روحانی گفت: با تغییر یک نفر در دولت، همه بدانند مسیر دولت عوض نخواهد شد.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز پس از تجدید میثاق اعضای هیئت دولت با امام راحل در جمع خبرنگاران ضمن سلام و درود به محضر امام(ره) و تمام شهدای دفاع مقدس کشور، گفت: این یک نکته تاریخی است که همواره شروع کار دولت و هفته دولت در کنار هم قرار گرفته است.


وی افزود: آغاز کار دولت معمولا اواخر مرداد می‌شود و هفته دولت هم به خاطر شهادت دولت‌مردان رجایی و باهنر در دهه اول شهریور آغاز می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه این رسم نمادینی است که آغاز هفته دولت با زیارت مرقد امام و شهدای دیگر در این قطعه از زمینی که زمین مقدسی است شروع می‌شود و معنا و مفهوم آن این است که شروع کار دولت هرسال با بیعت مجدد با آرمان‌های امام راحل آغاز می‌شود اظهار داشت: امام در واقع شخصیتی بود که دولت مدرن اسلامی را تأسیس کرد. گرچه دولت مدرن در تاریخ ایران از دوران امیرکبیر از ۱۵۰ سال پیش شکل دهی‌اش آغاز شد و در دوران انقلاب مشروطه شکل دولت مدرن پیدا کرد اما متأسفانه بعدا و به دلیل تمایل به حکومت‌هایی که تحت سلطه قدرت‌های غربی و استعمار قرار گرفتند از محتوا و درون تهی شدند.

روحانی در بیان شخصیت‌های امام تصریح کرد: امام فقیه بزرگی بود که برای اولین بار در تاریخ ایران و شیعه در چهارچوب فقه حکومتی و فقه دولت توانست دولت مدرن اسلامی را در عین استفاده از تجربه جهانی به وجود آورد که البته نکاتی از قبیل تفکیک قوا و مقرراتی چجون مالیات، بانکداری، ارتش حرفه ای، تأمین اجتماعی، آموزش بهداشت عمومی که در فقه ما نبود اما در عین حال با تدبیر امام (ره) در اصول و چارچوب‌های فقه آمد و علاوه برآن نیز از تجربه جهانی استفاده شد. و امام همه آنها را در چارچوب مقررات دینی و موازین شرعی امضا کرد.

وی با بیان این مطلب که اگر امام را پدر مدرن دولت اسلامی بنامیم سخن درستی گفته‌ایم تصریح کرد: امام نه تنها دولت اسلامی را تشکیل داد بلکه به این دولت قدرت لازم برای اداره کشور و توان لازم برای مقابله با قدرت‌های جهانی و استکبار جهانی داد؛ امام هم آموزگار آزادی بود و هم راهبر مسیر استقلال و بنیانگذاری نظام جمهوری اسلامی ایران.

رئیس جمهور برهمین اساس خاطرنشان کرد: امام درس های زیادی یاد داد که باید به آن عمل کرده و اجرا کنیم. امام تعادل را به ما یاد داد تا از افراط، تحجر، خرافه پرهیز کنیم و امام به ما تعادل یاد داد و گفت از تفریط، اباهه گرایی، غرب گرایی و غرب زدگی فاصله بگیریم.

روحانی با بیان اینکه امام راه وسط و اسلام ناب را به ما آموخت و امروز باید آن راه وسط امام را به خوبی و به دوری از افراط ادامه دهیم و بدون دغدغه و لهجه سریع سخن بگوییم و حرف بزنیم تا از این راه دفاع کنیم اظهار داشت: امام تعامل را یاد داد تعامل بین جمهوریت و اسلامیت. امام به ما گفت نظام ما مردم سالاری دینی است و آرای دین و انتخابات مردم میزان است و فرمودند که میزان رأی ملت است و علاوه برآن اساس را اجرای فرمان خداوند و قانون اساسی قرار دادند و آن را در چارچوب موازین اساسی به ما گوشزد کرد.

وی ادامه داد: امام ایستادگی و جرأت ایستادگی در مقابل مستکبرین جهان و وظیفه حمایت از مظلومیت را به ما یاد داد و باید این راه را ادامه دهیم. در این راه نه از قدرت‌های بزرگ باید بترسیم و نه آنجایی که مظلومین گرفتار ستم می‌شوند در کمک به آنها دچار تردید شویم. امام شجاعت و شهامت به ما آموخت هم شجاعت برای جنگ و هم شجاعت برای مقابله با متجاوز. هم ایستادگی در برابر آنهایی که به سرزمین ما تجاوز کردند و هم شجاعت صلح و شهامت را به ما آموخت.

رئیس جمهور ادامه داد: باید آنجایی که لازم و ضروری است صلح و خیر را اجرا کنیم و امام در این راه تردیدی به خود راه نمی‌داد. و همانگونه که شجاعت جنگ و مبارزه در زندگی از ویژگی های زندگی او بود شجاعت صلح نیز در امام مشاهده می‌شد و باید هم کار حسینی و هم کار حسنی را از او یاد بگیریم و یاد گرفتیم.

روحانی تصریح کرد: امام خودباوری، قانونگرایی، و اخلاق مداری را به ما آموخت و در یک کلمه سراسر زندگی کلمه، سیره، نهضت و دولت داری امام برای ما یک درس بود.

وی با بیان اینکه امام برای اداره کشور یک معیار بزرگی برای ما گذاشت و آن اینکه نباید مسیر اسلام را در دنیای مدرن زیر سوال قرار گیرد و کلید مصلحت را در اختیار ما گذاشت اظهار داشت: احکام حکومتی و ثانویه را در کنار احکام اولیه آن بزرگوار برای مردم تشریح و تبیین کرد و امام حق بزرگی به گردن مردم، دولت و همه آزادی خواهان و مسلمانان جهان دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز بار دیگر با امام مان همه اعضا و کارکنان بخش اجرایی بیعت می‌کنیم و می‌گوییم که راه و مسیر او را ادامه خواهیم داد و همچون شاگردان و رهروانش چون رجایی و باهنر و دیگر شهیدان چون شهید بهشتی آنی از راه امام و اجرای دستورات و فرامین امام غفلت نخواهیم کرد.و امیدواریم در آغاز هفته دولت که سرآغاز روزهای اولین سال دوم خدمت دولت است بتوانیم خدمتی بی منت برای مردم داشته باشیم.

روحانی همچنین ضمن تشکر از خاندان امام و سید حسن خمینی در تشریح راه امام گفت: از خاندان امام به خصوص حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی که این خانواده همواره حامی نظام، مردم، دولت و دولت یازدهم بودند کمال تشکر و امتنان را دارم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به برنامه‌های دولت در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و افزود: اولویت دولت در مسائل اقتصادی خروج از رکود و ایجاد رونق است و انشاالله امیدواریم خروج از رکود را امسال و به خوبی تجربه کنیم و حتی به نوعی شاهد رونق اقتصادی باشیم

رئیس جمهور با بیان اینکه پایان امسال رشد اقتصادی ما بعد از دو سال مثبت خواهد بود، و همچنان دولت برای کاهش تورم به راه خود ادامه خواهد داد به آخرین آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی در زمینه تورم اشاره کرد و گفت: براساس آمار بانک مرکزی آخرین آمار تورم نقطه به نقطه ۱۴.۶ و تورم ۱۲ ماهه ۲۵.۳ است. بنابراین آنچیزی را که ما برای پایان سال قول داده‌بودیم الآن به آن رسیده‌ایم و انشاءالله در پایان سال تورمی کمتر از ۲۰ درصد را تجربه خواهیم کرد.

روحانی در ادامه به اهداف سیاست خارجی دولت اشاره کرد و اظهار داشت: در سیاست خارجی راهمان را ادامه خواهیم داد و مذاکرات را براساس منطق، حقوق و تعهدات بین المللی به صورت جدی ادامه خواهیم داد. و انشاءالله در این مسیر موفقیت‌هایی برای ایران و منطقه و جهان بدست آوریم و همه توان خود را در این زمینه به کار گرفته و خواهیم گرفت.

وی با بیان اینکه در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی دولت قدم‌های خوبی برداشته، گفت: در زمینه بیمه و تأمین سعادت، ثبات و آرامش، احترام و اخلاق، آزادی و نقد و انتقاد مسر هستیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اینجا در محضر امام باید بگویم که دولت و رئیس جمهور همواره تا پایان به حول و قوه الهی به منتقدین احترام خواهد گذاشت. اما هرگز در برابر تخریبگران دولت و نظام ساکت نخواهد بود و با کمک مردم و هدایت ‌های مقام معظم رهبری مسیر و راه را آنچه که خواست و مطالبه مردم است ادامه خواهد داد.

روحانی در پایان سخنانش به عزم دولت در مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: دولت در مبارزه با فساد از جمله فساد در دانشگاه‌ها، فساد مدارک علمی و یا فسادی که در زمینه بورسیه‌ها است جدی خواهد بود و همه بدانند در این مسیر با تغییر یک نفر در دولت مسیر عوض نمی‌شود و این مسیر را رأی و آرای مردم مشخص کرده و دولت این راه را ادامه می‌دهد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری