مراسم رونمایی از دو کتاب راجع به مهدویت را برگزار کرد و از دو اثر جدید این مرکز که راجع به مباحث مهدویت بود رونمایی شد.

به گزارش قم خبر، ظهر امروز مرکز تخصصی مهدویت قم مراسم رونمایی از دو کتاب راجع به مهدویت را برگزار کرد و از دو اثر جدید این مرکز  که راجع به مباحث مهدویت بود رونمایی شد در این مراسم در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین کلباسی در سخنانی راجع به اهمیت نشر علم و پاسخ به شبهات مطرح شده دینی توسط علما اشاره کرد و از زحمات حجت الاسلام و المسلمین حمید سعادت نویسنده کتاب مهدویت در دائره المعارف های غربی و حجت السلام و المسلمین عباس حیدری نویسند کتاب دو گوهر آسمانی که از آثارشان رونمایی شد تقدیر و تشکر کرد.

حجت الاسلام عباس حیدری با اشاره به موضوع این کتاب اظهار کرد: موضوع کتاب ما بررسی تشابهات حضرت موسی (ع) و امام عصر (عج) است که نیاز به این کتاب بود تا نوشته شود.

نویسنده کتاب دو گوهر آسمانی افزود: بیان معارف تخصص خود را می‌خواهد و برای همه مخاطبین قابل فهم نبود که ما متوجه این مشکل شدیم و سعی کردیم تا مباحث مهم به صورت مصداقی بیان بشود.

وی با بیان اینکه چه مباحثی در این کتاب مطرح شده است بیان کرد: در این کتاب مباحثی راجع به امام زمان (عج) مطرح شده است که ما آن را استخراج کردیم و در محل خود به صورت تطبیقی بیان کردیم.

حیدری با اشاره به شباهت‌های انبیا (ع) عنوان کرد: در بین انبیا (ع) شباهت‌های بسیاری وجود دارد، حضرت موسی (ع) شباهت بسیاری به حضرت مهدی (عج) داشتند که 60 مورد از این تشابهات در 3 فصل تشابهات دوران تولد عصر غیبت و عصر ظهور بیان شده است.

نویسنده کتاب دو گوهر آسمانی گفت: درآخر این کتاب هم فصلی تحت عنوان ره یافتگان بیان شده است که نتیجه گیری‌های درسی و عملی است.

وی درباره منابع استفاده شده برای نوشتن این کتاب خاطر نشان کرد: در مورد حضرت موسی (ع) منابع اصلی قرآن بوده و مطالب مطرح شده درباره حضرت مهدی (ع) در این کتاب از منابع زیادی استفاده شده است که اصلیترین منبع آن کمال الدین است.

حجت الاسلام و المسلمین حمید سعادت با اشاره به موضوع کتاب خود اظهار کرد: عنوان کتاب من مهدویت در دائره المعارف های غربی است که در این کتاب سعی کردیم تا ببینیم دائره المعارف های غربی راجع به امام زمان(عج) چه گفته اند.

نویسنده کتاب مهدویت در دائره المعارف های غربی افزود: به واسطه این که معمولا دائره المعارف ها دربردارنده موضوعات و مطالب محکمی هستند خواننده نسبت به آن ها اتحاد نسبی پیدا می کند بنابراین لازم بود تا سری به دائره المعراف های غربی بزنیم و ببینیم که راجع به امام زمان (عج) چه گفته اند شاید الهام گرفتن من برای نوشتن این سخن مقام معظم رهبری بود که تاکید داشتند در حیطه علوم انسانی از ترجمه محض بگذریم و به نقد و بررسی بپردازیم.

وی بیان کرد: بنابراین از میان دائره المعارف های دینی 4 دائره المعارف معروف جهان را که مرتبط با موضوع مهدویت بود را انتخاب کردم و مقالاتی که راجع به امام زمان بود را برگزیدم که نویسندگان این مقالات از اسلام شناسان به نام غربی هستند که در دانشگاه های معتبرغرب دارای کرسی تدریس هستند.

سعادت عنوان کرد: این نویسندگان اگر چه دارای نقاط مثبتی از جمله اتخاذ روش پدیدار شناسی و نگاهی نو به موضوع مهدویت از ویژگی های مثبت این مقالات است اما نقاط ضعف عمده ای در آن به چشم می خورد که علت اصلی آن را می توان عدم آشنایی با مبانی اسلامی و استناد به احادیث ضعیف و همچنین استفاده افراطی از ابزار عق و اتخاذ روش تاریخی نگری دانست.

نویسنده کتاب مهدویت در دائره المعارف های غربی: این کتاب با یک مقدمه و 5فصل  به نقد و بررسی برخی از جدی ترین شبهات مطرح شده از جانب اسلام شناسان غربی پرداخته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری