کد خبر: 4719

هفتاد سال پیش مقاومت نظامیان و مردم شوروی سابق در شهر استالینگراد در مقابل ارتش نازی آلمان، معادله جنگ جهانی دوم را تغییر داد...

به گزارش قم خبر، هفتاد سال پیش مقاومت نظامیان و مردم شوروی سابق در شهر استالینگراد در مقابل ارتش نازی آلمان، معادله جنگ جهانی دوم را تغییر داد، امروز هم بعد از گذشت هفتاد سال از این واقعه مردم شهر آمرلی در عراق با وجود در محاصره قرار گرفتن از سوی داعش، ماه هاست که مقاومت می کنند و آنها با مقاومت خودشان در برابر نیروهای داعش، افسانه شکست ناپذیری این گروه را از بین بردند.

ترکمان ها یکی از قومیت های عراق هستند که نیمی از آنها شیعه و نیمی از اهل تسنن هستند، محل زندگی ترکمان های عراق در استان های شمالی عراق مانند استان های صلاح الدین، کرکوک و موصل است و ترکمان های شیعه عراق به عنوان یک اقلیت در میان اهل تسنن زندگی می کنند.

داعش به دنبال نسل کشی شیعیان

ترکمان های شیعه عراق بعد از سقوط صدام حسین، یکی از اهداف اصلی حملات گروه داعش بودند و هزاران نفر از آنها در ده سال اخیر در بمب گذاری ها و حملات انتحاری این گروه تروریستی به شهادت رسیدند.

بعد از سقوط شهر موصل مناطق ترکمان نشین عراق از جمله شهرهای تلعفر، طوز خرماتو و آمرلی مورد هجوم نیروهای داعش قرار گرفتند، در این میان شهر تلعفر بعد از چند هفته مقاومت سقوط کرد، اما مردم شهرهای طوزخرماتو و آمرلی تا امروز در برابر حملات نیروهای داعش مقاومت می کنند.

منطقه آمرلی یک از مناطق پیرامونی شهرستان طوزخرماتو است و مردم این منطقه شیعه هستند، اما ساکنان مناطق اطراف منطقه آمرلی از اهل سنت هستند، ساکنان منطقه آمرلی با ساکنان مناطق پیرامونی شان یک رابطه خوب و مسالمت آمیز داشتند، اما با گسترش فکر تکفیری در مناطق اطراف شهر آمرلی، مردمان منطقه آمرلی از سوی همسایگانشان مورد هجوم قرار گرفتند.

آمرلی در محاصره داعش

نیروهای داعش بیش از دو ماه است که از جهات مختلف شهر آمرلی را محاصره کردند و تنها راه رساندن غذا، دارو، سلاح و مهمات از راه هوایی است، فاصله منطقه آمرلی با مناطق تحت سیطره نیروهای پیشمرگه بیست کیلومتر است و مردان منطقه امرلی، زنان و کودکان این منطقه را به منطقه طوزخرماتو منتقل کردند.

جمعیت شهر کوچک آمرلی و روستاهای اطراف بیست هزار نفر است که از مردم این منطقه تقریبا هزار نفر سلاح حمل کردند و با پیوستن نیروهای داوطلب مردمی، پلیس و ارتش عراق به مردم آمرلی، عدد نیروهای محافظ این منطقه به سه هزار نفر رسیده است.

نیروهای داعش در روستاها و شهرهای کوچک منطقه شمال عراق، عملیات نسل کشی و مهاجرت اجباری را به اجرا درآوردند، در این مناطق مردم شیعه، مسیحی و ایزیدی به دلیل مذهب و دین شان کشته می شوند، آنها مجبور هستند که برای زنده ماندن از مناطق محل زندگی شان مهاجرت کنند و تنوع مذهبی در منطقه شمال عراق در حال از بین رفتن است.

قبایل، متحدان داعش

داعش این جنایات را به تنهایی انجام نداده است، بلکه برخی از اعضای قبایل سنی مذهب که در اطراف مناطق ترکمان نشین زندگی می کردند، نیروهای داعش را یاری دادند، در سال های اخیر در برخی از این قبایل سنی مذهب افکار تکفیری رواج پیدا کرده است و اعضای این قبایل به همراه نیروهای داعش به منازل شیعیان ترکمان حمله کردند و اموال آنها را غارت کردند.

دولت عراق متاسفانه توجه زیادی را به ترکمان شیعه ساکن در استان های موصل و صلاح الدین نداشته است، این شیعیان به دلیل مذهب شان از سال ها پیش هدف حملات داعش بودند، اما دولت تمهیدات لازم را برای حمایت از این شیعیان اتخاذ نکرد، این در حالی بود که مناطق ترکمان نشین در محاصره مناطق تکفیری نشین قرار دارد.

آمرلی قتلگاه داعش

به هر حال مردم آمرلی راه مقاومت در برابر داعش را در پیش گرفتند، آنها حلقه های امنیتی متعددی را در اطراف منطقه آمرلی شکل دادند تا راه نفوذ نیروهای داعش به این منطقه را ببندند، نیروهای داعش به دفعات با قوای زیادی به منطقه آمرلی حمله کردند، اما جوانان این منطقه با وجود کمبود غذا، سلاح و مهمات منطقه آمرلی را به قتلگاه نیروهای داعش مبدل کردند.

انتهاي پيام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری