کارآفرین برتر قمی گفت:امروزه افراد سرمایه‌گذار در کار‌های صنعتی سرمایه‌گذاری می‌کنند و در عرصه‌های هنری سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و معتقدند در عرصه هنر سود نیست که اگر اوضاع به همین منوال پیش رود جامعه هنری دچار بحران می‌شود.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، یکی از ظریف‌ترین صنایع‌دستی است که ترکیبی از هنر و حوصله هنر‌مندانی است که با مواد اولیه‌ی ارزان و ساده، محصولاتی با ارزش خلق می‌کنند، هنرمندانی که با چند قلم و اسکنه‌ای فلزی ذهنیات خود را با خطوط کوفی، نقوش اسلیمی، ختایی و گل و مرغ و ... روی چوب کنده‌کاری می‌کنند.

منبت‌کاری هنری است شامل بر حکاکی و کنده‌کاری بر روی چوب که به نوعی نماد احساس، ادراک ، اندیشه و خلاقیت هنرمندانی است که با ذوق و سلیقه سرشار ، اثر هنری را خلق می‌کنند.

با توجه به اسناد و مدارک موجود هنر منبت‌کاری در ایران، سابقه‌ای در حدود یک هزار و 500 سال دارد که قدیمی‌ترین اثر منبت‌کاری موجود یک لنگه در چوبی است که روی آن با خلال‌هایی از چوب‌گردو که نقوش زیباتری آفریده است از آن دوران به یادگار مانده است.

حسین رئیس صادقی یکی از هنرمندان منبت استان است که در کارنامه هنری خود عنوان کارآفرین برتر در استان را توانسته از آن خود کند از همین رو با هم صحبت می شویم تا از هنر و چگونگی آغاز به کارش برایمان بگویید.

خبرگزاری تسنیم: نخست خود را برای خوانندگان ما معرفی کنید؟

حسین رئیس صادقی، متولد قم و پنجاه و چهار سال سن دارم که که چندین سال است شروع به فعالیت در زمینه هنر منبت کرده‌ام البته این در حالی است که به دلیل علاقه خود به هنر منبت ناچار ترک تحصیل کرده‌ام تا تمام وقت خود را صرف این کار کنم.

خبرگزاری تسنیم: خانواده‌تان علاقمند  به هنر هستند؟

بله، خانواده‌ام اهل هنر هستند و با فعالیت من هیچ مشکلی ندارند، دختر بزرگم پیانیست و دختر کوچکم طراحی انجام می‌دهند.

خبرگزاری تسنیم: از چه زمانی شروع به کار در زمینه منبت کردید؟

از چهارده سالگی شروع به فعالیت در زمینه هنر منبت کردم و هر روز این علاقه در من افزایش یافت.

خبرگزاری تسنیم: ازشروع فعالیت هنریتان بگویید؟

در زمینه ساخت آلات موسیقی فعالیت های داشته‌ام اما پس از مدتی به سمت هنر منبت روی آوردم و دیگر نتوانستم از این هنر دست بکشم و هر روز با اشتیاق بیشتری به این هنر گرایش پیدا کردم.

خبرگزاری تسنیم: تعریف شما از کار آفرین چیست؟

شاید کار آفرین واژه درستی نباشد زیرا کار‌آفرین یعنی کسی که کار ایجاد می‌کند ارزش‌آفرین کلمه مناسب‌تری است زیرا به کار خود ارزش می‌دهد و آن را ارزشمند می‌سازد که متاسفانه امروزه به کسی کار آفرین می‌گویند که اشتغال‌زایی داشته باشد اما او تنها برای عده‌ای محدودی شغل ایجاد کرد است و هیچ طرح وایده‌ای نو و تازه ای در میان نبوده است و این در حالی است که کار‌آفرین باید دارای ذهنی خلاق ونو‌آور باشد از همین رو اگر سعی در تعریف کار آفرین در جامعه امروزی داشته باشیم همه افرادی که هنرمند هستند کار‌آفرین محسوب می شوند اما از این تعداد پنج نفر شاید واقعا کار آفرین باشند.

خبرگزاری تسنیم: به نظر شما یک کار‌آفرین باید از کجا شروع کند؟

به قطعیت نمی‌توان گفت اما باید ایده‌های نو و خلاق و ریسک پذیر‌ی را در وجود خود بتواند پرورش داد و از سوی دیگر باید درزمینه‌های تئوری وعملی فرد قوی باشد.

خبرگزاری تسنیم: علت اینکه شما را به عنوان کارآفرین انتخاب کرده‌اند به نظر خودتان چه بود؟

شاید به دلیل اینکه زمانی که کاری را می‌ساختم و به فروش می‌رساندم و ضمانت آن را می‌کردم که اگر آن رابه هر دلیلی  پس از چند سال قبول نکردند آن وسیله را از آنها می‌خرم.

خبرگزاری تسنیم: دلیل این کار چه بود؟

ساخت وسایل چوبی برای من بسیار ارزشمند است و معتقدم این وسایل پس از مدتی تبدیل به عتیقه می‌شوند و برای هر فردی ارزشمند محسوب می‌شوند.

خبرگزاری تسنیم: چه کاری باید کرد که تعداد کار‌آفرینان بیشتر شود؟

در مرحله اول ایجاد علاقه و در مرحله دوم آموزش درست است که متاسفانه در حال حاضر در زمینه آموزشی ضعیف عمل می‌کنیم که دلیل این امر این است که بسیاری از دانشجویان و هنرجویانی که به سراغ من می‌آیند با اینکه درس این هنر را خوانده‌اند هیچ چیزی از این رشته نمی‌دانند و تنها به حفظ مطالبی اکتفا کرده‌اند و در زمینه عملی هیچ چیزی را فرا نگرفته‌اند.

خبرگزاری تسنیم: فرق هنرمندان تحصیل کرده با هنرمندان بی سواد در چیست؟

بهتر است بگوییم در قدیم به هنر و هنرمند ارزش بسیاری قائل می‌شدند به طور مثال در طول تاریخ هنرمندانی را مشاهده می‌کنیم که از سطح سواد بالایی برخوردار نبوده‌اند اما هنری زیبا و ارزشمند را خلق می کرده‌اند که امروز متاسفانه هنرمندان تحصیل کرده شاید توانایی انجام این کار را نداشته باشند.

خبرگزاری تسنیم: به نظرتان بهتر نیست از سنین کودکی فرزندانمان در زمینه هنر فعالیت کنند؟

متاسفانه امروز بسیار از والدین به این فکر می‌کنند که فرزندانشان باید دکتر و مهندس شوند اما به این فکر نمی‌کنند که همه کودکان دوست ندارند دکتر و مهندس شوند از همین رو بهتر است آموزش و پرورش کتاب‌های را از همان مقطع ابتدایی طراحی و برنامه‌ریزی کند تا کودکان با هنر بیشتر آشنا شوند و به این وسیله ما می‌توانیم قدمی در راستای استعداد یابی کودکان در زمینه هنر برداریم.

خبرگزاری تسنیم: چرا در صنایع دستی نسبت به کارهای دیگر کارآفرین کمتر است؟

به جرات نمی‌توانم بگوییم اما از نظر من اگر هنرمند واقعا هنرمند باشد کافی است هنرمند به کسی گفته می‌شود که بتواند کاری را که مردم بی‌تفاوت از کنار آن رد می‌شوند را بزرگ و آن را به مردم نشان دهد و اینکه هنرمندی را هنرمند بنامند مهم نیست.

خبرگزاری تسنیم: عمده مشکلاتی که در زمینه هنر وجود دارد از نظر شما چیست؟

بخشی از مشکلات برای همه هنرمندان است که باید ارگان‌های که با ما در ارتباط هستند آن را حل کنند امروزه افراد سرمایه‌گذار در کار‌های صنعتی سرمایه‌گذاری می‌کنند و زمانی که از آنها می خواهیم در زمینه هنر نیز سرمایه گذاری کنند در جواب فقط می‌گویند سودی در عرصه هنر نیست و بهتر است در عرصه‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنیم، اگر این این اتفاق همچنان ادامه داشته باشند جامعه هنری دچار بحران می‌شود.

خبرگزاری تسنیم: آیا اقدامی برای حل مشکلاتتان انجام دادید؟

نه زیرا از نظر من بی فایده است و مسولان توجه‌ای نمی‌کنند، ما باید همگی برای حل کردن مشکلات خود اقدام کنیم تا از نظر اقتصادی متکی به خود باشیم در کار ما میتوان افراد زیادی را شاغل کرد اما بودجه کافی نیست و فعالیت من نوعی به تنهایی کافی نیست.

خبرگزاری تسنیم: آیا از مسولان درخواستی دارید؟

نه فقط به هنر چه در زمینه منبت چه در هنر‌های دیگر اهمیت دهند تا من و دیگر افراد بتوانیم جوانان را به هنر ترغیب کنیم که این امر باعث رشد اقتصادی کشور و هنر می‌شود و از سوی دیگر این امر به نفع دولت و ملت است.

خبرگزاری تسنیم: از وقتی که در اختیار ما قرار دادید ممنونیم.
من از شما ممنون و امیدوارم موفق باشید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری