انتخاب ناظر مجلس در شورای نظارت بر مطبوعات در جلسه علنی امروز مجلس حاشیه‌هایی را به همراه داشت.

به گزارش قم خبر، انتخاب یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای عضویت در شورای نظارت بر مطبوعات در دستور کار جلسه علنی صبح امروز مجلس قرار داشت که این موضوع مانند جلسات گذشته نیز که انتخاب این عضو ناظر در دستور کار قرار می‌گرفت، حاشیه ‌ساز بود.


کمیسیون فرهنگی در جلسات خود حجت‌الاسلام نبویان و رسایی را به عنوان گزینه‌های پیشنهادی خود به صحن علنی مجلس معرفی کرده است و علی مطهری نماینده مردم تهران که در کمیسیون فرهنگی کاندیدای این مسئولیت شده بود و نتوانسته بود رای اکثریت اعضای کمیسیون فرهنگی را به دست بیاورد، جزو گزینه‌های پیشنهادی کمیسیون فرهنگی نبود و همین موضوع از چندی قبل حواشی و اختلافی را بین نمایندگان مجلس بوجود آورده بود.

در جلسه علنی امروز، پس از بیان تذکرات متعدد از سوی برخی نمایندگان که معتقد بودند کمیسیون فرهنگی نباید مجلس را محدود کند و باید گزینه‌های پیشنهادی بیش از دو نفر باشند، مطرح شد و پس از آن علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از این تذکرات گفت: مشخص است که آرای نمایندگان در این باره کاملا متفاوت است. دو نظر وجود دارد. در هیئت رئیسه هم آرا مختلف بود و هیئت رئیسه هم نتوانست به یک رای واحد برسد. البته ما رای‌گیری نکردیم و توصیه‌ای به کمیسیون فرهنگی مطرح کردیم که می‌تواند بیشتر از دو نفر به صحن معرفی کند.

وی ادامه داد: حتی معاونت نظارت مجلس به کمیسیون فرهنگی نیز گفته بود که واژه حداقل که در ماده ۲۱۸ آیین‌نامه داخلی مجلس قید شده، به این معناست که شما می‌توانید بیش از دو نفر معرفی کنید. لذا اگر کمیسیون فرهنگی از روز اول به این کلمه حداقل توجه می‌کرد، اینقدر وقت مجلس گرفته نمی‌شد.

رئیس مجلس در نهایت تصمیم گرفت تا این موضوع را به رای استمزاجی نمایندگان مجلس بگذارد که در نهایت نمایندگان مجلس با ۱۰۰ رای موافق، ۹۴ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان بر این اعتقاد بودند که کمیسیون فرهنگی می‌تواند بیشتر از دو نفر از داوطلبان واجد شرایط را برای عضویت در شورای نظارت بر مطبوعات به صحن علنی مجلس معرفی کند.

علی لاریجانی نیز پس از این رای گیری گفت که من این نظر را قبول می‌کنم و بهتر است نمایندگان را محدود نکنیم. از کمیسیون فرهنگی هم می‌خواهیم که رای را بپذیرد و بر این اساس عمل کند.

پس از این سخنان لاریجانی اعتراضات زیادی نسبت به این موضوع مطرح شد و یکی از نمایندگان خطاب به رئیس مجلس گفت که این موضوع استبداد است.

رئیس مجلس هم در پاسخ به این نماینده گفت: اگر استبداد بد است، استبداد اقلیت که خیلی بدتر است.

پس از آن یکی از نمایندگان خطاب به هیئت رئیسه گفت: این اقدام یک دیکتاتوری است و لاریجانی نیز در پاسخ به این نماینده گفت: دیکتاتوری را کسانی می‌کنند که به رای مجلس احترام نمی‌گذارند.

پس از آن جمعی از نمایندگان در جایگاه هیئت رئیسه جمع شدند که جواد جهانگیرزاده، حسین گروسی، ایرج عبدی، علیرضا زاکانی، مرتضی آقاتهرانی، رحیم زارع و ... از جمله این نمایندگان بودند که در این میان یکی از نمایندگان باز هم خطاب به نمایندگان گفت که این اقدام شما دیکتاتوری است.

رئیس مجلس هم در پاسخ با لحنی که عصبانیت از آن مشخص بود خطاب به نمایندگان گفت: چطور در جاهای دیگر که رئیس مجلس نظر می‌دهد دیکتاتوری نیست و اینجا دیکتاتوری شده است؟

وی افزود: دیکتاتوری را کسانی انجام می‌دهند که برای رای مجلس احترام قائل نیستند؛ ما می‌گوییم که نمایندگان مجلس حق دارند که گزینه‌های بیشتری برای انتخاب داشته باشند و در این موضوع نیز ابهامی وجود داشت که من رای استمزاجی از مجلس گرفتم و حالا که رای‌گیری کرده‌ایم باید به رای مجلس احترام بگذاریم.

یکی از نمایندگان مجلس در همین زمینه به تسنیم گفت: سال گذشته بر اساس همین مکانیزمی که امروز کمیسیون فرهنگی مجلس به آن عمل می‌کند، آقای مطهری به عنوان ناظر مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات انتخاب شد ولی سال گذشته جناب آقای لاریجانی هیچگاه چنین چیزی را به استمزاج نمایندگان نگذاشت.

به گزارش تسنیم، بر اساس بند ۱ ماده ۲۱۸ آئین‌نامه داخلی مجلس: برای انتخاب ناظران کمیسیون‌های تخصصی و یا مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ذی‌ربط موظف است حداقل به تعداد دو برابر مورد نیاز از نمایندگان داوطلب واجد شرایط را به مجلس معرفی نماید تا مجلس نسبت به انتخاب تعداد مورد نیاز اقدام کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس امروز تاکید کرد که به نظر وی، بر اساس این بند از ماده ۲۱۸، باید بیش از ۲ نفر به صحن علنی مجلس معرفی شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری