کد خبر: 5272

عضو ناظر مجلس در هیئت نظارت بر سفر کارکنان دولت با بیان اینکه بسیاری از سفرهای خارجی وزارتخانه‌ها بی‌حساب و کتاب است، گفت: در سال اقتصاد مقاومتی، مسئولانی از هر ۳ قوه مجریه، مقننه و قضائیه سفرهای غیرضروری دارند.

به گزارش قم خبر، حسن کامران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، به سفرهای خارجی وزارتخانه‌ها اشاره کرد و گفت: اخیرا در جلسه‌ای این سفر‌ها را بررسی کردیم، بسیاری از سفرهای وزارتخانه‌ها و مقامات دولت غیر ضروری است.


وی افزود: مثلا یک وزارتخانه برای یک همایش، ۴ نفر می‌فرستد که حتی شاید یک نفر هم نیاز نباشد.

عضو ناظر مجلس در هیئت نظارت بر سفر کارکنان دولت تصریح کرد: بعضی از کار‌ها را سفیر و یا رایزن‌های فرهنگی و اقتصادی ما در کشورهای مختلف می‌توانند انجام دهند و نیازی نیست مسئولان به آنجا بروند ولی متاسفانه این سفرهای غیر ضروری انجام می‌شود.

وی ادامه داد: مثلا یک کشوری مثل چین یا آلمان با ما قرارداد بسته و متعهد شده که باید فلان قطعه را به کشور ما بیاورد و در همینجا آموزش بدهد، ولی مسئولان ما خودشان راه می‌افتند و برای - مثلا؟! - آموزش به آنجا می‌روند.

کامران افزود: در برگه این افراد نوشته می‌شود طی ۴ روز آموزش دیده است! این چه نوع آموزش ۴ روزه است که فقط ۲ روز آن را در راه بوده‌اند!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: یا مثلا قرار است برای یک کار کار‌شناسی یک کار‌شناس سفر خارجی داشته باشد، اما مدیرکل و معاون مدیرکل نیز به همراه آن کار‌شناس می‌روند که اصلا نیازی نیست.

وی خاطرنشان کرد: بنده رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه، پرتغال، اسپانیا و اتریش هستم، ولی با اسپانیا گروه دوستی نداریم و این موضوع را از مسئولان اسپانیا پرسیدم در پاسخ گفتند چون پول نداریم گروه دوستی هم نداریم.

کامران ادامه داد: وقتی مسئولان کشورهای خارجی به ایران می‌آیند، در هزینه سفرشان مراقبت می‌کنند و تعداد کم هستند، ولی ما برعکس آن‌ها هستیم.

وی گفت: وقتی هیئتی از ایران به کشورهای خارجی می‌رود، آن‌ها یک دکمه به عنوان هدیه می‌دهند، ولی مسئولان ما گز، صنایع دستی، کاسه‌های نفیس و ترمه و... به آن‌ها می‌دهند.

نماینده اصفهان تصریح کرد: این موارد نشان می‌دهد که بسیاری از سفرهای خارجی وزارتخانه‌ها بی‌حساب و کتاب است.

وی افزود: در جلسه‌ای که داشتیم، با خیلی از سفرهای خارجی وزارتخانه‌ها مخالفت کردیم، به طوری که با دو سوم سفرهای پیشنهاد شده تا پایان شهریورماه مخالفت صورت گرفت.

عضو ناظر مجلس در هیئت نظارت بر سفر کارکنان دولت خاطرنشان کرد: کیفیت سفر خیلی مهم است و باید سفرهایی صورت گیرد که برای کشور منفعت دارد، نه صرفا تحمیل هزینه!

نماینده اصفهان تاکید کرد: در سال اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری به آن تاکید دارند، باید سفرهای داخلی و خارجی را ساماندهی کنید، چرا که بسیاری از سفرهای داخلی نیز ضرورتی ندارد.

کامران تصریح کرد: در سال اقتصاد مقاومتی، مسئولانی از هر ۳ قوه مجریه، مقننه و قضائیه سفرهای غیرضروری دارند که ساماندهی نشده است و باید مقامات در این راستا پیش‌قدم شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید در سال اقتصاد مقاومتی از هزینه سفرهای غیرضروری جلوگیری کنیم.

سفر به کیش برای گرفتن عکس یادگاری

این در حالی حسن کامران در نطق میان دستور خود در جلسه علنی روز یکشنبه ۳۰ مهرماه ۹۱ با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی اظهار داشت: ایشان در مشهد فرمودند زندگی‌ها بایستی تغییر پیدا کند و مردم از فرمایشات ایشان به خوبی استقبال کردند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به سخنان مقام معظم رهبری در مورد اشرافی‌گری اشاره کرد و از سه قوه خواست تا در این وضعیت اقتصادی و گرانی به مردم راجع به کمتر شدن هزینه‌ها، گزارش بدهند.

وی افزود: سران سه قوه با همدلی با یکدیگر آرامش را به جامعه تزریق کنند.

کامران با انتقاد از استفاده مسئولان از ارز مأموریتی گفت: چه کسی گفته است که وکیل، قاضی و مدیر باید به حج مستحبی بروند، من گاهی به مسئولان زنگ می‌زنم و می‌گویند مکه تشریف دارند در حالی که این همه انسان هستند که دلشان برای رفتن حج لک می‌زند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: مسئولان سفرهای غیرضروری نروند، البته منظور ما از سفرهای غیرضروری سفرهای خارجی نیست، بسیاری از سفرهای داخلی نیز غیرضروری است و بسیاری از مدیران و مسئولان به قشم و کیش می‌روند و آنجا چهار تا عکس یادگاری می‌گیرند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، نمایندگان در جلسه علنی ۱۹ مرداد ۹۳، حسن کامران را با ۱۱۶ رای موافق از مجموع ۱۹۲ رای اخذ شده به عنوان ناظر در هیئت نظارت بر امر مسافرت‌ها و ماموریت‌های غیر ثابت کارکنان دولت انتخاب کردند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری