سفر بی‎سر و صدای آمانو به تهران ظاهرا حاوی وعده و وعیدهایی بوده‎ است که طرف غربی را بسیار امیدوار کرده تا به واسطه عجله و ولعی که طرف ایرانی برای امضاء قرار داد با ۱+۵ از خود نشان می‎دهد، ‎بتواند حداکثر امتیاز را از ایران گرفته و حتی زمینی تخلیه اطلاعاتی ایران در زمینه‎های نظامی و هسته‎ای را در چارچوب توافق‎نامه‎های عجیب و خارج از چارچوب با آژانس فراهم کند. موضوعی که البته امروز و پس از انتشار برخی گزارشات در منابع غربی، وزیر دفاع آنرا نقض کرده و باب آنرا بست.

به گزارش قم خبر،‌ آنچه هفته گذشته و پس از  سفر مدیرکل آژانس بین‎المللی انرژی اتمی به تهران از سوی مقام‎های ایرانی و همچنین مقام‎های آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شد، حاکی از آن بود که هفته آینده دسترسی‎های مهمی به آژانس ارائه خواهد شد. چنانکه یوکیا آمانو در مسافرت هفته گذشته خود به تهران در اظهاراتی کم سابقه از اقدامات ایران در زمینه شفافیت برنامه هسته ای اش تقدیر کرد. این در حالی بود که پیش از این آمانو همواره ایران را به عدم همراهی متهم کرده بود.


وی گفت: «بسیار خرسند شدم از اینکه از بالاترین سطوح، پایبندی محکمی را برای اجرای چارچوب همکاری و حل همه مسائل کنونی و گذشته از طریق گفت وگو و همکاری با آژانس بین المللی انرژی، می شنوم».

این اظهارات با سخنان آقای روحانی که گفته بود ایران در کمترین زمان ممکن خواهان دستیابی به توافق نهایی با ۱+۵ هم زمان شد و همین امر، این گمانه را پدید آورد که ایران می‎خواهد برای تسریع در رسیدن به توافق نهایی با ۱+۵ با اقداماتی در همکاری با آژانس موافقت کند که تا پیش از این حتی با وجود سال ها مذاکره، آنها را نپذیرفته بود.

یوکیا آمانو گفته است مهم ترین دستاورد سفر به تهران این بود که درباره نحوه اجرای ۵ توافق انجام شده میان ایران و ۱+۵ با ایران تفاهم و زمان بندی مربوط به آن نهایی شده است. وی گفته است: «مسئولان دو طرف توانستند در مورد نحوه ادامه یافتن اقدامات عملی فعلی از جمله پنج اقدام توافق شده (در ماه مه) برنامه ریزی کنند».

آمانو اظهار امیدواری کرد که ایران اتفاقات در آینده نزدیک رخ بدهد. این در حالی است که ایران هسته‎ای گزارش داده که آینده نزدیکی که آمانو از آن سخن گفته همین هفته است و مهم ترین اتفاقی که در این هفته رخ خواهد داد این است که احتمالا آژانس بازدیدی از پارچین خواهد داشت. این موضوع را دکتر علی اکبر صالحی هم تلویحا تایید کرده و به خبرنگاران گفت آژانس تقاضا دارد به برخی مکان ها دسترسی داشته باشد و این تقاضا مورد موافقت قرار گرفته است. وی البته اشاره ای به پارچین نکرد.

به نظر می رسد هدف از اصلی از دور جدید همکاری‎ها با آژنس این است که تا قبل از مذاکرات ماه آینده ایران و ۱+۵ که با حضور روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار خواهد شد، ایجاد یک زمینه برای دریافت اطلاعات جدید از ایران با استفاده حداکثری آژانس از فرصت پیش آمده است. این در حالی است که کارشناسان امنیتی هشدار می‎دهند همکاری در حوزه‎های حساس دفاعی با آژانس به طرح ریزی پروژه‎های پیچیده اطلاعاتی از سوی سرویس های غربی با هدف تخلیه اطلاعاتی هر چه افزون تر ایران منجر خواهد شد.

این پروژه‎های پیچیده تخلیه اطلاعاتی ایران، موضوعی است که پیش از این در ماجرای EBW خود را به خوبی نشان داد تایید رئیس سازمان انرژی اتمی را هم به دنبال داشت. چنانکه دکتر علی اکبر صالحی تایید کرده است که پس از همکاری گذشته ایران با آژانس در این مورد، آژانس تعداد سوال های خود را به بیش از ۶۰ مورد افزایش داده است و این اتفاقی است که می تواند درباره موضوعات دیگر مانند آزمایش های هیدرودینامیک، محاسبات نوترونیک و ... هم رخ بدهد.

یک کارشناس ارشد در این باره به «ایران هسته ای» گفت: « کاملا روشن است که شکل موضوع چگونه خواهد بود. آژانس به بهانه همکاری‎های جدید، اطلاعات بیشتری می گیرد، از دل آنها سوال‎ها و ابها م های بیشتری بیرون می کشد و خواهان دسترسی ها و اطلاعات بیشتری می شود و این روند هیچ پایانی نخواهد داشت».

وی تاکید کرد: «تیم مذاکره کننده دولت باید به این نکته توجه کند که اراده ای که پس آژانس ایستاده لزوما با دستی که مذاکرات ۱+۵ را می گرداند منطبق نیست. اینجا اسراییلی ها حضور دارند. منشا بسیاری از اسناد جعلی PMD حتی امریکا هم نیست، بلکه اسراییل است. صهیونیست ها به مذاکرات جدید ایران با آژانس به عنوان یک فرصت اطلاعاتی نگاه می کنند نه یک صحنه سیاسی».

پیامی که از گزارشات اخیر آژانس دریافت می‎شود آن است که فقط موضوعات را نخواهد بست بلکه حتی ارزیابی خود از موضوعات را هم ارائه نخواهد داد و همه چیز را تا زمانی که بتواند بیشتری مقدار اطلاعات را درباره حوزه های حساس دفاعی از ایران بگیرد –بخوانید تا زمان گرفتن حداکثر مقدار باج ممکن از ایران- باز نگه خواهد داشت.

با این روش، هیچ پایانی برای این فرآیند متصور نیست چرا که طرفی که باید اعلام کند اطلاعات کافی دریافت کرده آژانس است و آژانس هم می تواند اعلام چنین موضوعی را تا هر زمان که دوست دارد عقب بیندازد، دائما مسائل و پرسش های جدید مطرح کند، یا بگوید اطلاعات درباره مسائل قبلی کافی نیست (همانطور که درباره EBW شاهدیم) و به این ترتیب اجازه ندهد که فرآیند ارائه اطلاعات از سوی ایران حتی برای لحظه ای متوقف شود؛ یعنی دقیقا همان چیزی که سرویس های اطلاعاتی غربی از آن توقع دارند.

رویکرد آژانس نشان می دهد سرویس‎های اطلاعاتی قصد دارند توافق نهایی با ایران را گروگان گرفته و ایران را به لحاظ اطلاعات حساس دفاعی تخلیه کنند. تبدیل کردن موضوع حل همه مسائل باقی مانده با آژانس، خصوصا PMD ، به پیش شرط توافق نهایی، هیچ معنایی جز این ندارد. اگر تیم ایرانی خود را تسلیم این بازی بکند نتیجه ای که به دست خواهد آورد صرفا این است که در چاهی خواهد افتاد که خود به دست خویش کنده و و راه برون شدی هم از آن وجود ندارد. هم مجبور خواهد بود اطلاعات بدهد و هم، همین اطلاعات، منجر به بهانه جویی های جدید خواهد شد و جلوی راه یک توافق نهایی را مسدود خواهد کرد.

شاید همین دلایل کافی بود تا امروز وزیر دفاع برداشت‎های غلطی که در غرب از مذاکرات آمانو در تهران صورت گرفته بود را تصحیح کرده و اعلام کند که ایران برنامه‎ای برای ارائه دسترسی بازرسان آژانس به پارچین ندارد. سردار حسین دهقان در نشست‌خبری که به مناسبت ۳۱ مرداد سالروز صنعت دفاعی کشور برگزار شد، در خصوص احتمال بازدید آژانس انرژی اتمی از سایت پارچین، گفت: آژانس بارها از پارچین بازدید کرده و نمونه‌برداری هم کرده‌اند. در حال حاضر موضوعیت ندارد آژانس از پارچین بازدید کند. اجازه بازدید جدید از سایت پارچین را به بازرسان آژانس انرژی اتمی نمی‌دهیم. ما هیچ اطلاعاتی از دانشمندان دفاعی کشور به آژانس انرژی اتمی نخواهیم داد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری