مراسم رونمایی از کتاب پنجره های تشنه شب گذشته در سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با حضور فرماندار قم، عضو شورای اسلامی شهر قم، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و جمعی از هنرمندان قمی برگزار شد.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم،  مراسم رونمایی از کتاب پنجره های تشنه شب گذشته در سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با حضور فرماندار قم اسماعیل زارعی کوشا، سید مهدی مقیمی عضو شورای اسلامی شهر قم، حامد حجتی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، عکاسان و هنرمندان قمی برگزار شد.

ساخت و نصب ضریح امام حسین (ع) افتخاری بزرگ برای جوانان قمی است

حامد حجتی با اشاره به سالروز میلاد امام حسین (ع) اظهار کرد: خوشحالیم که آیین رونمایی از این کتاب در سالروز میلاد امام حسین (ع) برگزار شده است.

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: انقلاب اسلامی ایران یکی از اتفاقات نادر در یکصد گذشته است به نوعی امام خمینی (ره) با نفس و داریت خود توانست انقلاب را به پیروزی برساند.

وی با اشاره به اقدمات جوانان پس از پیروزی انقلاب شکوهمند ایران عنوان کرد: جوانان پس از انقلاب در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و نظامی حضور فعال داشتند.

حجتی خاطر نشان کرد: احداث و نصب ضریح مطهر امام حسین (ع) توسط جوانان قمی یکدیگر از اقدامات مهمی است که پس از تاریخ پیروزی انقلاب شکوهمند ایران بود که احداث و نصب آن توسط جوانان قمی یکی از افتخارات استان محسوب می شود که این عمل آنها شاید هیچ گاه از تاریخ محو نشود.

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به این همایش عنوان کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم یکی از وظایفی که انجام آن را بر خود واجب می داند چاپ کتابی با مضمون ساخت و نصب ضریح امام حسین (ع) است که توسط نویسنده مطرح کشورمان با عنوان پنجره های تشنه به چاپ رسیده است که در این راستا می توان گفت ارشاد به وظیفه خود عمل کرده است.

مردم باید در همه لحظات یاور و همراه ائمه اطهار (ع) باشند

حجت الاسلام علی تکیه‌ای به عنوان دومین سخنران این مراسم با اشاره به اینکه روز میلاد امام حسین (ع) روز شادی است بیان کرد: روز میلاد امام حسین (ع) روز اشک و ماتم نیز است زیرا که پیامبر اکرم (ص) در این روز گلوی ایشان را بوسیدند و به یاد شهادت مظلومانه ایشان ناله و ماتم سر دادند.

سخنگوی هیئت امنای ساخت ضریح امام حسین(ع) گفت: امام حسین (ع) در روز عاشورا خطاب به یاران خود گفته بودند که همگی آنها شهید می شوند و به همه از حوادثی که در این روز اتفاق می افتاد خبر داده بودند و گفته بودند که ممکن است همه از فرط تشنگی ضعف و ناتوان شوند اما همه آنهایی که یاوران واقعی ایشان بودند همراه ایشان ماندند و به فیض شهادت نائل شدند.

وی با اشاره به اینکه تغییر نام کتاب پنجره های تشنه عنوان کرد: در روز های نخست این کتاب عنوان دیگری داشت  که پس از بررسی در هئیت امنای ساخت و نصب ضریح مقدس امام حسین (ع) نام پنجره های تشنه انتخاب شد.

حجت الاسلام تکیه ای تصریح کرد: آیت الله جوادی آملی مرجع تقلید جهان تشیع در زمانی که هیئت امنا خواستار بازدید ایشان از ضریح امام حسین (ع) شده ایم دو بار به حالت تاکیدی گفته بودند با سر میام که زمانی که علت را پرسیدم توضیح دادند که منظورشان این بوده است که باید به سوی امام حسین (ع) با عجله شتافت و به نوعی سعی کنیم در همه مراحل زندگی پیرو ایشان باشیم.

سخنگوی هیئت امنای ساخت ضریح امام حسین(ع) با اشاره به اینکه مردم باید پیرو پروردگار و ائمه اطهار (ع) باشند عنوان کرد: هیچ کس در جهان گیتی آبرومند تر از امام حسین (ع) نیست که از همین رو بهتر است مردم ایشان را الگوی زندگی و منش خود قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم در جهان آخرت یکی از یاران امام حسین (ع) باشیم و در همه حال سعی در خشنودی و جلب رضایت پروردگار و سپس ایشان داشته باشیم.

حجت اسلام تکیه ای با اشاره اینکه امیدواریم روزی ضریح ائمه بقیع (ع) ساخته شود بیان کرد: امیدواریم این آرزو هرچه زودتر محقق شود.

تاریخ به قبل و بعد از واقعه کربلا تقسیم می‌شود

حجت الاسلام محمد رضا زائری نیز به عنوان سومین  سخنران آیین رونمایی از کتاب پنجره های تشنه با اشاره به اینکه تاریخ به دو بخش تقسیم می شود اظهار کرد: یک بخش از آغاز خلقت تا پیش از حادثه کربلا و بخش دیگر پس از حادثه کربلا تا زمان قیامت است.

مدیر موسسه سرچمشه افزود: یاری رساندن به امام حسین (ع) و اتفاقات روز عاشورا از روزهای نخست خلقت جهان تا اخرین روز خلقت وجود داشته و دارد که اتفاق به نوعی به معنای زنده نگه داشتن اسلام است.

حجت الاسلام زائری با اشاره به اینکه پس از امام حسین (ع) هیچ کس شعار یاری رساندن به امام حسین و هل من ناصر ینصرونی سر نداد عنوان کرد: پس از شهادت این امام بزرگوار افراد مختلفی با شعار کیست که یاد ام حسین (ع) را زنده دارد سر دادند که امروز شاهد این هستیم که با توجه به اتفاقات تاریخ پس از اتفاق کریلا یاد و نام ایشان در سرار جهان منتشر شده است.

مردم تنها در ایام خاص به یاد ائمه اطهار (ع) نباشند

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر شاهد این هستیم که بسیاری از افراد به وسیله اتفاقاتی که در ایام محرم و صفر برایشان اتفاق افتاده است عاشق و ارادتمند این امام بزرگوار شده اند و هرساله سعی در بهتر برگزار شدن مراسم عزاداری این امام بزرگوار دارند.

مدیر موسسه سرچشمه با اشاره به اینکه برخی از افراد تنها در ایام ماه محرم و صفر از گناه دوری می کنند عنوان کرد: برخی از افراد به وسیله اتفاقاتی که برایشان اتفاق می افتد به امام حسین (ع) اعتقاد پیدا می کنند و برای همیشه از گناه دوری می کنند که این عمل به معنای احترام گذاشتن به امام حسین (ع) است.

وی تصریح کرد: بسیاری از افراد را خداوند تنها به عنوان یاری دهنده امام حسین (ع) خلق کرده است که امیدواریم ما نیز یکی از یاری دهندگان این امام بزرگوار باشیم.

حضور جوانان در فضای مجازی سبب آلوده شدن آنان به گناه می‌شود

حجت الاسلام زائری با انتقاد از حضور برخی جوانان در فضای مجازی عنوان کرد: بسیاری از جوانان در فضاهای مجازی مانند فیس بوک حضور دارند که این عمل آنها به نوعی منحرف شدن از مسیر درست زندگی است و پس از قدم زدن در این مسیر هر روز آلوده تر به گناه می شوند.

وی بیان کرد: انسان ها باید سعی کنند در مسیر احیای اجتماع گام بردارند که برای تحقق این تنها باید پیرو دستورات الهی و ائمه اطهار (ع) باشیم.

مدیر موسسه سرچشمه خاطر نشان کرد: اگر حدیث و روایتی در مجالس بیان شود به معنای احیای اسلام است البته این در حالی است که پس از اتفاق روز عاشورا تاریخ احیا شد.

وی با اشاره به اینکه اعتقاد به امام حسین (ع) سازنده راه مسلمانان است عنوان کرد: اعتقاد به امام حسین (ع) به نوعی راهنما و هدایت کننده انسان ها است که در جامعه امروزی جوانان می توانند از این سرمایه ارزشمند بهره مند شوند.

چاپ کتاب پنجره‌های تشنه سبب ثبت اتفاقات ساخت و انتقال ضریح امام حسین (ع) در تایخ شد

رضا امیر خانی بیان کرد: در طول تاریخ مشاهده می کنیم که زیارت به حرم امام حسین (ع) به صورت اندک در زندگی افراد به وقوع می پیوند.

نویسنده برجسته کشور افزود: ساخت ضریح مطهر امام حسین (ع) یکی از اتفاقات نادری است که به وقوع پیوست و خوشحالیم که این توفیق به افرادی داده شد تا این فضیلت نصیبشان شود و امروز ما در حضورشان هستیم.

وی با اشاره به اینکه روایت کردن با تعریف خاطره متفاوت است خاطر نشان کرد: امروز برخی از افراد تعریف خاطره را با روایت کردن مشابه می دانند که باید بگویم خاطره با روایت فرق دارد که روایت به نوعی داوری به معنای روایت کردن اتفاق و حادثه است.

نویسندگان زنده‌اند تا روایت کنند

امیر خانی تصریح کرد: نوسینده بزرگی که چندی پیش درگذشت همیشه می گفت زنده ام تا روایت کنم که امروز ما شاهد این هستیم که انتقال ضریح مطهر امام حسین (ع) را به دست افراد هنرمندی روایت کرده ایم که اگر این روایت نبود ممکن بود در آینده دچار مشکل شویم.

نویسنده برجسته کشور با اشاره به اینکه کتاب پنجره های تشنه به عنوان یک روایت و سند است عنوان کرد: بسیاری از اتفاقاتی که در کشور رخ می دهد دارای ارزش روایتی نیستند.

نام فرشاد در تاریخ ماندگار شد

مجری برنامه در پایان برنامه از نویسنده کتاب پنجره های تشنه دعوت کرد که در روی سن حضور پیدا کند مهدی قزلی پس از حضور سخنان خود را با خاطره ای از انتقال ضریح امام حسین (ع) آغاز کرد و گفت: در یکی از شهرها پسری به نام فرشاد دست خود را به تریلی گرفته بود از او خواهش کردیم که دست خود را ول کند تا اتفاقی برایش نیافتد قبل از آنکه دست خود را ول کند گفت نام من فرشاد است در کربلا سلام مرا به آقایم برسانید نام او هیچ گاه از خاطر من نمی رود.

مهدی قزلی به حرکت ضریح امام حسین (ع) از قم به سوی کربلا اظهار کرد: در فصل سرد زمستان به همراه اعضای کاروان از مقابل حرم مطهر حضرت معصومه (س) حرکت را آغاز کردیم و امروز در گرمای تابستان شاهد رو نمایی از این کتاب هستیم.

در همه حال خود را به امام حسین (ع) سپرده‌ام

نویسنده کتاب پنجره های تشنه افزود: زمانی که قصد نوشتن این کتاب را داشتم نمی دانستم باید چگونه این کتاب را بنویسم اما همان زمان هم چیز را به امام حسین (ع) واگذار کردم که تا این لحظه که در این جا حضور دارم سعی کردم زندگیم را به همین منوال ادامه دهم و خداوند را شاکر هستم که این فرصت به من دست داد تا واقعیه و اتفاقاتی را که در این سفر رخ داد ثبت کنم.

امام حسین (ع) ریشه هویتی جغرافیای شیعه است

وی با اشاره اینکه باید هویت فعالیت های را که انجام می دهیم شناسایی و آن را درک کنیم عنوان کرد: امام حسین (ع) ریشه هویتی جغرافیایی شیعه هستند و از همین رو باید مسلمانان نخست این هویت را شناسایی و سعی درک و اطاعت و پیروی از این ریشه هویتی را داشته باشند.

قزلی خاطر نشان کرد: اگر فردی حتی به ظاهر به امام حسین (ع) متوسل شود سبب آبرو داری وی می شود و این به معنای این است که امام حسین (ع) آنقدر محترم و با گذشت هستند که به همه افراد محبت می کنند و از سوی دیگر اگر معرفت مردم به امام حسین (ع) بیشتر باشد ارزش معرفت بیشتر می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری