کد خبر: 450

پایگاه اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال کشور نشان می دهد یک میلیون و ۶۲۰ هزار و ۲۹۵ نفر در ایران مزین به نام، القاب و کنیه‌های مقدس حضرت عباس(ع) هستند.

به گزارش قم خبر و به نقل از سازمان ثبت احوال در سراسر کشور بیش از ۵۵۶.۰۰۰ نفر به نام نامی حضرت ابوالفضل(ع) و در حدود ۶۳۹ هزار نفر نیز به نام زیبای عباس نام گذاری شده‌اند.
 
حدود ۳۳۰ هزار نفر نیز اسمشان ترکیب با نام عباس است. از القاب و کنیه‌های ایشان سقا، ابوالقاسم، ابوفاضل و ابوالفضائل از جمله اسامی است که ایرانیان عاشق حضرتش برای تقرب جستن به سقاء و علمدار کربلا برای فرزندان خود برگزیده‌اند. عباس،صیغه مبالغ از « عبس» به معنای پر هیبت و چهره در هم کشیده است و نیز به معنای شیر بیشه است.
 
عباس نام فرزند علی ابن ابی طالب ( علیهم السلام) است. در میان کنیه های ایشان ابوالفضل ( ابوفاضل ، ابوالفضائل) مشهورترین است و مادرش ام البنین است. در کربلای حسینی ۳۴ ساله بود که « سقا» و « قمر بنی هاشم» و « علمدار» القای او بوده است. مروت و جوانمردی و ولایتمداری او در کربلا مثل اعلای اخلاق و عرفان اسلامی شده است.
 
حتی وقار و متانت و صلابت نفس او از چشم دشمنان به دور نمانده است تا جائیکه عمربن سعد هیبت و چهره آرام و پرصلابت او را موجب ترس و وحشت در لشکریان خود می دانست و به افراد خودش سفارش می کرد که چشم در چشم او ندوزند تا منقلب نشوند.
 
هر کس نام فرزندش را « عباس» بگذارد و حرمت این نام را نگهدارد به ادب و مروت و هیبت روحانی آراسته می شود و حضرت عباس مراد غیبی او می گردد ، همگان ار او به بزرگی و جوانمردی یاد می کنند و در آخرت از شفاعت آن بزرگوار بهره مند خواهد شد. آب بعنوان رمز معرفت و دریافت پیامهای روحانی در زندگی او نقش بسزائی خواهد داشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری