کد خبر: 505

بلومبرگ طی گزارشی در آستانه آغاز فصل پرمصرف تابستان که سفرهای جاده‌یی رونق می‌گیرد، به بررسی متوسط قیمت بنزین در ۶۰ کشور جهان پرداخت و اعلام کرد که ایران پنجمین بنزین ارزان دنیا را عرضه می‌کند.

به گزارش قم خبر، اعتماد نوشت: بر اساس این گزارش، نروژ با در اختیار داشتن رتبه دوم بیشترین سطح درآمدی در جهان، بالاترین قیمت بنزین را به خود اختصاص داده است. همچنین قیمت هر گالن بنزین در این کشور که بیشترین سهم از نظر استفاده از خودروهای الکترونیک را دارد ۷۹/۹ دلار عنوان شده است.

دومین کشور دارای گران‌ترین بنزین در جهان، هلند با قیمت ۹.۷دلار در هر گالن است. مردم این کشور بیشترین مالیات بر سوخت را در کل اتحادیه اروپا می‌پردازند و سرانه استفاده از دوچرخه در این کشور از تمامی کشورهای جهان بیشتر است. متوسط درآمد مردم این کشور ۱۳۶ دلار در روز است یعنی هلندی‌ها ۹/۶ درصد حقوق روزانه خود را صرف خرید بنزین می‌کنند.

ایتالیا با سطح درآمدی روزانه ۹۹ دلار، در بررسی بلومبرگ، در رتبه سوم قرار گرفته است. قیمت سوخت در این کشور از ماه جولای ۸.۵ درصد افزایش یافته است. قیمت بالای بنزین و بی‌ثباتی اقتصادی، شوکی برای دو شرکت‌ بزرگ خودروساز این کشور یعنی «فراری» و «فیات» بوده است. هر گالن بنزین در این کشور ۹.۳۴دلار عنوان شده است از این‌رو هر ایتالیایی ۹.۴ درصد درآمد روزانه خود را برای بنزین خرج می‌کند.

ارزان‌ترین بنزین را ونزوئلا عرضه می‌کند. قیمت بنزین در این کشور ۰.۴ دلار است. پس از این کشور عربستان و کویت ارزان‌ترین قیمت بنزین در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. قیمت بنزین در این کشورها به ترتیب ۰.۴۵ و ۰.۸۱ دلار است. ایران پس از نیجریه در رتبه پنجم از این لحاظ قرار دارد. ایران با قیمت ۱.۲۵ دلار برای هر گالن بنزین در جایگاه ۵۷ جهان قرار گرفته است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری