کد خبر: 4857

قم خبر گزارش می‌دهد/

کسب ۳۸ مدال از پیکارها گوناگون منطقه‌ای، لیگ کشور، بین المللی و آسیایی نشان دهنده عزم جدی دوو میدانی قم برای کسب عنوان قدرتمند‌ترین رشته ورزشی در قم است.

به گزارش قم خبر، پس از اینکه پیکارها دو و میدانی قهرمانی جوانان کشور در کرمانشاه به پایان رسید و دو و میدانی کاران قمی در این پیکارها نتایج خوبی کسب کردند، نمایندگان قم در عرصه بین المللی هم موفق کار کردند و با درخشش ربانی و سبب کار مدال‌های خوشرنگی برای دو و میدانی قم به دست آمد.

به گفته علی رضایی، رئیس هیئت دو و میدانی استان قم، نمایندگان قم در پیکارهای گوناگون داخلی و بین المللی از ابتدای سال 93 تاکنون 38 مدال به دست آورده‌اند که آماری خیره کننده است.

در پیکارها دوومیدانی قهرمانی جوانان کشور که در حقیقت دور پایانی انتخابی رقابتهای قهرمانی جوانان آسیا بود تیم اعزامی قم نتایج درخشانی گرفت که حاصل آن، موفقیت محمد سبب کار در پوشیدن پیراهن تیم ملی و اعزام به پیکارها آسیایی چین تایپه بود.

نمایندگان قم در رقابت‌هایی که با حضور 160 دوومیدانی کار از 25 استان کشور برگزار شد موفق به نمایش توانمندی‌های ورزش قم شدند و  در راس همه اعضای تیم دو و میدانی قم، محمد سبب کار با 2 طلا درخشش ویژه‌ای داشت.

سبب‌کار و 2 طلا در 400 متر

موفقیت محمد سبب کار در پیکارها دو و میدانی آغاز فصل بزرگسالان کشور این انتظار را ایجاد کرده بود بود که وی در پیکارهای رده سنی جوانان گزینه کسب طلا باشد و در عمل نیز سبب کار موفق به کسب مقام اول شد.

سبب کار در ماده 400 متر در شرایطی که مصاف سنگینی با نمایندگان اردبیل، هرمزگان و کرمانشاه داشت در ‌پایان با زمان تقریبی 49 ثانیه و 10 صدم ثانیه زود‌تر از سایر دوندگان به انتهای خط رسید و پس از وی رضا جعفرزاده از اردبیل با زمان 49 ثانیه و 30 صدم ثانیه و حسین درویشی از هرمزگان با زمان 49 ثانیه و 40 صدم ثانیه در رده‌های دوم و سوم ایستاند.سبب کار به کسب این مدال طلا بسنده نکرد و موفقیت خود را در ماده 400 متر با مانع را ادامه داد.

او در ماده 400 متر با مانع نیز توانایی خود را به رخ حریفان کشید تا به نوعی سلطان 400 متر جوانان کشور باشد چنان که وی با زمان 54 ثانیه و 10 صدم ثانیه به مقام قهرمانی و دومین مدال طلای پی در پی دست یافت و محمد رضا مشتاق از فارس با زمان 55 ثانیه و 90 صدم ثانیه و محمد رضا رحمانی با زمان 56 ثانیه و 50 صدم ثانیه پس از سبب کار دوم و سوم شدند.

موفقیت سبب کار در کسب 2 مدال طلای پیکارهای جوانان کشور بهترین نتیجه تیم اعزامی استان قم به این رقابت‌ها بود که سبب کار را به عنوان نامزد اصلی اعزام به جام جهانی معرفی کرد.

این دو و میدانی کار خوش آتیه قمی پیش از این در رقابت‌های پیش فصل لیگ دو و میدانی بزرگسالان کشور نیز به مقام نایب قهرمامی کشور رسیده بود تا نوید بخش حضور ستاره ای نوظهور از قم در ترکیب تیم ملی دو و میدانی کشورمان باشد.

محمد سبب کار با اعزام به رقابت های جوانان آسیا در تایوان موفق به کسب افتخار قابل توجهی شد چنان که وی توانست برای اولین بار قم را صاحب مدال آسیایی در رده سنی جوانان کند.

سبب کار در ماده 4 در 400 متر امدادی موفق به کسب مدال نقره آسیا شد و شاید اگر کمی با تجربه تر کار می‌کرد در ماده 400 متر با مانع هم صاحب مدال می‌شد با این حال کسب یک مدال نقره از اولین تجربه بین المللی در سطح آسیا یک شروع قابل قبول و حتی عالی برای این دو و میدانی کار قم به حساب می‌آید.

موفقیت قم در ماده های پرشی کشور

حضور محسن ربانی در نقش نفر بر‌تر پرش با نیزه کشور و چهره‌ای بین المللی از ورزش قم، این استان را بع عنوان یکی از استان‌های قهرمان پرور در ماده‌های پرشی دو و میدانی معرفی کرده است.

با چهره شدن ربانی و درخشش وی در ماده پرش با نیزه و کسب عناوین پر تعداد کشوری و بین المللی و حضور قابل توجه در بازی‌های آسیایی 2010 چین، ربانی انگیزه فوق العاده‌ای بسیاری برای کسب اولین مدال خود از بازی‌های آسیایی دارد که پاییز امسال در کره جنوبی برگزار می‌شود.

ربانی در پیکارها جام کارانف قزاقستان در حالی که در اتفاقی نادر نیزه‌اش در هواپیما شکسته بود، با نیزه غیر تخصصی که به آن عادت نداشت و با آن تمرین نکرده بود، موفق به کسب مدال برنز جام کازانف شد و رد بازگشت به ایران، در پیکارها لیگ دو و میدانی کشور با اختلافی نجومی نسبت به نفر دوم قهرمان لیگ دو و میدانی کشور شد.

میلاد دریساوی نیز که در ماده‌های پرش سه گام و پرش طول در زمره برترین‌های کشور قرار دارد در پیکارها لیگ دو و میدانی کشور و در ماده پرش سه گام هم رکورد زد و هم قهرمان شد و در ماده پرش طول هم قم را صاحب نشان نقره کشور کرد.

دریساوی نیز در تلاش است با درخشش در نزدیک‌ترین تورنمنت بین المللی، دو و میدانی قم را صاحب دومین سهمیه در بازی‌های آسیایی اینچئون کند.

با این احوال، جوانان دو و میدانی کار قم نیز در ماده پرش با نیزه در پیکارها جوانان کشور درخشیدند و در این ماده موفق به کسب مدال شدند چنان که علی جبارپور، دو و میدانی کار خوش آتیه قمی موفق شد با اختلاف ناچیزی به مقام دوم و مدال نقره برسد و پس از وی دیگر دو و میدانی کار قمی، حسین میرزایی با کسب مدال برنز مقام سوم کشور را کسب کرد.

با این اوصاف اگر بگوییم که آینده پرش با نیزه کشور نیز در قم رقم می‌خورد سخنی به گزاف نگفته‌ایم و در این بین، حضور محمد محسن ربانی در انتقال تجربیات به ورزشکاران جوان انکار ناپذیر است.

موفقیت قم در پرورش دو و میدانی کاران نوجوان

دو و میدانی قم علاوه بر موفقیت رد رده‌های سنی بزرگسالان و جوانان، در رده‌های نوجوانان و همچنین بخش بانوان نیز با قدرت به تلاش مشغول است و حاصل تلاش هیئت دو و میدانی قم در بخش نوجوانان، ظهور ستاره‌ای به نام محمدرضا فریدی بوده است.

محمدرضا فریدی دونده نوجوان قمی که در پیکارها جوانان کشور و در شرایطی که در رده سنی بالا‌تر از سن خودش شرکت کرده بود در ماده 200 متر با زمان 22 ثانیه و 70 صدم ثانیه هفتم شد در حالی که در اوایل سال 93 و در پیکارها نوجوانان کشور در تهران در همین ماده صاحب مدال برنز ایران شده بود.

روی سکو نرفتن فریدی در پیکارها جوانان کشور کاملا قابل پیش بینی بود اما به نظر می‌رسد وی در یکی دو سال آینده می تواند به نفر اول 200 متر جوانان کشور تبدیل شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری