آمریکایی ها با چشم بستن به جنایات گروه های تکفیری در سوریه با حمایت تسلیحاتی و رسانه ای تلاش کردند که نظام بشار اسد سقوط کند. مقامات سیاست خارجه آمریکا حتی به هشدارهای دستگاه های اطلاعاتی غربی و کشورشان نیز مبنی بر بازگشت زودهنگام تروریست های غربی عضو داعش به کشورهای اروپایی و آمریکا توجهی نکردند.

به گزارش قم خبر و به نقل از گروه بین الملل جهان نیوز: ایران طی دو سال اخیر بارها به مجامع جهانی و کشورهای مداخله گر در سوریه هشدار داده بود که سوریه خط مقدم مقابله با افراگرایان مذهبی است که خطر آنها همه کشورهای منطقه و فرامنطقه ای را تهدید می کند. مقامات ایران بارها هشدار داده اند که خروجی درگیری ها در سوریه تنها رشد جریانات تکفیری است که دامن کشورهایی که آنها را حمایت می کنند، نیز خواهد گرفت.


در این میان آمریکایی ها با چشم بستن به جنایات گروه های تکفیری در سوریه با حمایت تسلیحاتی و رسانه ای تلاش کردند که نظام بشار اسد سقوط کند. مقامات سیاست خارجه آمریکا حتی به هشدارهای دستگاه های اطلاعاتی غربی و کشورشان نیز مبنی بر بازگشت زودهنگام تروریست های غربی عضو داعش به کشورهای اروپایی و آمریکا توجهی نکردند.

بیش از سه سال از این تلاش ها گذشته و اینک آمریکایی ها نه تنها فایده ای از تحولات سوریه نبرده اند بلکه هم اکنون داعش به خطری گسترده تر از القاعده برای آمریکا و متحدینش تبدیل شده است. مهمتر نیز اینکه امروز آمریکایی ها برای جلوگیری از ضررهای بیشتر باید حتی ذیل جبهه ایران با جریان تکفیری در عراق و سوریه بجنگنند.

ضرورت این جنگیدن بقدری فوری است که شخصی مانند مک کین تندرو که پیش از این بارها به اوباما انتقاد کرده بود که باید دولت آمریکا حمایت تسلیحاتی سنگین و بیشتری از مخالفان اسد داشته باشد و با حمله جنگی به سوریه کار نظام را یکسره کند، اینک از ضرورت حمله آمریکا به داعش حتی در سوریه سخن می گوید.

از سوی دیگر ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیز اعلام کرده داعش را نمی‌توان از خارج از سوریه نابود کرد. وی در سخنانی قابل تامل گفته است: "آیا می‌توان این گروه را بدون حمله به آن قسمت از سازمان که در سوریه است نابود کرد؟ جواب نه است."

در همین حال کاخ سفید در یکی از تندترین بیانیه‌های خود درباره گروه تروریستی داعش اعلام کرد که آمریکا برای نجات شهروندانش که در "خطر فوری" قرار دارند، نیاز به دعوتنامه ندارد.

در این بیانیه کاخ سفید بر خطر "فوری" پیش روی شهروندان آمریکایی که توسط داعش به گروگان گرفته شده‌اند تأکید شده است. در این بیانیه همچنین اعلام شده که جهان تاکنون با تهدیدی به مانند داعش رویارو نشده است.

برخی منابع غربی گزارش داده اند که ادبیات دولت اوباما بیانگر این است که نمی‌توان احتمال حمله به پایگاه‌های اصلی داعش در سوریه را به کل نادیده گرفت.

همچنین واشنگتن پست نیز در گزارشی نوشت: ‌ یک مقام آمریکا با تاکید بر اینکه گزینه‌های زیادی برای مهار داعش در خاورمیانه در دست بررسی است از احتمال گسترش حملات آمریکا علیه این گروه تروریستی در خاک سوریه خبر داد.

وی افزود: « تصویب حکمی توسط کنگره توجیه قانونی داخلی را برای استفاده نامحدود از زور علیه گروه تندرو داعش را در عراق و سوریه فراهم می‌کند.»

آخرین باری که کنگره رسما چنین اجازه چنین عملیاتی را داده؛ سال ۲۰۰۱ و علیه القاعده و سال ۲۰۰۲ علیه رژیم صدام حسین بوده است. مجوز جدید تنها یکی از چندین گزینه در حال بررسی در دولت آمریکا برای شکست داعش است که اکنون سرزمینی بین بغداد و دمشق را اشغال کرده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری