گروه‌های مردمی گرفته تا چهره‌های شاخصی سیاسی، اجتماعی و هنری.
 
اعتراض جمعی از فیلمسازان اسرائیلی در جشنواره فیلم اورشلیم و عدم حضور کارگردانی آمریکایی در این جشنواره جزء اولین اعتراضاتی بود که در جمع هنرمندان بین‌المللی شکل گرفت.
 
این فیلمسازان صراحتا جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و اعلام کردند که اکنون زمان سکوت و صحبت‌ کردن درباره فیلم و فیلمسازی نیست بلکه آنها قصد دارند از این پس دوربین‌هایشان را به سمت مردم مظلوم غزه بچرخانند.
 
یکی دیگر از اعتراضات که پس از اعتراض فیلمسازان اسرائیلی، در عرصه سینمای بین‌الملل سر و صدای زیادی به پا کرد، اعتراض تعداد زیادی از سینماگران اسپانیایی از جمله زوج هنری مشغول در هالیوود، «پنلوپه‌کروز» و «خاویر باردم» و همچنین کارگردان برنده دو جایزه اسکار «پدرو آلمودوار» بود.
 
نام این سه نفر در جمع سینماگران اسپانیایی معترض سر و صدای زیادی به پا کرد، آنچنانکه در کمتر از 24 ساعت نام این سه تن در لیست سیاه هالیوود قرار گرفت.
 
اگرچه هالیوود ریپورتر در گزارشی تحت عنوان «قانون اول: در هالیوود درباره هر مطلب سیاسی می‌توانی صحبت کنی... مگر غزه» تلویحا به این مطلب اشاره کرد که سرنوشت‌سازان یهودی هالیوود، از گناه کسانی که تاکنون با مردم فلسطین همدردی کرده‌‌اند می‌گذرد و آن را به حساب عدم آگاهی‌اشان از این قانون می‌گذارد.
 
روزنامه آمریکایی «آمریکن فری پرس» نیز نوشت: یهودیانی که هالیوود را کنترل می‌کنند به ستاره‌ها گفته‌اند که به نفع‌اتان است که نامی از فلسطین نبرید.
 
در بخش ابتدایی این گزارش نیز آمده است: اگر می‌خواهید در هالیوود بدون دردسر به کارتان ادامه دهید حرف «p» (مخفف کلمه palestine) را بر زبان نیاورید.
 
اکنون در فضایی که بسیاری متعجب‌اند که هالیوودی‌هایی که همواره در موضوعات مختلف سیاسی نظر می‌داده‌اند، سکوت پیشه کرده‌اند، بیش از 190 نفر از چهره‌های برجسته هالیوود شامل تهیه‌کنندگان، بازیگران، مجریان و ... در حمایت از اسرائیل و علیه حماس بیانیه‌ داده‌اند.
 
در فهرست امضاء کنندگان این بیانیه اسامی کسانی چون «آرنولد شوارتزنگر»، «سیلوستر استالونه»، «مینی درایور»، «کلسی گرامر»، «سارا سیلورمن»، «آئرون سورکین»، «امی پاسکال» به چشم می‌خورد.
 
در بخشی از این بیانیه‌ آمده است: در حالیکه ما در کارمان خودمان را ملزم به اجرای صلح و عدالت می‌دانیم، بر ما واجب است که استوارانه علیه ایدئولوژی‌های نسل‌کشی و ایجاد رعب و نفرتی که در گروه حماس وجود دارد بایستیم.
 
در بخش دیگری از این بیانیه‌ آمده است: نباید به حماس اجازه داده شود که بر شهرهای اسرائیل بمب بیافکند و یا مردم اسرائیل را به اسارت بگیرد. 
 
این جمع از هالیوودی‌ها بدون اشاره به این مطلب که اسرائیل در این مدت حداقل دو مدرسه تحت حمایت سازمان ملل را با اطلاع قبلی از مکان‌ آنها بمباران کرده و ده‌ها کودک بی‌گناه را به قتل رسانده است، در ادامه بیانیه‌ خود متذکر شده‌اند: بیمارستان‌ها برای درمان است نه برای پنهان کردن اسلحه.مدارس برای آموزش و یادگیری است نه پرتاب موشک.کودکان ما امیدهای ما هستند نه سپر انسانی ما. 
 
این اولین باری نیست که در هالیوود چنین اظهار نظر‌های یکجانبه و به دور از منطقی منتشر می‌شود، مدتی پیش «وودی آلن»، فیلمساز نیویورکی نیز در مصاحبه‌ای عنوان کرد که یهودیان از جنگ جهانی دوم قلب‌هایشان شکسته بود و سرزمینی برای اساکن نداشتند، اگر از ابتدا فلسطینی‌های سرزمین‌هایشان را با روی باز به آنها داده بودند، دیگر هیچگاه شاهد چنین جنگ‌ها و درگیری‌های خونینی نمی‌بودیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری