کد خبر: 5262

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات ۱۰ میلیون ایرانی حاشیه نشین، از اجرای بسته خدمات بهداشتی در ۶ ماه دوم امسال خبر داد.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، سید حسن هاشمی با اشاره به ضرورت همراهی رسانه ملی با وزارت بهداشت برای ارتقاء سلامت مردم اظهار داشت: امیدواریم دولت یازدهم بتواند به قول‌هایی که قبل از انتخابات به مردم داده، با دعای خیر مردم جامه عمل بپوشاند.


هاشمی ادامه داد: به جامعه پزشکی روز پزشک را تبریک می‌گویم و امیدارم بتوانیم به قسم پزشکی که کانون آن توجه به مردم است، عمل کنیم و این مهمترین سرمایه ما در حیات کاری و اجتماعی که خداوند بر ما مقدر کرده، است.

وی با اشاره به این که یکی از بهترین توفیقاتی که نصیب هر انسانی می‌تواند شود، خدمت به مردم است، افزود: رسانه آنقدر ظرفیت دارد که پزشکان عمومی حاضرند علی رغم تحمل مشقت‌های فراوان دوران تحصیل، بعد از فارغ التحصیلی جذب آن شوند و این به نفع حوزه سلامت و پزشکی است.

به گفته هاشمی خوشبختانه علم پزشکی در کشور پیشرفت فراوانی کرده است و در رشته‌های مختلف توانمندی‌های زیادی داریم که البته بخشی از آنها مغفول مانده است.

اعتماد مردم به جامعه پزشکی محترم است و نباید خدشه دار شود

وزیر بهداشت با بیان این که رسانه می‌تواند حوزه‌های مغفول را به مردم معرفی کند تا باعث آرامش خاطر و اطمینان آنها شود، گفت: اعتماد مردم به پزشک سنگ اول درمان است وگرنه اهداف ما در حوزه پزشکی پیش نمی‌رود.

وی با اشاره به آخرین نشست مسئولان سازمان نظام پزشکی با رهبر معظم انقلاب، افزود: ایشان تاکید کردند که اعتماد مردم به جامعه پزشکی محترم است و نباید خدشه دار شود. رسانه قوی ترین نهادی است که می‌تواند مردم را در امر خودمراقبتی هدایت کند

به گفته هاشمی در هر صنف و قشری مشکلاتی وجود دارد که باید به تدریج برطرف شود.

وی ادامه داد: به گفته امام راحل رسانه ملی یک دانشگاه است و اگر بخواهیم به نهاد سلامت توجه کنیم، این تعبیر بسیار مفید است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: دین و سلامت کاملاً به هم گره خورده است و اگر بگوییم پیشگیری مقدم بر درمان است، رسانه قوی ترین نهادی است که می‌تواند مردم را در امر خودمراقبتی که دین به آن تاکید کرده، هدایت کند.

به گفته هاشمی، اگر این اتفاق بیفتد، بسیاری از مشکلات ما در این حوزه کمرنگ می‌شود و منابع نیز هدر نمی‌رود.

وزیر بهداشت با اشاره به این که اگر با رسانه با هدف ارتقاء سلامت فعالیت مشترک کنیم، بخش مهمی از هزینه‌های مادی قابل صرفه جویی است، گفت: نقش رسانه بی بدیل و ویژه است. از این نقش باید استفاده کنیم و حاشیه‌ها را پررنگ جلوه ندهیم.

وی با اشاره به یکی از مهمترین عناصر نهاد سلامت بیان کرد: تغذیه سالم یکی از این عناصر است. در این حوزه رسانه ظرفیت بالایی دارد.

هاشمی تاکید کرد: مردم از برخی از هیاهوها خسته و نیازمند توجه ما هستند. مردم باید حس کنند ما آنها را می‌بینیم و در جهت منافع آنها گام برمی داریم.

هاشمی با بیان این که برنامه‌های سلامت در صدا و سیما احتیاج به محتوا دارد، افزود: امیدواریم بتوانیم در این زمینه لازم است از نقطه نظرات کارشناسان مجرب استفاده کنیم. این قول را می‌دهیم که در حوزه تخصصی برای تامین محتوا همکاری کنیم.

به گفته وزیر بهداشت نیروهایی از وزارت بهداشت که در قالب طرح، خدمت می‌کنند، توانمندی‌هایی برای تولید محتوا دارند.

هاشمی افزود: در بخش‌هایی که دولت توانسته گره ای از کار مردم بگشاید، باید موفقیت‌های نظام معرفی شود. کاستی‌ها را نیز باید معرفی کرد البته به نحوی که ناامیدی مردم نشویم.

به گفته وزیر بهداشت، رهبر معظم انقلاب نیز تاکید کرده که اگر حرکاتمان ناامیدی مردم را در بر داشته باشد، این حرکت به نفع دشمن است.

صدق و سلامت، اساس کار همه ما است

هاشمی گفت: البته با شعار و خلاف واقع گفتن نیز نباید مردم را امیدوار کرد. حتماً صدق و سلامت، اساس کار همه ما چه در عمل و چه در بیان است.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در سال جاری گفت: در قانون اساسی ذکر شده که سلامت حق مردم است و همه باید به آن دسترسی داشته باشند. ولی متاسفانه افراد محروم در جامعه زیادند. در سیاست‌های ابلاغی نظام سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب ذکر شده که پیوست سلامت برای بسیاری از شهرها باید تعریف شود.

به گفته دکتر هاشمی ولی متاسفانه هم اکنون در حدود ۱۰ میلیون نفر حاشیه نشین در اطراف شهرها زندگی می‌کنند و در هیچ کدام از قوانین بودجه و برنامه‌های توسعه جایگاهی به منظور ارائه خدمات برای این قشر تعریف نشده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: طرح تحول سلامت به نوعی به بخشی از این مشکلات توجه می‌کند. اگرچه در حوزه‌هایی موفق و برخی اوقات ناموفق بودیم، ولی برای قضاوت زود است. با این حال توانستیم ۸ بسته خدمتی حوزه درمان را در این طرح اجرا کنیم و مهمتر از همه میزان پرداختی از جیب مردم را کاهش دهیم.

هاشمی گفت: رسانه باید این خدمات را برجسته کند البته در حوزه خبر این اتفاق افتاده ولی حوزه‌های دیگر رسانه نیز باید به این امر توجه کنند.

به گفته هاشمی امیدواریم بازسازی و نوسازی مراکز درمانی نیز با سرعت بیشتری انجام شود و در ۶ ماه دوم سال بتوانیم بسته خدمات بهداشتی را که به دلیل تاخیر در تخصیص اعتبارات به عقب افتاده بود، آغاز کنیم.

وزیر بهداشت بیان کرد: رسانه هم در بحث بودجه سال ۹۳ و هم در این که سلامت جزو اولویت‌های اصلی دولت است، همکاری‌های زیادی با وزارت بهداشت داشته و امیدواریم در ادامه مسیر از حمایت رسانه ملی همچنان بهره مند باشیم.

هاشمی در پایان خاطرنشان کرد: همه ما یک وظیفه بیشتر نداریم و آن خدمت به مردم است. امیدواریم خداوند در راس به ما کمک کند و آنطور که شایسته است انجام وظیفه کنیم.

به گزارش وزارت بهداشت، سید حسن هاشمی به مناسبت روز پزشک با مهندس ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما و جمعی از پزشکان رسانه ملی دیدار کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری