کد خبر: 5295

رئیس کمیته شاخص‌های نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حال حاضر ۳.۵ میلیون بیکار در کشور وجود دارد که با اضافه شدن ۵ میلیون دانشجوی در حال تحصیل این رقم به بیش از ۸ میلیون می‌رسد که در این صورت کشور با یک چالش بیکاری مواجه می‌شود.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، وحید شقاقی شهری امروز در کارگاه علمی، تخصصی اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: ۵۵ درصد بودجه دولت در سال ۹۰ از منابع نفتی بوده و در حال حاضر نیز اقتصاد کشور بدون در نظر گرفتن نفت ۳۴ میلیارد دلار کسری دارد. رئیس کمیته شاخص‌های نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مطالبات معوق بانکی ۸۳ هزار میلیارد تومانی ابراز کرد: با توجه به اینکه همه مراجع تقلید نظام‌های بانکی کشور را شبهه‌‌ناک دانستند تحقق اقتصاد مقاومتی با چنین نظام بانکی سوال برانگیز است.


وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۶۲ درصد واردات کشور از پنج کشور است، عنوان کرد: اگر یکی از این کشورهای همکاری خود را با ایران قطع کند اختلالات جدی پیش می‌آید که توسعه مناسبات با سایر کشورها با توجه به این مورد امری ضروری است. شقاقی به ظرفیت‌های بالقوه کشور اشاره کرد و گفت: ایران از نظر ذخایر گاز جایگاه نخست دنیا‌، از ذخایر نفت جایگاه چهارم جهان و جایگاه ممتاز از نظر ترانزیت کالا را دارد.

وی ابراز کرد: وجود ذخایر متنوع معدنی و ظرفیت گردشگری بالا، وجود فرصت پنجره جمعیتی از دیگر پتانسیل‌ها کشور است که می‌تواند زمینه ساز رشد اقتصادی باشد. رئیس کمیته شاخص‌های نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد با دو گروه مخاطره بین‌المللی و مخاطره درونی مواجه هست که در کنار این مخاطرات یک سری فرصت وجود دارد.

وی در ادامه به تعبیر رهبری از اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی به تعبیر رهبری، تحقق اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان درون‌زا، برون‌گرا، فرصت ساز پویا و پیشرو و برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی است. شقاقی تصریح کرد: از مولفه‌های کلیدی اقتصاد مقاومتی درون‌زا بودن، عدم وابستگی به نفت، مردمی بودن اقتصاد، دانش بنیان، با ثبات، برون‌گرا با دیپلماسی فعال، سالم و با فضای اقتصادی شفاف و رقابت پذیری است‌.

وی عنوان کرد: ایران بعد از کشور آمریکا رتبه دوم سرانه دانشجو را دارد ولی متاسفانه اقتصاد کشور دانش بنیان نبوده و از دانش به ثروت نرسیده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری